کد خبر: ۱۶۳۰۴۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۲۱ اسفند ۱۴۰۲
نماینده استان فارس در شورای‌عالی استان‌ها:

حمایت از صنایع در حد حرف باقی‌مانده است

نماینده استان فارس در شورای‌عالی استان‌ها گفت: یکی از مهم‌ترین راه‌های برون‌رفت از مشکلات اقتصادی، تکیه به ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل در حوزه داخلی و بها دادن به تولید و تولیدکننده است؛ اما به‌شرط آنکه در حد شعار و حرف باقی نماند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، سینا ساریخانی نماینده استان فارس در شورای‌عالی استان‌ها با اشاره به مشکلات این استان در حوزه تولید، گفت: این روزها اقتصاد فارس در حوزه صنعت و تولید با شکاف جدی روبه‌رو شده است. با کاهش نرخ سرمایه‌گذاری در چند سال گذشته به رکوردهای جدیدی در نرخ تولید ناخالص داخلی و به‌تبع آن در آمار بیکاری مواجه شده‌ایم. متأسفانه کم‌لطفی و بی‌مهری دولت نسبت به تولیدکنندگان باعث شده که آنها دیگر انگیزه و روحیه ادامه کار نداشته باشند.


وی افزود: باوجوداینکه صنعت و معادن فارس ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه کسب و کارهای کوچک و بزرگ دارد، اما تولیدکنندگان این عرصه با مشکلات فراوانی به‌خصوص در زمینه عدم حمایت مالی و معنوی دولتی، روبه‌رو هستند و همین امر مانع بزرگ برای توسعه صنعت در این استان شده است.


عضو شورای‌عالی استان‌ها ادامه داد: ازآنجایی‌که معادن و منابع، انفال و میراث مردم هستند، سرمایه‌گذاران معادن در فارس باید با حمایت دولت بخشی از درآمدهای خود را در همان منطقه به ایجاد صنایع پایین‌دستی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و رفاهی سرمایه‌گذاری کنند. باید رویه‌ای در پیش گرفته شود تا در کنار صاحبان معادن و صنایع مردم هم از آن بهرمند شوند و شایسته است مردم در دستیابی به سهمشان از این ثروت و منابع در اولویت باشند.


ساریخانی اظهار داشت: در خصوص اهمیت صنایع کوچک، متوسط و بزرگ صحبت‌های فراوانی شده و به بهانه‌های مختلف بر لزوم حمایت از این صنایع تأکید می‌شود؛ اما بسیاری از این حمایت‌ها تا امروز در حد وعده و حرف باقی‌مانده‌اند و صنایع کوچک و بزرگ حتی در بازارهای داخلی نیز نتوانسته‌اند جایگاه خود را آن‌چنان که بایدوشاید پیدا کنند. این در حالی است که بسیاری از صنوف و صنایع تولیدی کشور در حال حاضر توانایی و قابلیت رشد و توسعه را دارند و می‌توانند با صنایع روز دنیا رقابت کنند.


نماینده استان فارس در شورای‌عالی استان‌ها، خاطرنشان کرد: صنایع تولیدی کوچک در صورتی می‌توانند به فعالیت در حد و اندازه‌های صنعتی بپردازند و به بازارهای خارجی راه پیدا کنند که از حمایت ویژه دولت در بخش‌های مختلف برخوردار باشند؛ اما متأسفانه بیشتر فشارها برای رشد و رقابت‌پذیر کردن تولیدات بر دوش خود تولیدکننده و صنایع است.


وی تصریح کرد: اگر آرامش خاطر، انگیزه و روحیه در اصناف، بازاریان و صنعت گران ایجاد شود اقتصاد کشور شکوفا شده و رونق به اقتصاد جامعه باز می‌گردد.


ساریخانی در پایان، گفت: یکی از مهم‌ترین راه‌های برون‌رفت از مشکلات اقتصادی، تکیه به ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل در حوزه داخلی و بها دادن به تولید و تولیدکننده است؛ اما به‌شرط آنکه در حد شعار و حرف باقی نماند و با یک برنامه قابل‌اجرا به‌صورت تخصصی و علمی برای پررنگ‌شدن نقش صنعتگران در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با این حوزه تبدیل شود. لازم است مدیران مسئول و متولیان امر برای رفع و حل مشکلات صنعت گران و تولیدکنندگان عزم جدی و نگاه ویژه و تخصصی به مشکلات این قشر زحمت‌کش داشته باشند.

 

انتهای خبر/

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان