کد خبر: ۱۶۲۶۰۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

دوری از قلیان برای سلامت قلب

با وجود آثار شناخته شده دخانیات بر سلامت قلب و دردسترس‌بودن راه‌حل‌هایی برای کاهش مرگ‌ومیرهای مرتبط، اکثر مردم آگاهی کافی در مورد اینکه دخانیات یکی از علل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی است، با بیماری ندارند.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه» به نقل از روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، راضیه السادات عطاپور کارشناس گروه اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز می‌گویدقلیان تهدید دخانیات در قرن ۲۱ است.

  وی گفت:در بیان علت این موضوع اشاره به تهدید گروه‌های خاص (زنان و نوجوانان)، رواج باورهای نادرست و فقدان قبح کافی، ترویج و تجارت در فضای مجازی، شکل‌گیری کانون‌های بزه در شکل مصرف اجتماعی، تهدید ریزذرات و دود ناشی از مصرف در روند آلودگی هوا و نیز به تهدید انداختن امنیت جامعه و خانواده به‌عنوان دروازه بزه و اعتیاد، تنها بخشی از مشکلات این پدیده است زیرا مصرف دخانیات شایع‌ترین عامل مرگ و بیماری است که قابل‌پیشگیری هستند.

بر اساس مستندات سازمان بهداشت جهانی نزدیک ۸۵ درصد مرگ و بیماری‌های ناشی از دخانیات در کشورهای درحال‌توسعه بوده و نیز مصرف دخانیات غیر سیگار (قلیان) در کشور ما بیش از دوبرابر مصرف دخانیات است.

عوارض مصرف قلیان و دخانیات در بروز بیماری‌های قلبی
کارشناس گروه اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز بیان کرد:مصرف مواد دخانی عامل مهمی برای ایجاد و گسترش بیماری‌های قلبی، سکته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌های عروق محیطی است.

با وجود آثار شناخته شده دخانیات بر سلامت قلب و دردسترس‌بودن راه‌حل‌هایی برای کاهش مرگ‌ومیرهای مرتبط، اکثر مردم آگاهی کافی در مورد اینکه دخانیات یکی از علل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی است، با بیماری ندارند.

بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) در بین سایر علل مرگ در جهان باعث مرگ تعداد بیشتری از مردم می‌شود.

مصرف دخانیات و قرارگرفتن در معرض دود دست‌دوم عامل حدود ۱۲درصد از کل مرگ‌ومیر بیماری‌های قلبی است.

مصرف دخانیات دومین علت بیماری‌های قلبی عروقی پس از فشارخون بالا شناخته شده است
 اپیدمی جهانی دخانیات در هر سال بیش از ۷ میلیون نفر را به کام مرگ می‌برد که نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر آن افرادی هستند که در معرض مواجهه با دود دست‌دوم افراد سیگاری‌های قرار داشته و از تنفس آن رنج می‌برند.

 نزدیک به ۸۰ درصد یا بیش از ۱ میلیارد نفر از ۴/۱ میلیارد نفر مصرف‌کننده دخانیات در سراسر جهان در کشورهای کم‌درآمد و متوسط درآمد زندگی می‌کنند که در آن بار بیماری و مرگ مرتبط با دخانیات سنگین‌تر است.

تغییری که در سبک زندگی جامعه پدیدآمده باعث شیوع بیماری‌های قلبی و عروقی شده است، به طور مثال؛ استعمال سیگار، قلیان و دخانیات، مصرف غذاهای پرچرب، مصرف غذاها با قند زیاد و شیوع استفاده از قلیان در جوانان از علل بروز بیماری‌های قلبی در جوانان است.

تبعات ناگوار، حاد و چندگانه بهداشتی مصرف و مواجهه با دود قلیان
عطاپور در ادامه افزود:طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت با هر وعده مصرف قلیان، دودی معادل مصرف ۵ تا ۱۰ پاکت سیگار (۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ) وارد ریه فرد می‌شود.

دود دسـت دوم: میـزان مواجهـه بـا دود قلیـان بـرای اطرافیـان معـادل ۵ تا ۱۰ سیگار برآورد شـده اسـت. تماس و مواجهه با دود دست‌دوم قلیان و نشسـتن در کنار جمـع قلیان‌کش‌ها بـرای اطرافیـان و خصوصاً کـودکان بسـیار خطرناک و آسیب‌رسان اسـت.

دود دست سوم: رسوب بقایای دود قلیان روی فرش، دیوارهای محل مصرف قلیان (منزل و یا رستوران و...) و لوازم شخصی موجب انتقال سموم سرطان‌زا به فرزندان و اطرافیان از طریق تماس پوستی که جذب بسیار بالایی دارد می‌شود. لازم به ذکر است بیش از ۹۰ درصد افراد سیگاری و قلیانی مواجهه قبل از ۱۸ سالگی داشته‌اند.

بررسی‌ها ارتباط معنی‌داری بین مصرف قلیان و سرطان‌های ریه، دهان، مری، معده و مثانه، بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی، قلبی عروقی، سکته مغزی، ناباروری مردان، ریفلاکس دستگاه گوارش و اختلالات سلامت روان را نشان می‌دهد.

ارتباط طغیان بیماری سل در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی با مصرف قلیان گزارش شده است.

۷۵ درصد مـوارد سـرطان لـب و حفـره دهانی ناشـی از مصرف دخانیات اسـت که دلیـل اصلـی آن دربرداشتن عوامـل سرطان‌زا و تمـاس مسـتقیم مخـاط دهان بـا آن است.

افزایش ۴۰ تا ۸۰ درصد ابتلا به سرطان معده در افراد مصرف‌کننده مواد دخانی، بسته به میزان مصرف، به دلیل رسوب مواد سرطان‌زا در مخاط دهان و بلع آن گزارش شده است.
 این نوع سرطان در افرادی که به‌صورت توأم الکل و مواد دخانی مصرف می‌کنند شیوع بیشتری دارد.

 90درصد موارد سرطان ریه را افراد مصرف‌کننده دخانیات تشکیل می‌دهد
وی گفت:نیکوتین قابل‌حل در آب نیست و سموم موجود در دود قلیان نیز محلول در آب نمی‌باشد فلذا آب موجود در ابزار قلیان تأثیری بر کاهش سمیت و سرطان‌زایی دود حاصله از مصرف قلیان ندارد
نیکوتین ماده‌ای بسیار اعتیادآور است که موجب وابستگی افراد مصرف‌کننده قلیان به سایر محصولات دخانی و مواد اعتیادآور می‌شود.

مقادیر قابل‌توجهی از فلزات سنگین، ترکیبات آروماتیک و مواد سمی در دود حاصل از احتراق زغال شناسایی شده است که علاوه بر مواد سمی و سرطان‌زای موجود در تنباکو، آسیب‌های مصرف قلیان را افزایش می‌دهد.


انتهای خبر/
نظرات بینندگان