کد خبر: ۱۶۲۶۳۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۵ - ۱۳ بهمن ۱۴۰۲
روزشمار انقلاب اسلامی؛

شوق مردم برای دیدار و بیعت با امام

استقرار امام خمینی در مدرسه علوی و تجدید بیعت هزاران نفر از مردم ایران با رهبر انقلاب اسلامی و شوق مردم برای دیدار با ایشان مهم‌ترین خبر ۱۳ بهمن ۱۳۵۷بود.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه» به نقل از دانا، از صبح امروز مردم گروه، گروه به محل اقامت امام در مدرسه علوی می‌آیند تا رهبر انقلاب را از نزدیک ببینند و با ایشان تجدید بیعت کنند. در کوچه‌های اطراف مدرسه علوی جمعیت مشتاق به دیدار امام آن‌قدر زیادند که مردم پارچه‌های دست‌نویسی روی دیوارها نصب کرده‌اند که رویشان نوشته‌شده: زیارت قبول، با یک‌بار زیارت امام این توفیق را به دیگران هم بدهید.

بر اساس برنامه کمیته رفاه و برنامه‌های امام، تا اطلاع ثانوی مشتاقان همه‌روزه می‌توانند به دیدار ایشان بروند. در اولین روز اقامت امام در خانه‌ای واقع در کوچه مستجاب منشعب از خیابان مجلس گروه‌های زیادی از مردم برای زیارت به دیدار ایشان رفتند. دیروز امام از صبح در مدرسه شماره یک علوی پذیرای مردم مشتاق بودند، ولی به دلیل ازدحام جمعیت و کمبود جا، ایشان به مدرسه شماره دو علوی رفتند. طبق برنامه از ساعت ۹ تا ۱۲ هر روز آقایان می‌توانند در مدرسه شماره دو علوی و خانم‌ها از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰ در همین محل به دیدار رهبر انقلاب بروند.

همچنین امروز گروهی از افراد نظامی و نیروی هوایی به دیدار امام رفتند و امام در حضور آنها به دولت بختیار هشدار دادند و اظهار کردند: ما کسانی را که از ارتشیان توبه کنند و برگردند توبه همه آنها را با دل‌وجان قبول می‌کنیم.

امام خمینی در جمع روحانیون، از معرفی دولت در آینده بسیار نزدیک خبر دادند و در سخنانی اظهار کردند: رژیم سلطنتی از اول خلاف عقل بود. هر ملتی باید خودش سرنوشت خودش را تعیین کند.
امروز کمیته اعتصابات منتخب امام در پیامی از کارکنان اعتصاب‌کننده گمرک خواست کامیون‌های متوقف در مرز بازرگان هرچه زودتر ترخیص شوند. متن اطلاعیه شماره ۱۱ این کمیته که به امضای یدالله سحابی رسیده به شرح زیر است: باتوجه‌به اینکه تعداد زیادی کامیون حامل کالاهای وارداتی در مرز ایران و ترکیه متوقف است، از کارکنان محترم گمرک بازرگان درخواست می‌شود، ترتیبی دهند که این کامیون‌ها از مرز عبور کرده و آنها را به هر نحو که مصلحت می‌دانند به گمرک‌خانه‌های داخلی هدایت فرمایند.

این کمیته همچنین اعلام کرد که برای خسارت ندیدن مردم مبارز ایران، صدور محصولات گیاهی از برنامه اعتصابات گمرک خارج شده است. از طرفی طبق اعلام سازمان ملی انتقال خون بیش از دو هزار نفر از ایرانیان بنابه‌درخواست آیت‌الله طالقانی به این سازمان مراجعه کرده و خون موردنیاز مجروحان حوادث اخیر تهران و شهرهای مشهد، شیراز و اهواز را تأمین کرده‌اند.

امروز شاپور بختیار نخست‌وزیر رژیم شاه هم در گفتگو با رادیو ملی فرانسه تأکید کرد: موجودیت و وحدت کشور بر همه مسائل دیگر از جمله آیت‌الله خمینی، شاه و قانون اساسی مقدم است.

جبهه ملی هم در یک اعلامیه به هشدار شاپور بختیار عضو پیشین این تشکل و نخست‌وزیر فعلی، درباره تجزیه کشور پاسخ داد و اعلام کرد: ضمن محکوم‌کردن هر نوع شایعه تجزیه‌طلبی و تقبیح اعمال مذبوحانه بازماندگان استعمار و استبداد اعلام می‌دارد که در اوضاع‌واحوال فعلی دیگر این نقشه‌های شیطانی خریدار ندارد و برادران بیدار و هشیار بلاشک به اظهارات توهین‌آمیز آقای دکتر شاپور بختیار نیز عملاً جواب‌های دندان‌شکن خواهند داد.

همچنین ابراهیم یزدی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی هدف امام خمینی را رضایت و آسایش مردم دانست و عنوان کرد: مردم خواهان آن هستند تا به‌جای رژیم غیرقانونی فعلی، دولت موقتی سر کار آید که کار تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی را بر عهده بگیرد. آنگاه انتخابات عمومی برگزار خواهد شد و قدرت دولت موقت به نمایندگان منتخب مردم منتقل خواهد شد.

امروز همچنین آیت‌الله‌العظمی سید محمدکاظم شریعتمداری در تلگرافی که از قم به تهران ارسال کرد ورود امام خمینی به میهن را تبریک گفت.

 متن این تلگراف به این شرح است: 

حضرت مستطاب آیت‌الله آقای حاج‌آقا روح‌الله خمینی دامت‌برکاته العالیه. ضمن ابلاغ سلام و تحیات با مسرت فراوان ورود جنابعالی را به ایران تبریک و تهنیت معروض داشته از خداوند قادر متعال موفقیت آن جناب را در پیشبرد اهداف عالیه اسلامی مسئلت می‌داریم و پیروزی کامل اسلام و مسلمین را خواستاریم. والسلام علیکم و رحمه‌الله.

آیت‌الله شریعتمداری در مصاحبه‌ای هم عنوان کرد که در تبدیل رژیم سلطنتی به جمهوری باید جانب احتیاط رعایت شود و افزود: با تشکیل یک جمهوری اسلامی علی‌الاصول موافق هستم؛ اما پیش از آنکه چنین رژیمی به وجود آید تدارکات فراوانی لازم است.

امروز در سراسر کشور تظاهرات مردم در شهرهای مختلف در مخالفت با رژیم پهلوی و دولت بختیار و حمایت از امام خمینی و جشن‌های ورود امام به میهن ادامه دارد. در بابل مردم ورود امام به ایران را جشن گرفتند و نمایشگاه عکسی از وقایع اخیر در این شهر برگزار شد. 

مردم قزوین هم امروز به خیابان‌ها آمدند … در شاهرود روحانیون طی تلگرافی ورود امام را به کشور تبریک گفتند و عده‌ای از مردم و کارکنان شرکت نفت در این شهر درحالی‌که تانکرهای نفت‌کش آنها را همراهی می‌کردند به خیابان‌ها آمدند. 

مردم اصفهان ضمن برپایی مجالس شادمانی بعد از برگزاری نماز جماعت از مسجد مصلی دست به راهپیمایی زدند. در میدان شهدای این شهر از طرف جامعه روحانیت قطعنامه‌ای هشت‌ماده‌ای مبنی بر مخالفت با دولت و لزوم برقراری حکومت اسلامی قرائت شد.

همچنین در شهرهای مشهد، مراغه، آبادان، بروجرد، دامغان، گنبدکاووس، ارسنجان، نطنز، مریوان، بناب، شوش دانیال و آباده مردم بازگشت امام خمینی را گرامی داشته و جشن گرفتند. 

در قصرشیرین هزاران نفر از مردم گیلان‌غرب به ده‌ها اتومبیل، کامیون و اتوبوس به قصرشیرین آمدند و به همراه مردم این شهر ۱۲ کیلومتر راهپیمایی کردند و در پایان قطعنامه‌ای از سوی مردم صادر شد. در بندرعباس مردم دست به راهپیمایی بزرگی زدند و در پایان آن قطعنامه‌ای صادر شد که طی آن رژیم حاکم را غیرقانونی دانسته و دولت‌های غربی را به‌خاطر حمایت از رژیم، محکوم و مجلسین و دولت بختیار را غیرقانونی اعلام کردند. 

مردم بندرعباس در پایان راهپیمایی خود برپایی شورای انقلاب و جمهوری اسلامی را خواستار شدند. در شهر خمیر هم جمع کثیری از مردم راهپیمایی کرده و چند سخنران درباره نهضت ملی سخن گفتند.

در برخی شهرها مثل خمین، اردبیل و سر پل ذهاب برخی چماق‌داران در طرف‌داری از رژیم شاه به مردم حمله کرده و اموال آنها را به غارت می‌برند. این مسئله باعث شده برخی از جوانان این شهرها انتظامات شهر را در دست بگیرند.

امروز حزب توده ایران هم در بیانیه‌ای از بختیار به‌عنوان یک فرد خائن نام برد و اعلام کرد که رهبران جنبش دموکراتیک نباید در برابر مانورهای مختلف دشمن حتی یک‌لحظه درنگ کنند و باید ملت را به تدارکات و سازمان‌دادن مقاومت و نبرد مسلحانه فراخوانند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، یاسر عرفات رهبر سازمان آزادی‌بخش فلسطین با درود به ملت قهرمان ایران و امام خمینی گفت: سقوط شاه ایران نشانه سقوط همه رژیم‌هایی است که آلت دست امپریالیسم آمریکا هستند.

از سوی دیگر رژیم صهیونیستی از بازگشت امام خمینی به ایران، شدیداً ابراز نگرانی کرد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم با بیان اینکه اظهارات ضدآمریکایی آیت‌الله خمینی به هنگام ورود به تهران، هیچ تغییری در مواضع آمریکا نسبت به ایران نداده است، افزود: علاقه ما بازگشت نظم و ثبات به ایران است به شکلی که ملت ایران بتواند در مورد آینده خود تصمیم بگیرد.

از طرفی خبرگزاری فرانسه به نقل از هفته‌نامه الوطن‌العربی چاپ پاریس اعلام کرد که فرماندهان نظامی ایران معتقدند اگر ارتش دچار تجزیه شود قادرند به کمک واحدهای زبده و برگزیده خود اوضاع کشور را کنترل کنند. این هفته‌نامه از قول منابع آگاه نوشت که ستاد ارتش ایران شاه را از روشی که ارتش در صورت تسلیم‌شدن بختیار به خواست‌های آیت‌الله خمینی و یا در صورت الغای رژیم سلطنتی در پیش خواهد گرفت، آگاه کرده است. 

این کار توسط یکی از افراد ستاد ارتش که به‌صورت ناشناس به مراکش رفته، صورت‌گرفته است.

امروز همچنین قرارداد خرید ۱۰ میلیارد دلار اسلحه و چندین فروند هواپیما، موشک، رادار و … از آمریکا لغو شد.

انتهای خبر/

نظرات بینندگان