کد خبر: ۱۶۲۸۹۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۷ - ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
مدیرکل امور عشایر فارس خبر داد:

تقویم زمان‌بندی کوچ بهاره عشایر استان فارس

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: کوچ بهاری عشایر به‌صورت زمینی از پنجم فروردین‌ماه آغاز و باتوجه‌به اعلام تقویم زمان‌بندی کوچ عشایر و اعلام به شهرستان‌ها، امید است عشایر استان از هر گونه کوچ زودهنگام و بدون برنامه که موجب ازبین‌رفتن مراتع در شهرستان‌های ییلاقی می‌شود پرهیز کنند.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه» به نقل از روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس، عبدالحمید کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه یکی از رسالت‌های مهم ادارات کل امور عشایر، ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان است، گفت: کوچ عشایر استان فارس به‌صورت مستمر از طریق ۱۰ اکیپ سیار مدیریت کوچ، متشکل از دو اکیپ در ستاد استان و مابقی در شهرستان‌های قشلاقی را اندازی می‌شود.


وی بیان داشت: باتوجه‌به سرد بودن هوا در شهرستان‌های ییلاقی و تقویم کوچ بهاره کوچ که از سوی اداره کل منابع طبیعی تنظیم شده است، از عشایر تقاضا داریم تا در این مورد مهم همکاری لازم را با اداره کل امور عشایر فارس و اداره کل منابع طبیعی استان داشته باشند و تا گرم‌شدن هوا در مناطق ییلاقی و پشت سر گذاشتن سامانه سرما و بارشی و شرایط پیش رو از کوچ زودهنگام پرهیز کنند.


این مقام مسئول دررابطه‌ با تنش‌های کم‌آبی و خشکسالی نیز گفت: عشایر کوچ رو به دلیل کمبود بارش و خشکسالی مراتع، جهت تأمین علوفه دام در مسیر کوچ دچار مشکلاتی خواهند شد که در این راستا تلاش می‌گردد، توسط مجموعه تشکل‌های عشایری استان فارس شامل یک اتحادیه مرکزی در سطح استان و ۲۳ شرکت‌تعاونی عشایری، کارخانه خوراک دام فیروزآباد و میدان دام عرضه دام شهرستان ممسنی از نظر میزان علوفه موردنیاز برای تعلیف دام و همچنین ارزاق عمومی شامل آرد و سایر کالاهای اساسی مورد حمایت قرار گیرند.


مدیرکل امور عشایر فارس در ادامه افزود: کوچ بهاری عشایر به‌صورت زمینی از پنجم فروردین‌ماه آغاز و باتوجه‌به اعلام تقویم زمان‌بندی کوچ عشایر و اعلام به شهرستان‌ها، امید است عشایر استان از هر گونه کوچ زودهنگام و بدون برنامه که موجب ازبین‌رفتن مراتع در شهرستان‌های ییلاقی می‌شود پرهیز کنند.

 

تقویم زمان‌بندی کوچ بهاره عشایر استان فارس


کریمی با تأکید بر اینکه کوچ ماشینی عشایر نیز بر اساس تقویم اعلام شده از طرف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از ۲۳ اردیبهشت‌ماه شروع خواهد شد از عشایر خواست تا با هماهنگی ارگان‌های ذی‌ربط از جمله دامپزشکی، منابع طبیعی، نیروی انتظامی اقدام به کوچ نمایند.


وی با بیان اینکه دامداران عشایر موظف بیمه نمودن، پلاک‌کوبی و تهیه کارت تردد قبل از کوچ هستند، افزود: در صورت اجرا نکردن پلاک‌گذاری دام نیروی انتظامی دام را به‌عنوان قاچاق تلقی می‌کند.


مدیرکل امور عشایر فارس با بیان اینکه تنها مدیریت کوچ بر عهده اداره کل امور عشایر است، افزود: یکی از رسالت‌های مهم اداره کل امور عشایر ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان عشایر در حین کوچ است و در همین راستا تمهیدات لازم جهت تأمین آب شرب سالم و بهداشتی توسط تانکرهای آبرسانی در حین کوچ و همچنین تأمین خوراک دام و سایر ملزومات دیده شده است.

 

انتهای خبر/

نظرات بینندگان