کد خبر: ۱۶۳۰۱۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۶ - ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز خبر داد:

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی بیش از ۶۰ پروژه خدمات شهری در شیراز

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز از افتتاح و آغاز عملیات اجرایی بیش از ۶۰ پروژه محیط زیستی و خدمات شهری در شیراز با اعتباری بالغ‌بر ۷۰۰ میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف این مجموعه خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز،روح الله خوشبخت معاون محیط‌ زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز از افتتاح و آغاز عملیات اجرایی بیش از ۶۰ پروژه محیط زیستی و خدمات شهری در شیراز با اعتباری بالغ‌بر ۷۰۰ میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف این مجموعه از جمله سازمان مدیریت پسماند، سیما، منظر و فضای سبز شهری، آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی، سازمان آرامستان‌ها، مدیریت بحران، ماشین‌آلات، محیط‌زیست و.... خبر داد.

 خوشبخت با بیان اینکه شهرداری و خدمات شهری محوری‌ترین و مرکزی‌ترین سازمان مدیریت شهری مدرن است، شرح وظایف این معاونت را از جمله اولین و مهم‌ترین وظایف شهرداری‌ها به دانست و افزود: شهروندان یک شهر روزانه نیازمند ارائه خدمات متفاوت از جمع‌آوری پسماندها تا زیباسازی و گسترش فضاهای سبز شهری هستند و مسئولیت ارائه این خدمات متفاوت به شهروندان را حوزه خدمات شهری شهرداری برعهده دارد.

وی با اشاره به این جایگاه مهم خدمات شهری در مدیریت کلان‌شهری مانند شیراز، بر اهمیت افتتاح پروژه‌های ذکر شده در این حوزه تأکید کرد و در تشریح آنچه برای خدمت‌رسانی بهتر به شهروندان انجام شده است گفت: به همت شهردار تلاشگر و پیگیری اعضای شورای شهر شیراز نوسازی، بهسازی ناوگان شهرداری بیش از ۱۰۰ دستگاه خودرو از جمله خودروهای سبک، سنگین و تجهیزات شهری آن خریداری شده و آماده خدمت‌رسانی به مناطق و ادارات شهرداری است.

خوشبخت افزود: این تحول در ناوگان ماشین‌آلات شهرداری شیراز در ۶ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

معاون شهردار شیراز در ادامه به تشریح سایر پروژه‌های حوزه محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز پرداخت و خاطرنشان کرد: بهسازی اردوگاه‌های چندمنظوره اسکان اضطراری مدیریت بحران در محل کمپ اسکان موقت باغ جنت در این پروژه احداث سرویس بهداشتی چندمنظوره، احداث شبکه فاضلاب احداث شبکه برق احداث دیوار سنتی، احداث آب‌نما احداث سکوی نماز از جمله این پروژه‌ها است.

وی همچنین به احداث کانال تأسیسات مشترک شهری و کف‌سازی بازار وکیل (بازار روح اله، مسگرها و اردو بازار) در خیابان لطفعلی‌خان زند جنب مدرسه خان اشاره کرد و در ادامه یادآور شد، این اقدام باهدف ایمن‌سازی بازار وکیل و مجموعه تاریخی زندیه انجام شده است.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح پروژه‌های حوزه سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری پرداخت و اظهار کرد: پروژه‌های نورپردازی همانند تونل نور ارگ کریم‌خان، ساخت و نصب لوسترهای خیابانی سطح شهر و ورودی‌های شیراز، اجرای عملیات نورپردازی پیاده‌راه جدید باغ گل‌ها، نورپردازی پل غدیر، نورپردازی میدان گاز، نورپردازی پل مدافعان سلامت، نورپردازی خیابان ۹ دی فاز یک و فاز ۲، نورپردازی ساعت گل، نورپردازی باغ‌موزه سنگ، نورپردازی فاز ۲ طاووس، محور نور پارک آزادی در سطح شهر به انجام رسیده است.

خوشبخت افزود: ساخت ۸ سردیس شهدا (ذوالفقاری، ذوالفقار نسب، ابوالفتحی، مصلی نژاد، پرویزی، جاویدی، سپاسی و رحمانیان)، ۵ سردیس مشاهیر (مکتبی شیرازی، مرحومه زهرا سعادت، استادان هودی، صرافت و سیف)، تابلوی تجمیعی شهدای محلات (شاه داعی ا..،پانصد دستگاه، سجادیه)، المان‌ها، آماده‌سازی و نصب ۶۹ مبلمان خانواده در بوستان آزادی و باغ جهان‌نما، رونمایی از المان ایستاده در باد در بوستان شهدای حج، رنگ‌آمیزی جداره پل شهدای مهدی‌آباد، رنگ‌آمیزی روگذر تقاطع دفاع مقدس، رنگ‌آمیزی جداره پل‌های کنارگذر ساحلی، تابلوی خوش آمد گویی ورودی دروازه‌قرآن، نصب پرچم لبیک یا مهدی (عج) در میدان قائم از دیگر پروژه‌های این سازمان است.

به گفته وی؛ سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی در راستای خدمات‌رسانی هر چه‌بهتر به شهروندان شهر شیراز، پروژه‌های متعددی از جمله احداث بازارچه‌های ثابت با الگوی جدید واقع در بلوار مدرس جنب بوستان پرواز با ۱۳ هزار مترمربع زیر بنا با احتساب پارکینگ، فضای سبز و سایر کاربری‌های مکمل باهدف تأمین نیازهای عمومی شامل میوه و تره‌بار و فرآورده‌های کشاورزی مدنظر قرار گرفته است.

بهسازی و هوشمندسازی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار باهدف کاهش خطای انسانی و مکانیزاسیون ورود و خروج خودروها به میدان مرکزی میوه و تره‌بار، احداث ۵ غرفه خدماتی - سوله انبار پست برق سایت شهید منتظری و دفاتر ساماندهی کارگران ساختمانی در شهرداری‌های مناطق ۳-۴-۷-۹-۱۰ احداث تلویزیون شهری در میدان مرکزی میوه و تره‌بار، احداث ساختمان اداری مرکز شماره ۲ تعویض پلاک، ساماندهی آب‌های سطحی، اجرای موزائیک فرش و اصلاح شبکه روشنایی میدان از جمله پروژه‌های این سازمان است که به اعتقاد معاون شهردار شیراز به ساماندهی و بهسازی میدان مرکزی میوه و تره‌بار کلان‌شهر شیراز کمک بزرگی می‌کند.

خوشبخت با بیان اینکه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز وظایف گسترده و مهمی در حفظ امنیت جانی شهروندان بر عهده دارد، عنوان کرد: شیراز شهری کهن با داشته‌های ارزشمند تاریخی است که حفظ هر یک از آنها از هر گونه آسیب و خطر احتمالی بسیار در خور اهمیت و توجه است.

وی در ادامه یادآور شد: سازمان آتش‌نشانی شیراز اقدام به اجرای سیستم اطفای حریق یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر شیراز کرده است.

معاون شهردار شیراز افزود: پروژه اجرای سیستم اطفای حریق پایه آبی بازار وکیل باهدف حفظ و تضمین سلامت شهروندان، و گردشگران، کاهش زمان اطفا حریق، کاهش خسارت مالی و جانی ناشی از آتش‌سوزی، ایجاد زیرساخت جهت استفاده از ظرفیت کسبه در لحظات طلایی حادثه، افزایش سرعت عمل در مقابله با آتش‌سوزی و نهایتاً افزایش ضریب ایمنی در مجموعه بازار وکیل اجرا شده است که اجرای این پروژه شامل ۸۳۶ متر لوله‌گذاری، نصب ۶ دستگاه پمپ آتش‌نشانی، نصب ۲۶ جعبه آتش‌نشانی، نصب ۲ مخزن با ظرفیت ۱۲ هزار لیتر با قابلیت اتصال و شارژ مداوم از هیدرانت شهری بوده است.

خوشبخت یادآور شد: منطقه تحت پوشش این پروژه بازار وکیل جنوبی، شمالی و بازار نو مجموعاً ۱۳ هزار و ۴۶۰ مترمربع و تعداد ۲۷۶ حجره بوده است.

معاون شهردار شیراز گفت: از سایر پروژه‌های سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز می‌توان به احداث انبار مرکزی با متراژ ۱۰۰۰ مترمربع واقع در بلوار والفجر سایت تاکتیک این سازمان اشاره کرد.

وی ادامه داد: این پروژه دارای ساختمان اداری و نگهبانی، سیستم آب‌فشان و اعلام حریق، دو عدد جعبه آتش‌نشانی، دو مخزن ۱۴ هزارلیتری، دو پمپ ۵.۷ اسب بخار، ۴ موتورخانه و قفسه‌بندی به طول ۶۰ متر در ۴ طبقه است و ارتفاع این انبار ۸ متر و تاج آن ۹ متر در نظر گرفته شده است.

 خوشبخت همچنین اظهار کرد: سازمان آتش‌نشانی شیراز یک نرده بان امدادی به ارتفاع ۳۲ متر را به چرخه خدمات‌رسانی سازمان بازگردانده که در عملیات های مهم و حساس کاربرد بسیار زیادی دارد.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز درباره پروژه مهم زیست‌محیطی سازمان مدیریت پسماند نیز گفت: این سازمان اقدام به انتقال پساب تصفیه شده از تصفیه‌خانه شماره یک آبفا به فضای سبز محل دفع مهندسی و بهداشتی پسماند برمشور به میزان ۲۰۰ لیتر بر ثانیه واقع در بلوار ولایت تصفیه‌خانه شماره یک آبفا و برمشور کرده است.

وی افزود: این پروژه شامل احداث ایستگاه پمپاژ و خط انتقال ۱۷ کیلومتری توسط لوله جی آر پی ۵۰۰ با ظرفیت پمپاژ ۲۰۰ بر ثانیه پساب تصفیه شده است و هدف از اجرای آن انتقال پساب تصفیه شده به محل برمشور جهت آبیاری فضای سبز هزارهکتاری این سایت بوده است.

معاون شهردار شیراز همچنین به پروژه‌های اجرا شده در سازمان آرامستان ها از جمله توسعه و بهسازی آرامستان بهشت احمدی اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به تکمیل ظرفیت دفن اموات در دارالرحمه و ارائه خدماتی شامل سردخانه، تغسیل، تکفین و دفن صرفا در آرامستان بهشت احمدی شیراز آرامستان بهشت احمدی با تعداد ۱۲۰۰ قبر جایگزین مناسبی برای آرامستان قدیمی شهر شیراز خواهد بود. 

طرح توسعه تأسیسات برقی آرامستان بهشت احمدی که با خرید یک دستگاه دیمایند تولید برق در این مجموعه را از ۳۰۰ کیلووات به ۶۰۰ کیلووات افزایش داده و همچنین استقرار یک دستگاه اتوکلاو باهدف استریل کردن البسه اموات تأمین شده است در کنار پروژه بهسازی مسیر رودخانه فصلی از دیگر اقداماتی است که سازمان آرامستان‌ها به انجام رسانده است.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه به تعدادی از مهم‌ترین پروژه‌های قابل افتتاح و بهره. برداری محیط‌زیست و خدمات شهری اشاره شد، ابراز امیدواری کرد: این اقدامات خدمت‌رسانی به شهروندان کلان‌شهر شیراز را بیش‌ازپیش آسان کند.

انتهای خبر/

نظرات بینندگان