کد خبر: ۱۶۲۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۷ - ۰۸ اسفند ۱۴۰۲

دومین دوره جایزه ادبی ساهر آغاز به کار کرد

آئین آغازین دومین دوره جایزه ادبی ساهر با رونمایی پوستر و موضوع حافظان امنیت با اجرای میان‌پرده‌ای در راستای موضوع این رویداد فرهنگی و حضور حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، معاونین فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و علاقه‌مندان به حوزه داستان‌نویسی در تماشاخانه استاد هودی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس موضوع جایزه ادبی ساهر را داستان‌های پلیسی و امنیتی اعلام کرد و گفت: ایده اولیه از این رویداد فرهنگی که در ارتباط با موضوعاتی است که مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته شده، از طرف انجمن ساهر بوده است.

وی با بیان اینکه مجموعه دستگاه‌های امنیتی، در خصوص این امر، قول همکاری داده‌اند، افزود: امیدواریم بتوانیم گستره این جایزه را وسیع کنیم و در پی آن، تلاش بر این است که مجموعه کارگاه‌هایی در سطح کشور برای آشنایی بیشتر جامعه مخاطب با موضوع حساس امنیت ملی داشته باشیم.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: اوضاع کنونی جهان و پازلی که ایران در آن قرار گرفته، نشان از این دارد که جامعه باید آگاه بر نقش دستگاه امنیتی شود و رسالت جامعه اطلاعاتی بر این است که برای ارتقای این آگاهی آموزش غیرمستقیم داشته باشد که در رویداد ادبی ساهر اتفاق می‌افتد، همان‌طور که تولید این آثار داستانی کمک به فرایند آموزشی کرده و گستره اطلاعاتی مخاطب را در این حوزه افزایش می‌دهد.


قانعی با اشاره به اینکه آنانی که دستی بر قلم دارند با ارائه موضوع و ایده به انجمن و نویسندگان، کمک به ایده‌پردازی آنان کند، اظهار داشت: دلیل انتخاب پلاتوی تئاتر برای این آیین و رونمایی این است که نشان دهیم اگر بستر داده‌های اولیه از جنس داستان و نمایشنامه فراهم باشد، به‌راحتی می‌شود برای نمایش و فیلم کوتاه ایده‌پردازی کرد.


در ادامه، دبیر علمی ساهر، با عنوان این که بخش عمده سینمای هالیوود، امنیت ملی است و تکرار این کلیدواژه برای شهروند اهمیت پیدا می‌کند، گزارشی از دوره اول این جایزه ادبی ارائه داد و گفت: بعد از تشکیل انجمن، از توان دوستانی که به داستان علاقه‌مند هستند استفاده شد و ایده برگزاری جایزه ادبی شکل گرفت، گستره ملی مدنظر بود و فراخوان در سه بخش داستان کوتاه، داستانک و رمان سال امنیت، انتشار داده شد.

 

دومین دوره” جایزه ادبی ساهر” آغاز به کار کرد

بیژن کیا با اعلام اینکه بیشتر نویسندگان این حوزه خانم‌ها هستند و پیشتاز در این عرصه، افزود: آثاری که ارسال شد قابل‌توجه بود، هم از نظر کمی و هم کیفی که نشان از آمادگی اولیه جامعه جهت ورود به گفتمان ادبی و هنری داشت و منجر به‌وجودآمدن دغدغه مشترک بین شعرا و نویسندگان استان و شکل‌گیری مکتب شعر گمنامی گشت.


وی، برگزاری کارگاه‌ها در بوشهر و البرز و شیراز را پربار دانست و ادامه داد: از طریق فضای مجازی موارد آموزشی در اختیار دوستان قرار گرفت و اکنون در حال آماده‌سازی درس‌نامه‌ای هستیم که در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.


کیا، در پایان با معرفی نسل جدید در ادبیات و داستان که آگاه به مقتضیات و دغدغه‌مند نسبت به مسائل جهانی هستند، اعلام کرد: این جریان فرهنگی، در قالب دوسالانه ارائه می‌شود تا فرصتی برای گسترش فعالیت آموزشی، ارتقای کیفیت آثار و انتخاب رمان امنیت سال باشد که پایان آن آخر آبان‌ماه ۱۴۰۳ خواهد بود.


گفتنی است، در پایان این رویداد، از برخی نویسندگان جوان انجمن ادبی ساهر، تقدیر به عمل آمد و در حین اجرای نمایش از پوستر نیز رونمایی شد.
انتهای خبر/

برچسب ها: فرهنگی ، تائتر ، فارس ، ارشاد
نظرات بینندگان