کد خبر: ۱۶۲۶۰۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷ - ۱۱ بهمن ۱۴۰۲
انتقاد رئیس اتحادیه فروشندگان طلا از افزایش نرخ ارز و طلا:

عدم ثبات قیمت‌ها مانع معامله شده است

طی روزهای گذشته با بالارفتن قیمت ارز، بازار طلا و سکه نیز از سقف تاریخی عبور کردند؛ هرچند در ادامه با کاهش قیمت دلار، قیمت سکه و طلا نیز کاهش یافت؛ اما عدم ثبات قیمت‌ها باعث شده است تا بسیاری از فعالان بازار فعلاً دست از معامله بکشند.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، بازار طلا و سکه در ایران تحت‌تأثیر نوسانات انس جهانی طلا، قیمت دلار، میزان تقاضا در بازار داخل و اخبار سیاسی در داخل و خارج از کشور است، در روزهای اخیر، نوسانات نرخ ارز در داخل مهم‌ترین عامل اثرگذار در افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه بوده است.

به گفته کارشناسان، تقاضا در این بازار چندان تغییر نکرده و التهابات روزهای اخیر ناشی از افزایش تقاضا نیست؛ بلکه نوسانات بازار ارز بیشترین تأثیر را داشته است. زمانی که نوسانات بازار سکه و طلا در طول روز زیاد می‌شود برخی از فروشندگان هم معامله نمی‌کنند و صبر می‌کنند؛ اما اینکه گفته می‌شود بازار تشنه شده یا التهاب بسیار زیاد است، این‌گونه نیست و بازار روال عادی خود را طی می‌کند.

عدم ثبات قیمت‌ها مانع معامله شده است

جهش قیمت طلا و افزایش نرخ دلار فعالان بازار را سردرگم کرده است
 محمد زرین مهر رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز با بیان اینکه جهش قیمت طلا و افزایش نرخ دلار فعالان بازار را سردرگم کرده است، می‌گوید: قیمت دلار با طلا ارتباط مستقیم دارد و به‌رغم اینکه نرخ انس جهانی طلا چندان افزایشی نداشته است؛ اما قیمت طلا طی روزهای گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرد.

محمد زرین مهرافزایش قیمت ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزارتومانی طلا را به دلیل گرانی دلار عنوان می‌کند و می‌افزاید: در حال حاضر شهروندان از خرید طلا دست کشیده‌اند؛ در سنوات گذشته هم‌زمان با افزایش قیمت طلا مردم از خرید این کالا استقبال می‌کردند؛ اما طی روزهای گذشته این اتفاق رخ نداد و بسیاری از مغازه‌داران فروشی نداشتند.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز در ادامه با اشاره به اینکه چنین افزایش قیمتی را در اوایل ماه خرداد و اردیبهشت سال جاری تجربه کردیم، خاطرنشان می‌کند: اگرچه در مقطعی از زمان قیمت هر گرم طلا به سه میلیون تومان رسید؛ اما بعد از ۲۴ ساعت قیمت این کالا کاهش یافت که به دلیل پایین آمدن نرخ دلار بود.

زرین مهر در ادامه با بیان اینکه نرخ دلار تأثیر مستقیمی بر قیمت طلا در ایران دارد، ادامه می‌دهد: تنها در کشور ما است که با رخ‌دادن اتفاقات سیاسی و نظامی قیمت دلار و طلا افزایش می‌یابد.

عدم ثبات قیمت‌ها مانع معامله شده است

مسدودکردن حساب سکه فروشان و فروشندگان طلای آب شده در شیراز
رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز با اشاره به اینکه در روزهای گذشته بانک مرکزی حساب تعدادی از سکه فروشان و فروشندگان طلای آب شده را در شیراز مسدود کرده است، می‌گوید: این وضع باعث شده تا مغازه‌داران در یک وضعیت سردرگمی به سر ببرند؛ در شرایط فعلی صنف طلافروشان قفل شده است و این افراد در جابه‌جایی و انتقال پول با مشکل مواجه شده‌اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت بازار طلافروشی در شیراز به‌هیچ‌وجه مناسب نیست و مردم همواره به دنبال طلا دست‌دوم و کارکرده هستند، می‌گوید: در شرایط فعلی وضعیت بد اقتصادی مردم باعث شده تا مردم اندک سرمایه‌های خود را صرف خرید سکه و طلا دست‌دوم کنند.

زرین مهر گفت: سامانه‌های جامع تجارت و مودیان مالیاتی باعث شده تا مغازه‌داران طلافروشی در شیراز سردرگم شوند و بستر این سامانه‌ها فراهم نیست.

نابودی طلافروشان دور از انتظار نیست
رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز در ادامه با بیان اینکه دولت، مغازه‌داران طلافروشی را مکلف کرده که موجودی اولیه‌شان را اعلام کنند، بیان می‌کند: صنف طلافروشان از این اقدام هراس دارند و احساس ناامنی می‌کنند؛ وضعیت فعلی باعث ریزش کسب‌وکار طلافروشی نیز شده است.

زرین مهر در ادامه با اشاره به اینکه قانون عایدی بر سرمایه مشکلات صنف طلافروش را دوچندان می‌کند، می‌گوید: اگرچه میزان حجم یک کیلو طلا در هر زمان یکسان است؛ اما افزایش قیمت‌ها باعث می‌شود که مغازه‌داران مبلغ زیادی را به دولت بپردازند و درصورتی‌که این طرح به تصویب شورای نگهبان برسد نابودی طلافروشان دور از انتظار نیست.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز با بیان اینکه بسیاری از کارگاه‌های طلاسازی در حال برنامه‌ریزی برای توقف تولید در سال آینده هستند، تصریح می‌کند: بنکداران طلافروشی تهران در حال جمع‌آوری هستند و دراین‌رابطه نامه‌نگاری‌های زیادی انجام داده‌ایم؛ در کشوری که رکود و تورم دورقمی وجود دارد دولت و مجلس باید قانون‌هایی در جهت کاهش مالیات وضع کنند؛ اما این اتفاق در ایران رخ نمی‌دهد.

زرین مهر در ادامه با بیان اینکه تولیدات طلا در ایران به‌مراتب بهتر از دیگر کشورها است، می‌گوید: تشخیص طلای ساخته شده ایرانی با دیگر کشورها بسیار سخت است؛ بسیاری از محصولات داخل کشور تولید می‌شود و طلافروشان تمام سرمایه‌های خود را پشت ویترین مغازه‌ها برای ارائه می‌گذارند به همین دلیل قاچاق در این حوزه وجود ندارد.

انتهای خبر/

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان