کد خبر: ۱۶۲۶۲۰
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۱ - ۱۲ بهمن ۱۴۰۲
بازخوانی پرونده یک شکوه ملی؛

مهم‌ترین اتفاقات ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷

دهه فجر فرصت مناسبی برای بازخوانی آرمان‌های والای انقلاب، دستاوردهای نظام اسلامی، نقش امام در احیا دین مقدس اسلام و کرامت ملت ایران به نسل جوان است.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، دهه فجر در جمهوری اسلامی ایران به روزهای ۱۲ تا ۲۲ بهمن اطلاق می‌شود؛ سال ۱۳۵۷ در این روزها رویداد و تحولاتی رخ داد که منجر به برچیده‌شدن نظام شاهنشاهی و روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی ایران و پیروزی انقلاب شد که مهم‌ترین آن ورود امام خمینی (ره) به ایران است.


مهم‌ترین اتفاقات ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷

۱۲ بهمن‌ماه ۵۷ پنجشنبه‌ای تکرارنشدنی برای ملت ایران بود؛ سرمای زمستان برای استقبال‌کنندگان از امام خمینی (ره) بی‌معنا بود؛ از ۶ بامداد روز ۱۲ بهمن جمعیت به خیابان‌ها آمده بودند به‌نحوی‌که حتی برخی از منابع طول جمعیت استقبال‌کنندگان را ۳۳ کیلومتر بیان کرده‌اند. ساعت ۹ و ۲۷ دقیقه هواپیمای امام خمینی (ره) در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست تا فراغ ۱۴ساله وی با مردم ایران به پایان برسد.

۱۳ بهمن‌ماه ۵۷ امام خمینی (ره) در مدرسه علوی (یکی از نقاط مرکزی تهران) به سخنرانی در جمع روحانیون و مردم پرداختند. از مهم‌ترین نکات سخنرانی امام (ره) درخواست ایشان برای پیوستن ارتش به صف مردم بود.

شاپور بختیار، نخست‌وزیر وقت دولت شاهنشاهی ایران همان روز در مصاحبه یا آسوشیتدپرس گفت: «همچنان مشتاق ملاقات با امام (ره) است.» 

رادیو مسکو درباره وقایع روز ۱۳ بهمن سال ۱۳۵۷ به تشریح تظاهرات دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا علیه مداخله آمریکایی‌ها در امور داخلی ایران، در برابر کاخ سفید پرداخت. خبرگزاری رویترز نیز در روز ۱۳ بهمن سال ۱۳۵۷ مدام از نگرانی رژیم صهیونیستی از بازگشت آیت‌الله خمینی (ره) به ایران گفت.


روز ۱۴ بهمن کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف مدرسه علوی را جمعیت فراگرفته بود. حضرت امام (ره) طی یک مصاحبه مطبوعاتی به وظیفه خطیر مطبوعات و اهل‌قلم در عرصه جدید انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد.

شاپور بختیار در مصاحبه با لوماتن در کمال وقاحت گفت: «اگر آیت‌الله خمینی (ره) بخواهد در شهر مقدس قم دولت پیشنهادی خود را به وجود آورد، به او اجازه خواهم داد تا دولتی شبیه به واتیکان تأسیس کند» 

انتشار اولین کتاب درباره بحران ایران تحت عنوان " ایران بر ضد شاه " در پاریس آن هم توسط احمد ناروقی از نوادگان احمدشاه قاجار، تحت تعقیب قرارگرفتن رؤسای سازمان انرژی اتمی تحت تعقیب دیوان کیفری، پذیرفتن نقش آیت‌الله خمینی (ره) در حل‌وفصل مسائل اجتماعی توسط شاپور بختیار، اعتصابات عمومی، قسمتی از اتفاقات این روز تاریخی بود.

۱۵ بهمن ۵۷ مصادف بود با سخنرانی حضرت امام خمینی (ره) برای جوانان و تشویق به ادامه تظاهرات و اعتصابات، خواسته روحانیون مبنی بر آزادی همافران زندانی شده، ممنوع‌الخروجی دویست نفر از وزرای سابق، معاونین وزارتخانه‌ها، برخی از مدیران بخش خصوصی، استانداران و حتی مدیران کل از طرف دولت، اعتصاب کارکنان نخست وزیری از نکات بارز این روز تاریخی بود.

دز این روز جلسه شورای انقلاب برای انجام مذاکرات نهایی مبنی بر نخست وزیری مهندس بازگان برگزار شد و در پایان تصمیم بر برگزاری مراسم معارفه مهندس بازگان در بعدازظهر ۱۶ بهمن و در آمفی تئاتر مدرسه رفاه و اعطای حکم مأموریت مهندس بازرگان برای تشکیل دولت موقت صورت پذیرفت.

سخنان شاپور بختیار (نخست وزیر وقت) و تهدید کسانی که درصدد به راه انداختن جنگ داخلی هستند و بیان اینکه: «جمهوری اسلامی برای من مجهول است و اینکه من نه با شاه و نه با امام (ره) سازش نمی‌کنم و اجازه تشکیل دولت موقت را نمی‌دهم.» حسن ختام اتفاقات این روز بود.

۱۶ بهمن ۵۷ برگزاری مراسم معارفه مهندس بازرگان در مدرسه علوی برگزار و اعطای حکم نخست‌وزیری دولت موقت رسماً اعلام شد. از حاشیه‌های برگزاری مراسم معارفه مهندس بازرگان می‌توان به اجتماع چندین خبرنگار داخلی و خارجی و آحاد ملت در سالن مدرسه علوی، قرائت حکم و فرمان نخست‌وزیری مهندس بازرگان توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفسنجانی و قطع برنامه رادیو مسکو برای اعلام نخست‌وزیری بازرگان اشاره کرد.

بختیار به دنبال انتخاب بازرگان به ریاست دولت موقت با بیان اینکه در ایران تنها یک حکومت وجود دارد از ناراحتی شدید خود پرده برداشت.

۱۷ بهمن ۵۷ غرش فانتوم‌های جنگی در آسمان تهران، شروع به کار مجلس شورای ملی با حضور بختیار، تصویب لایحه انحلال ساواک، برگزاری راهپیمایی‌های سراسری در حمایت از دولت موقت، دعوت جامعه روحانیت مبارز و برخی از تشکل‌های سیاسی برای حضور اقشار مردم در راهپیمایی‌ها برای حمایت از دولت موقت برخی از اتفاقات مهم این روز بود.

کشته‌شدن نزدیک به ۶۰ نفر در تظاهرات زاهدان، معاف شدن دانشجویان افسری از سوگند وفاداری به شاه، آزادی ۲۸ تن از کارکنان نیروی هوایی، حمایت برخی مطبوعات از دولت موقت بازرگان، دوبرابر شدن قیمت جهانی نفت و سخنرانی امام (ره) در جمع کارکنان نیروی دریایی ارتش، بازرگانان غلات و خشکبار، طلاب، کارکنان شرکت نفت قسمت بعدی اتفاقات در این روز تاریخی بود.

شاپور بختیار در مجلس شورا گفت: دولت موقت تا شوخی و حرف است، تحمل می‌کنم ولی چنانچه بخواهد به حالت جدی به فعالیت ادامه دهد، آن‌وقت با او مقابله خواهم کرد.

۱۸ بهمن ۵۷ کناره‌گیری بازرگان از رهبری نهضت آزادی و حضور وی در مدرسه علوی به‌عنوان دفتر نخست‌وزیری، تلاش مقامات کشوری و لشکری مبنی بر رضایت بختیار بر استعفا، مصاحبه شاه با یکی از نشریات اروپایی و معرفی خود به‌عنوان فرمانده کل قوای ایران، درخواست انورسادات از محمدرضا شاه مبنی بر انتقال اف ۱۴ ایران به مصر، ملاقات ژنرال هایزر با کارتر و وزیر دفاع آمریکا مهم‌ترین اتفاقات این روز بود.

امام خمینی (ره) نیز در جمع وکلای دادگستری و اهالی کردستان درباره توطئه استعمار در ایجاد تفرقه بین مردم و جداکردن مردم از روحانیت سخنرانی کردند.

۱۹ بهمن ۵۷ برگزاری راهپیمایی گسترده به دعوت قبلی تشکل‌های سیاسی راهپیمایی گسترده‌ای در سراسر کشور، خروج علی امینی که در مهرماه ۵۷ به دعوت شاه برای کنترل ناآرامی‌ها به ایران آمده بود از کشور، انجام مذاکرات بین بختیار، بازرگان و ارتش مبنی بر حل منازعات داخلی قسمتی از مهم‌ترین اخبار این روز بود.

اعلام حمایت کارکنان ۱۱ وزارتخانه از دولت موقت منصوب رهبری، تکذیب عکس رژه افسران نظامی مقابل رهبر انقلاب توسط ستاد ارتش، حمایت دولت لیبی از انقلاب ایران، حضور صدها تن از کارکنان نیروی هوایی و زمینی ارتش و همافران با لباس و یونیفرم نظامی در مدرسه علوی ادای احترام به وی، زیارت امام خمینی (ره) از حرم عبدالعظیم حسنی بخش دوم اخبار مهم این روز بود.
امام خمینی (ره) در جمع بازاریان تهران، اعضای انجمن اسلامی پزشکان و معلمان، طبقات مختلف مردم درباره سلسله پهلوی و رمز پیروزی و ایستادگی ملت در برابر ابرقدرت‌ها به ایراد سخنرانی پرداختند.

بختیار که تمایلی برای عقب‌نشینی در برابر سیل خروشان انقلابیون نداشت ضمن مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: در مقابل هیتلر، رضاشاه و شاه ایستادگی کرده‌ام و در مقابل آیت‌الله خمینی (ره) و بازرگان نیز مقاومت خواهم کرد.

۲۰ بهمن ۵۷ سخنرانی مهندس بازرگان، نخست‌وزیر منصوب امام خمینی (ره) در دانشگاه تهران با محوریت معرفی برنامه‌های دولت موقت، تجمع طرف‌داران قانون اساسی، شاه و دولت بختیار در ورزشگاه امجدیه تهران، موکول‌شدن استعفای بختیار به‌روز یکشنبه ۲۲ بهمن، استقرار گارد شاهنشاهی در پادگان دوشان‌تپه و کشتار همافرانی که از پخش تصاویر حضرت امام (ره) در رسانه ملی به ابراز خوشحالی پرداخته بودند از وقایع این روز بود.

۲۱ بهمن ۵۷ افزایش درگیری‌ها بین نیروی هوایی و لشکر گارد شاهنشاهی، خروج تعدادی اسلحه از دوشان‌تپه و مسلح شدن مردم، افزایش حملات مردم به کلانتری و پادگان‌ها، افزایش ساعات حکومت‌نظامی، اعلام آمادگی بختیار در مجلس سنا برای مذاکره، بی‌اعتبار خواندن حکومت‌نظامی توسط امام خمینی (ره)، زمین‌گیر شدن تیپ زرهی قزوین در خیابان سپه، ارسال دستورالعمل دستگیری رهبران نهضت انقلاب توسط فرماندار نظامی تهران به یگان‌های تابعه، تشکیل جلسه شورای امنیت متشکل از بالاترین مقامات ارتشی و نظامی برای بررسی اوضاع کشور و حمله به اسلحه‌سازی در نیمه‌های شب از وقایع مهم ۲۱ بهمن است.

۲۲ بهمن ۱۳۵۷
سقوط اسلحه‌سازی، لغو دستور بمباران محدوده پایگاه هوایی فرح‌آباد به دلیل اختلاف بین مقامات ارتش، تسخیر کارخانه‌ها و مخازن اسلحه به دست مردم، اوج‌گیری درگیری ارتش و مردم، اعلام بی‌طرفی ارتش در مناقشات در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح، سقوط ستاد ژاندارمری کشور واقع در خیابان ۲۴ اسفند قسمت نخست اقدامات مهم در آخرین روز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران است.

سقوط شهربانی کل کشور، گشوده شدن درب‌های زندان قصر و خروج زندانیان، سقوط زندان و پادگان حشمتیه، صدور اعلامیه فرماندار نظامی تهران مبنی بر مراجعت نیروهای نظامی به پادگان‌ها، اصابت گلوله به فرمانده گارد شاهنشاهی در میدان امام حسین (ع)، حضورنیافتن بختیار برای تسلیم استعفا و فرار وی پس از محاصره ساختمان نخست‌وزیری ادامه اقدامات مهم ملت ایران در این روز شکوهمند است.

سقوط تمام کلانتری‌ها، پایگاه‌های ژاندارمری و قرارگاه‌های پلیس، تصرف مرکز رادیو و جام‌جم توسط نیروهای انقلابی حدود ساعت ۶ عصر ۲۲ بهمن، انتصاب صادق قطب‌زاده به سمت ریاست صداوسیمای ایران، دستگیری فرماندار نظامی و رئیس شهربانی به دست مردم، مهر تأیید سرنگونی نظام شاهنشاهی ایران توسط صدای گوینده رادیو با این سخنان: «توجه، توجه … این صدای انقلاب ملت ایران است…» در ۲۲ بهمن ۵۷ اتفاق افتاد و سرانجام انقلاب شکوهمند اسلامی به ثمر نشست…


دشمنان نظام اسلامی به‌وسیله ابزارهای نوین ارتباطی و ایجاد جنگ نرم با نهایت ذلت تلاش می‌کنند تا مردم ارزش‌های انقلاب و اسلام را فراموش کنند.

 دهه فجر در طول سال تنها فرصت مناسبی است که می‌توان همه اقشار جامعه را با اهداف والای انقلاب آشنا و به این وسیله تا حدودی نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان را نقش‌برآب کرد.

امسال که در آستانه چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم باید در راستای تبیین کارآمدی نظام دینی، دستاوردهای بی‌بدیل نظام برآمده از انقلاب اسلامی تلاش کنیم تا نسل چهارم انقلاب به‌خوبی به ارزش و جایگاه نظام اسلامی پی برد.

انقلاب در آستانه چهل پنجمین سالگرد و در حال تکامل بلوغ خود است از همین رو باید مردم به‌صورت ویژه از دستاوردها آن آگاه شوند تا بصیرت لازم را برای حضور حماسی در راهپیمایی ۲۲ بهمن به دست آوردند.

مسئولان کشور باید مردم را باور داشته باشند و خواسته‌ها و نیازهای به حق مردم را که با هنجارها و ارزش‌های انقلاب اسلامی همخوانی دارد، برآورده کنند.

انتهای خبر/
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان