کد خبر: ۱۶۲۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۳ - ۱۵ بهمن ۱۴۰۲
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس:

زیست‌بوم تاریخی لار نیاز به بازآفرینی دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: لارستان دارای ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری غنی است اما نتوانسته آن‌چنان که باید به یک مقصد گردشگری تبدیل شود و زیست‌بوم تاریخی لار نیاز به بازآفرینی دارد.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، محمد ثابت اقلیدی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در سفر به شهرستان لارستان در جمع مدیران و مسئولان و فعالان میراث‌فرهنگی و گردشگری و هنرمندان صنایع‌دستی این شهرستان گفت: لارستان دارای ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری غنی است اما نتوانسته آن‌چنان که باید به یک مقصد گردشگری تبدیل شود و زیست‌بوم تاریخی لار نیاز به بازآفرینی دارد.

وی با بیان اینکه امروز برخی شهرها در کشورهای همسایه توانسته‌اند با ایجاد زیبایی‌های بصری گردشگران بی‌شماری را جذب کنند و در این مصاف گوی سبقت را از شهرهای بزرگ و مطرح گردشگری دنیا ربوده‌اند گفت: ما در مدیریت شهری نتوانسته‌ایم از این جلوه‌های بصری بهره ببریم و شهر لار علی‌رغم تصورات ذهنی فاقد تکنیک‌های زیباشناختی و خلاقیت در ایجاد المان‌های شهری و جلوه‌های بصری است.

ثابت اقلیدی پیرامون آثار تاریخی لار گفت: گذشتگان ما با مشقت فراوان این آثار را ساخته‌اند و از مسافت‌های دور بدون امکانات عصر فنّاوری مصالح آورده و این بازار و کاروان‌سراها را با ظرافتی بی‌بدیل بنا نهاده‌اند؛ اما به این آثار توجه کافی نشده است.

وی با تأکید بر این که اجازه داده نمی‌شود کسی به این آثار تاریخی تعدی کند، گفت: کاروان‌سراهای تاریخی گلشن و نو در شهر قدیم لار باید بهسازی و الحاقات و برخی مرمت‌های غیراصولی برچیده شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس در ادامه به اعتبارات اندک میراث‌فرهنگی برای مرمت این بناهای تاریخی اشاره کرد و گفت: همان‌طور که روش زندگی مردم نسل به نسل تغییر می‌کند باید فرهنگ‌سازی کنیم که امورات خیریه هم متناسب با نیاز روز به کار گرفته شود.

زیست بوم تاریخی لار نیاز به بازآفرینی دارد

این مقام مسئول گفت: از گذشته ریشه و بنیان خیرین در بازار بوده است و امروز هم باید بازاریان خیر، به‌پای کار مرمت بازار و کاروان‌سراها بیایند و میراث‌فرهنگی هم کمک می‌کند تا شاهد تحولی بزرگ در مرمت بناهای تاریخی لار باشیم.

ثابت اقلیدی نمایشگاه بین‌المللی تهران را که از ۲۳ تا ۲۶ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود فرصتی برای معرفی برند لارستان در حوزه سوغات و به‌ویژه حلوای مسقطی لار دانست و از مسئولان شهرستان خواست برای معرفی برند لار در قالب محتواهای مجازی برای این نمایشگاه اقدام کنند.

گفتنی است حضور در مراسم دهه فجر انقلاب اسلامی و برنامه نمادین ورود حضرت امام خمینی (ره) به کشور، حضور در مراسم ویژه تجلیل از خانواده شهدا، بازدید از کاروان‌سراهای گلشن ونو و بازار قیصریه، کارگاه تولید حلوای مسقطی توکل، مجتمع گردشگری در دست‌ساخت بگال، نمایشگاه صنایع‌دستی و جشنواره بومی محلی کرمستاج، کاروان‌سرای معتمد و باغ نشاط بخشی از برنامه‌های سفر مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس به لارستان بود.

انتهای خبر/

نظرات بینندگان