کد خبر: ۱۶۲۹۰۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۲ - ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
وزیر کشور:

پشتوانه‌های علمی کشور هویت‌ساز و فرهنگ‌ساز هستند

وزیر کشور گفت: پشتوانه‌های علمی کشور هویت‌ساز، تمدن‌ساز، تاریخ‌ساز و فرهنگ‌ساز هستند، انسان‌ها با این پشتوانه‌ها ساخته می‌شوند، هویت پیدا می‌کنند و هویت انسانی خود را باز می‌یابند، لذا جایی که برای حفظ این پشتوانه‌ها اقدام می‌کنیم کار ارزشمندی انجام داده‌ایم.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از اداره فرهنگ و ارشاد استان فارس، احمد وحیدی وزیر کشوردر آئین افتتاح موزه و مرکز اسناد دانشگاه شیراز که با تکریم از استاد داریوش نویدگویی، اهداگر نسخ خطی و چاپ‌های سنگی و سربی برگزار شد، اظهار کرد: این مرکز از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند تأمین‌کننده یک زیربنای بسیار ارزشمند باشد.


وی ادامه داد: بایستی حفظ اسناد موجود در این مرکز در دستور کار قرار بگیرد و به شکل مناسب انتشار داده شود تا همگان هم با تاریخ‌گذشته و هم تاریخ کنونی این کشور آشنا شوند، در واقع این کار باید توسعه یابد.


وحیدی بر ضرورت برطرف‌شدن نیازهای این مرکز تأکید کرد و گفت: قرائت‌خانه این مرکز می‌بایست توسعه یابد.


وزیر کشور با بیان اینکه ایران در نرخ رشد علمی در دنیا اول است، گفت: ما در منطقه خودمان از نظر علمی اول هستیم، اینها را می‌توان از دستاوردهای انقلاب دانست.


وی اضافه کرد: روزی که ایران ماهواره را پرتاب کرد کشورهای همسایه به فکر بهره‌گیری از دانش پرتاب ماهواره ایران افتادند، البته برای ما مهم این است که انسان و جهان رو به علم حرکت کنند.


وزیر کشور با بیان اینکه حرف اول انقلاب ما در حوزه فرهنگ و علم و دانش است، گفت: رهبر معظم انقلاب پرچم‌دار رشد علمی در کشور هستند و همواره به رشد علمی کشور تأکید بسیاری داشته‌اند.

 

پشتوانه‌های علمی کشور هویت‌ساز و فرهنگ‌ساز هستند


وحیدی افزود: هر چند در مسیر علمی کشور در حال رسیدن به نقطه اوج هستیم؛ اما نباید به همین قانع باشیم، باید خیلی تلاش کنیم، ما به لحاظ مطلق علم هم باید به نقطه‌ای برسیم که مرجعیت علمی در کشورمان پیدا شود، در واقع باید نرخ رشد با قوت ادامه یابد تا در عدد مطلق آن هم اول شویم.


وی گفت: در حال حاضر این احساس در کشور ما ایجاد شده که کودک پنج یا ۶ساله با نرم‌افزار پیچیده کار می‌کند، این اتفاق خوب دستاورد همین انقلاب است؛ انقلابی که عمیقاً به مسئله علم و دانش معتقد است.


این مقام مسئول اضافه کرد: مهم‌ترین معجزه دین اسلام قرآن است؛ قرآن یعنی همین کتاب مکتوبی که در اختیار داریم و بزرگ‌ترین حرف آن علم، دانش و عقلانیت است، در حقیقت همه چیز دین اسلام با علم، دانش و عقل و فرهیختگی گره خورده است، این معجزه جاویدان ماست.


وحیدی گفت: آنچه که تمدن‌ها را می‌سازد عقلانیت است، تمدن‌سازی بر اساس عقلانیت و اخلاق است؛ این دانش و فرهیختگی در قالب کتاب، نوشته و سند منتقل می‌شود.


وی اضافه کرد: این دستخط‌ها که در موزه و مرکز اسناد دانشگاه شیراز وجود دارد از بزرگانی با تراز علمی بالاست که پشتوانه‌های علمی و افتخار ملت ایران هستند.


وزیر کشور بیان کرد: انقلاب ما ترجمان تبدیل علم به عمل بوده، علمی که در کتاب‌های ما بوده است، انقلاب آمده که این علم را محقق کند.


وحیدی اضافه کرد: راه انسانیت انتها ندارد، همان‌گونه که خدا بی‌نهایت است، راه انسانیت هم انتها ندارد و این راه پایان‌ناپذیر است؛ برای اینکه بتوانیم در این مسیر گام برداریم باید به آنچه که به‌عنوان ارث و دانش از گذشتگان به ما رسیده مجهز شویم.


وی با بیان اینکه تجربه‌های امروز انسان بخشی از آفرینش است، گفت: هر چه در فیزیک و شیمی و سایر علم‌ها کشف می‌کنیم همان چیزهایی است که خدا خلق کرده است؛ انقلاب اسلامی انفجار نور است و نهضت ما نهضت علمی و فرهنگی است.


انتهای خبر/

برچسب ها: وزیر ، استاندار ، قانعی
نظرات بینندگان