کد خبر: ۱۶۲۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۳ - ۲۱ بهمن ۱۴۰۲

بیماری‌های متابولیک ارثی چیست؟

بیماری‌های متابولیک ارثی در واقع اختلالات ژنتیکی هستند که منجر به اختلالات متابولیسم می‌شوند و بدن فرد نمی‌تواند به‌درستی غذا را به انرژی تبدیل کند.

به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از روابط‌عمومی علوم پزشکی شیراز، نازیلا رحیمی کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز امروز ۲۱ بهمن‌ماه در خصوص آشنایی با برنامه پیشگیری از بیماری‌های متابولیک ارثی گفت: بیماری­های متابولیک ارثی، بیشتر ناشی از نقص ژنتیکی در تولید یا عملکرد یکی از پروتئین­ها در بدن است. بیشتر این بیماری­ها در سنین پایین تظاهر می­یابند و تقریباً در غالب این بیماری­ها سیستم عصبی مرکزی به‌صورت اولیه و یا ثانویه درگیر می­شود، علاوه بر این ممکن است ارگان­های حیاتی دیگر مانند چشم، کبد، طحال، کلیه، قلب و سیستم عضلانی و اسکلتی در این بیماری­ها درگیر شوند.


وی افزود: تشنج، تأخیر تکامل، بزرگی کبد، مشکلات ماهیچه قلب و بیماری‌های اسکلتی نیز از علایم این دسته از بیماری­ها هستند. ضایعات شدید مغزی، عقب‌ماندگی ذهنی، فلج­های عضلانی، مشکلات کبدی، سنگ‌های ادراری، نارسایی­های چشمی مانند کاتاراکت و گلوکوم و بیماری­های قلبی نیز از عوارضی هستند که در این بیماری‌ها ایجاد می­شوند.


رحیمی در ادامه تصریح کرد: اختلالات متابولیک ارثی جزو بیماری­های تک ژنی است، اگرچه بیماری­های تک ژنی به طور منفرد نادر هستند، اما در مجموع ۱۰ در ۱۰۰۰ تولد زنده برآورد می­شوند. الگوی توارث این بیماری­ها اغلب به‌صورت اتوزوم مغلوب است، ولی موارد وابسته به X و غالب نیز وجود دارند.


وی ادامه داد: در فرزندان زوج‌هایی که ارتباط فامیلی نزدیک (First cousin) دارند، افزایش بروز موارد اتوزوم مغلوب دیده می‌شود، بنابراین میانگین ابتلای افراد به بیماری­های متابولیک در ایران به علت افزایش ازدواج فامیلی، بیشتر از میانگین جهانی پیش‌بینی می­شود که پیشگیری از بروز آن مستلزم مشاوره ژنتیک و آزمایش‌ها تشخیص قبل از تولد است.


 کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با بیان اینکه بیماری‌های متابولیک ارثی بیشتر در اوایل شیرخوارگی با حملات کمبود متابولیک (metabolic decompensation) که تهدیدکننده حیات هستند، تظاهر می‌یابند، افزود: هر یک از بیماری‌های متابولیک نقش کوچک، اما قابل‌توجهی در مرگ نامشخص شیرخوار دارند.


وی به روند اجرای برنامه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اشاره کرد و اضافه کرد: برنامه پیشگیری و کنترل بیماری متابولیک ارثی، باهدف کاهش بروز، مرگ‌ومیر و عوارض ناشی از بیماری‌های متابولیک ارثی در نوزادان و شیرخواران همچنین کودکان زیر ۵ سال از سال ۱۳۹۷ به‌صورت آزمایشی و از خرداد ۱۳۹۸ در کل استان آغاز شده است.

بیماری های متابولیک ارثی چیست؟


رحیمی افزود: مراکز ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی، تمامی مادران باردار را در دو نوبت سه ماه اول و آخر بارداری آموزش می‌دهند و نوزادان در فاصله سه تا پنج روزگی در ۵۶ مرکز غربالگری توسط کارشناسان دوره‌دیده، با گرفتن چند قطره خون از کف پای نوزاد به‌منظور شناسایی ۲۳ بیماری متابولیک، غربال شده و پس از غربالگری، نمونه‌ها را به آزمایشگاه پیراپزشکی، آزمایشگاه متابولیک ارثی ژنتیک جنوب و آزمایشگاه خصوصی فرزانگان با تعرفه دولتی وزارت بهداشت ارسال می‌کنند.


 کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز بیان کرد: پس از انجام آزمایش، موارد مثبت فراخوان و دراسرع‌وقت به کلینیک منتخب متابولیک ارثی واقع در درمانگاه تخصصی و فوق‌تخصصی حضرت امام رضا (ع) و کلینیک PKU واقع در کلینیک تخصصی بانو پروین دالکی (قطب‌الدین سابق) ارجاع داده می‌شوند و پس از پذیرش و انجام آزمایش‌ها تأیید تشخیص، بیماران قطعی مشخص و تحت درمان و مراقبت به‌منظور پیشگیری و یا کاهش عوارض ناشی از این بیماری‌ها قرار می‌گیرند همچنین از ابتدای شروع برنامه تا نیمه دوم امسال ۲۵۲ هزار و ۷۰۴ نوزاد غربالگری و بیش از هزار و ۲۶۷ مورد مثبت تشخیص و به کلینیک متابولیک ارثی ارجاع داده شده‌اند که پس از انجام آزمایش‌ها تأیید تشخیص و ویزیت توسط پزشکان منتخب، ۶۳۲ بیمار و ۱۸۶ مورد مشکوک شناسایی و تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند.


وی در پایان به برنامه‌های در دست اقدام اشاره کرد و ادامه داد: بیماران متابولیک ارثی جز بیماران صعب‌العلاج شناسایی شده‌اند، این بیماران به دلیل مزمن بودن و لزوم انجام آزمایش‌ها ژنتیک دوره‌ای، ویزیت مکرر، هزینه کاردرمانی، گفتاردرمانی و توان‌بخشی، نیاز به حمایت و کمک خیرین سلامت دارند. در حال حاضر معاونت بهداشت با همکاری معاونت درمان هماهنگی لازم با ادارات بیمه استان به‌منظور تأمین پوشش هزینه‌های بیماران از جمله دارو و سایر خدمات را در استان آغاز کرده است همچنین اضافه‌کردن غربالگری ۴ بیماری به بسته خدمتی از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است.


 انتهای خبر/
  
  
  

نظرات بینندگان