کد خبر: ۱۶۲۸۰۲
تاریخ انتشار: ۱۹:۱۶ - ۲۸ بهمن ۱۴۰۲
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد:

اجرای دو پویش سلامت‌محور

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در دستیابی به اهداف حوزه سلامت، از آغاز ۲ پویش "ارتقا آگاهی و سلامت مادران باردار" از ۲۸ بهمن لغایت ۴ اسفند و "فارس زیبا با طبیعت بدون زباله" از ۱۳ تا ۱۷ اسفند خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از روابط‌عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز عباس رضاییان زاده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز  ضمن بیان این موضوع که امروزه بحران ریختن زباله در طبیعت به یک پدیده عمومی تبدیل شده است، گفت: زباله‌ها نه‌تنها باعث ازبین‌رفتن زیبایی طبیعت می‌شوند؛ بلکه به آن آسیب می‌رساند. 


وی ادامه داد: ریختن زباله در طبیعت اثرات جبران‌ناپذیری را بر منابع آب‌وخاک ما خواهد داشت. رهاسازی پلاستیک در محیط‌زیست ضمن ایجاد آسیب‌هایی مثل بیماری و مرگ حیوانات، آلودگی منابع طبیعی و چرخه غذایی جانوران و انسان‌ها، چهره بسیار نامطلوبی از طبیعت محیط‌زیست ما ایجاد می‌کند. 


 رضاییان زاده با بیان این موضوع که اغلب مردم با اینکه می‌دانند کیسهٔ پلاستیکی و ظرف‌های ساخته شده از پلاستیک به محیط‌زیست آسیب می‌رسانند باز هم برای خرید و جابه‌جایی وسایل از کیسهٔ پلاستیکی استفاده می‌کنند، گفت: تجزیهٔ طولانی‌مدت از خصوصیت‌های پلاستیک است که سال‌ها طول می‌کشد و در طول این مدت، به دلیل تابش آفتاب بر روی آن، مواد سمی سازنده پلاستیک وارد هوا و خاک می‌شود و آلودگی محیط‌زیست را سبب می‌شود. 


معاون بهداشت دانشگاه افزود: باتوجه‌به نزدیک‌شدن به بهار طبیعت و آغاز سفرهای نوروزی، معاونت بهداشت دانشگاه برنامه‌ریزی برای پاک‌سازی محیط‌زیست از پسماندهای پراکنده در اطراف جاده‌ها و ورودی‌های شهرها و روستاها به‌ویژه پلاستیک‌های رها شده در طبیعت را انجام داده است. 


وی ادامه داد: این پویش با شعار "فارس زیبا با طبیعت بدون زباله" از تاریخ ۱۳ تا ۱۷ اسفند با مشارکت هم استانی‌های عزیز و همکاری تمامی سازمان‌ها و سمن‌ها اجرا خواهد شد. 


سپس رضاییان زاده با بیان این موضوع که سواد سلامت مادران عامل کلیدی و مهمی در تضمین انجام مراقبت‌های دوران بارداری است، گفت: به همین منظور پویش «ارتقا آگاهی و سلامت مادران باردار» از تاریخ ۲۸ بهمن لغایت چهار اسفند سال جاری در تمامی شبکه‌های بهداشت و درمان استان برگزار می‌شود. 


این مقام مسئول در دانشگاه با اشاره به این موضوع که بارداری زمینه‌ای گسترده و مهم از زندگی زیستی و اجتماعی است و کسب آگاهی‌های لازم و حداقل درباره آن نه‌تنها حق همه افراد، بلکه وظیفه آنهاست، گفت: ارتقا آگاهی و دانش مادران از تغییرات بدن و جنین در دوران بارداری، کمک می‌کند تا مادران بتوانند از وضعیت سلامتی خودآگاه شده و درنهایت دوره بارداری خود را به‌خوبی سپری کرده، برای زایمان آماده باشند و آگاهی لازم برای مراقبت از فرزند خود را به دست بیاورند. 

وی ادامه داد: مرگ‌های مادران جزو مرگ‌های غیرقابل‌قبول محسوب می‌شود، چرا که بسیاری از علل مرگ‌ومیر این گروه هدف قابل‌پیشگیری است. 


معاون بهداشت دانشگاه افزود: با مرگ مادر، خانواده عضو اصلی خود را برای مدیریت و مراقبت کودکان از دست می‌دهد و سرانجام بقا و آموزش کودکان نامعلوم می‌شود. 


رضاییان زاده در ادامه با اشاره به گزارش سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این موضوع که ۹۹ درصد از مرگ‌ومیر مادران در کشورهای درحال‌توسعه رخ می‌دهد، گفت: در سال ۱۴۰۰، ۱۳ مورد در سال ۱۴۰۱، ۱۰ مورد و در سال جاری تا کنون هشت مورد مرگ مادر باردار در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز اتفاق افتاده است که برخی از این موارد به دلیل عدم اطلاع و حساسیت مادر و اطرافیان وی در خصوص علائم هشداردهنده در دوران بارداری و پس از زایمان و همچنین عدم مراجعه به‌موقع به مراکز درمانی بوده است. 

اجرای دو پویش سلامت محور


معاون بهداشت دانشگاه افزود: مراقبت پیش از بارداری اولین و مؤثرترین گام به‌سوی زندگی سالم قبل از باردارشدن است که باعث بهبود سلامت مادر و نوزاد می‌شود و در نتیجه سلامت عمومی و کاهش هزینه‏های درمانی را به دنبال خواهد داشت. 


وی گفت: پویش «ارتقا آگاهی و سلامت مادران باردار» با اهداف ارتقای سطح سلامت مادر، جنین و نوزاد و کاهش عوارض و مرگ‌ومیر مادری، پیشگیری از خطرات احتمالی در دوران بارداری و پس از زایمان، آموزش و تأکید بر مسائل مهم دوران بارداری، ترویج بارداری سالم و زایمان ایمن، افزایش آگاهی زوجین از بایدونبایدهای دوران بارداری، ارتقا آگاهی در خصوص اهمیت مراقبت‌های پیش از بارداری، دوران بارداری و پس از زایمان، توانمندسازی مادر در دوران بارداری، پیشگیری و کاهش سقط خود به خودی و عمدی جنین و در نهایت کاهش عوارض و مرگ‌ومیر مادر در دوران بارداری و پس از زایمان از تاریخ ۲۸ بهمن لغایت چهار اسفند اجرا خواهد شد. 
 
وی ابراز امیدواری کرد: با انجام این پویش‌های سلامت‌محور شاهد ارتقا سلامت جامعه در آینده نزدیک باشیم. 
این نشست صبح امروز ۲۸ بهمن ۱۴۰۲، با حضور معاون بهداشت دانشگاه و اصحاب رسانه در سالن جلسات معاونت بهداشت دانشگاه برگزار شد. 
 
انتهای خبر/

نظرات بینندگان