کد خبر: ۱۶۲۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۱ - ۰۷ بهمن ۱۴۰۲
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس خبر داد:

مسجد قدیمی کارزین مرمت می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در بازدید از مسجد قدیمی کارزین این مجموعه را اثری واجد ارزش‌های تاریخی دانست و گفت: طرح مرمت این مسجد در پروژه‌های پیشنهادی سال آینده قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار گروه شهرستان‌ها پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، محمد ثابت اقلیدی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در سفر یک‌روزه خود به شهرستان قیروکارزین در جلسه شورای اداری که با حضور معاونین اداره کل، فرماندار، شهرداران، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر قیر و رئیس اداره کار و امور اجتماعی برگزار شد شهرستان قیروکارزین را از نقاط دارای ظرفیت استان و کشور در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی توصیف کرد.

وی گفت: این شهرستان ازنظر گردشگری کشاورزی هم غنی است و دارای باغات مرکبات و نخلستان‌هایی است که می‌تواند برای گردشگران حوزه "اکوتوریسم " یا گردشگری کشاورزی جذاب باشد .

این مقام مسئول بیان کرد: متأسفانه این ظرفیت‌های مختلف شهرستان به‌درستی معرفی و برندسازی نشده است.

ثابت اقلیدی بازاریابی و تبلیغات را رکن اساسی توسعه گردشگری برشمرد و گفت: برگزاری رویدادهایی مانند جشنواره لیمو و مرکبات، رویدادهای مبتنی بر فرهنگ و آداب سنن شهرستان، حضور در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی تحرک‌بخش و پویا کننده صنعت گردشگری شهرستان خواهد بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس  افزود: برای توسعه گردشگری شهرستان ابتدا باید تقاضا ایجاد شود و متناسب با تقاضا در ایجاد زیرساخت‌ها برنامه‌ریزی و اقدام شود.

مسجد قدیمی کارزین مرمت می‌شود

لزوم آماده‌سازی سرویس‌های بهداشتی سرآسیاب برای نوروز

ثابت اقلیدی ادامه داد: در آستانه نزدیک‌شدن به ایام نوروز هستیم و شهرداری‌های قیر باید چهره شهر را برای میزبانی از میهمانان نوروزی رنگ و بوی خاصی بخشد.

وی گفت: در منطقه سرآسیاب قیر زیرساخت‌های مناسبی توسط میراث‌فرهنگی پیش‌ازاین ایجادشده و طرح تکمیل محوطه‌سازی امسال با اعتبار ۳۰۰ میلیون تومان ادامه یافته و شهرداری شهر قیر هم اقدامات مناسبی برای تأمین روشنایی انجام داده، اما در نگهداری سرویس‌های بهداشتی نیاز به توجه بیش‌تر است که انتظار می‌رود توسط شهرداری تا پیش از ایام نوروز انجام شود. 

۴۰ درصد نخلیات استان در قیروکارزین است
ایوب ظریفی فرماندار شهرستان قیروکارزین در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های باغی و کشاورزی این منطقه گفت: قیروکار زین ۴۰ درصد نخلیات استان را در بردارد.

مسجد قدیمی کارزین مرمت می‌شود

وی افزود: وجود آثار و جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، گردشگری و کشاورزی زمینه را برای توسعه و رونق گردشگری و سرمایه‌گذاری در این حوزه فراهم آورده است .

فرماندار شهرستان قیروکارزن افزود: سد سلمان فارسی با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گنجایش ذخیره‌سازی آب، خیر و برکات زیادی برای شهرستان دارد و خود یک ظرفیت بزرگ برای توسعه گردشگری محسوب می‌شود.

روستای هورز تولیدکننده بزرگ‌ترین گلیم جهان 
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قیروکارزین هم در ادامه این جلسه به ظرفیت‌های صنایع‌دستی این منطقه اشاره کرد.

محمدجعفر ابراهیمی قیری گفت: بزرگ‌ترین گلیم دنیا با ابعاد ۱۱۰ مترمربع در روستای هورز دهستان هنگام این شهرستان تولیدشده است .

وی روستای دهبه را هم درزمینهٔ حصیربافی شاخص دانست و گفت: این دو روستا ظرفیت ثبت به‌عنوان روستای ملی صنایع‌دستی را دارد که در تلاش هستیم این امر مهم تحقق یابد.

 ابراهیمی تعداد آثار ثبتی شهرستان را ۵۰ اثر در فهرست آثار ملی ایران برشمرد و گفت:۱۰۰ اثر غیر ثبتی هم در شهرستان شناسایی‌شده که پرونده ۵ اثر تاریخی، یک غار طبیعی و ۵ درخت کهن‌سال برای طرح در شورای ثبت ملی در حال آماده‌سازی است .

مسجد قدیمی کارزین مرمت می‌شود

رفع موانع سرمایه‌گذاری در منطقه گردشگری هفت آسیاب
 مدیرکل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی فارس در بازدید از منطقه هفت آسیاب قیروکارزین این منطقه را سرشار از ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری در کنار برخورداری از آبشار طبیعی و آسیاب‌های قدیمی و نخلستان‌های زیبا توصیف کرد.

ثابت اقلیدی از محدوده پیشنهادی ایجاد اقامتگاه گردشگری توسط شهرداری افزر هم بازدید کرد و آمادگی این اداره کل را برای رفع موانع سرمایه‌گذاری در این محدوده اعلام کرد.

مسجد قدیمی کارزین مرمت می‌شود / شهرداری کارزین برای بهسازی مسیر دسترسی اقدام کند

محمد ثابت اقلیدی در بازدید از مسجد قدیمی کارزین این مجموعه را اثری واجد ارزش‌های تاریخی دانست و گفت: طرح مرمت این مسجد در پروژه‌های پیشنهادی سال آینده قرار می‌گیرد.

وی گفت این مسجد نیاز به بهسازی مسیر دسترسی دارد که باید توسط شهرداری انجام شود.

ثابت اقلیدی در ادامه از حمام تاریخی کارزین، مجموعه گردشگری در دست احداث جعفر انصاری در کار زین و محور پیشنهادی ایجاد منطقه گردشگری سد سلمان فارسی هم بازدید کرد.

انتهای خبر/
نظرات بینندگان