کد خبر: ۱۶۲۸۹۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

دسترسی به آرامگاه جاماسب حکیم آسان می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از اجرای پروژه مرمتی ساماندهی مقبره جاماسب حکیم در شهرستان خفر خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، محمد ثابت اقلیدی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در جمع خبرنگاران گفت: مرمت و ساماندهی مقبره تاریخی جاماسب حکیم در شهرستان خفر در دستور کار است.

وی افزود: در این پروژه علاوه بر مرمت قسمت‌های آسیب‌دیده بنا، راه دسترسی به بنا ساماندهی و روشنایی مسیر نیز انجام می‌شود.


ثابت اقلیدی با اشاره به اینکه به‌زودی یک رویداد ملی برای معرفی شخصیت جاماسب حکیم برگزار خواهد شد گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام در نظر داریم برای معرفی جاذبه‌های کمتر شناخته‌شده اما تأثیرگذار در فرهنگ این مرزوبوم رویدادهایی در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی برگزار کنیم.


وی ادامه داد: امید است با برگزاری چنین رویدادها و اقداماتی گردشگری در مناطق کمتر شناخته‌شده توسعه یابد هرچند که ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری در شهرستان خفر بسیار بالاست.

 

دسترسی به آرامگاه جاماسب حکیم آسان می‌شود


مدیرکل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس یکی از اهداف و راهبردهای حوزه گردشگری را پرداختن به مقاصد کمتر شناخته‌شده گردشگری و تعریف مسیرها و بسته‌های جدید گردشگری در این مقاصد است.


به گزارش شیرازه، بنای باستانی آرامگاه جاماسب حکیم در شهرستان خفر به‌صورت مکعب‌شکل روی تپه‌ای کوتاه ساخته‌شده است. این اثر با شمارهٔ ۹۸۶ در سال ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسیده است همچنین مقبرهٔ جاماسب، تشابه فراوانی به بناهای هخامنشی در فارس دارد؛ چراکه به علت تراش‌خوردن سنگ‌های آرامگاه می‌توان آن را به دوران هخامنشی نسبت داد و این بنا در دورهٔ اسلامی نیز کاربرد مذهبی داشته است.

در اسناد و روایت تاریخی آمده است که جاماسب حکیم نوید آمدن خاتم تبیین را هزار سال قبل از بعثت پیامبر اکرم (ص) را داده بود.


انتهای خبر/

نظرات بینندگان