کد خبر: ۱۶۳۱۳۲
تاریخ انتشار: ۰۷:۲۴ - ۰۱ فروردين ۱۴۰۳
پیام نوروزی مقام معظم رهبری به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳:

سال ۱۴۰۳، سال «جهش تولید با مشارکت مردم»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳، سال جدید را سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری کردند.

به گزارش خبرنگارگروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

 
بسم‌الله الرّحمن الرّحیم
یا مقلّب الْقُلوبِ و الأبصار، یا مدبّر الّیلِ و النّهار، یا مُحوّل الْحَولِ و الأحوال، حَوّلْ حالَنا إلی أحسَنِ الْحال.
تبریک عرض می‌کنم به همهٔ ملّت عزیز ایران عید نوروز و سال جدید را که امسال با ماه مبارک رمضان و بهار دل‌ها و بهار معنویّت همراه شده است. به طور خاص تبریک عرض می‌کنم به خانواده‌های ایثارگران و به همهٔ ملت‌های دیگری که نوروز را گرامی می‌دارند.


یاد می‌کنم از شهیدان عزیز و از امام شهیدان که این راه را به روی ملّت ایران گشود. آرزو می‌کنم بهره‌مندی ملّت ایران را از هر دو بهار، هم بهار طبیعت و هم بهار معنویّت.


نگاهی به سال ۱۴۰۲ که این لحظه به پایان رسید بکنیم و نگاهی به سالی که وارد آن شدیم. سال ۱۴۰۲ مثل همهٔ سال‌های دیگر زندگی، انباشته بود از شیرینی‌ها و تلخی‌ها، از خواسته‌ها و ناخواسته‌ها، این طبیعت دنیا و طبیعت زندگی است.

در مسائل داخلی کشور پیشرفت‌های چشمگیر علمی، پیشرفت‌های فنّاوری، تولیدات زیربنایی که در سراسر کشور انجام‌گرفته است، این جزو شیرینی‌ها و خبرهای خوش بود. از سویی دیگر، مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم جزو خبرهای تلخ بود.

حضور حماسی مردم در اجتماعات روز قدس و روز ۲۲ بهمن، برگزاری امن این تظاهرات بزرگ، برگزاری امن و سالم انتخابات آخر سال و حضورهای مردمی دیگر، جزو خبرهای خوش و خواسته‌های شیرین سال گذشته بود.

حادثهٔ تلخ کرمان در سالگرد شهید سلیمانی، سیل بلوچستان در اواخر سال، حوادثی که برای مأموران امنیّت و حافظان امنیّت در طول این ماه‌ها اتّفاق افتاد، جزو حوادث تلخ بود و تلخ‌تر از همه حادثهٔ غزّه بود که جزو مسائل مهمّ بین‌المللی ما است، و حادثه‌ای تلخ‌تر از آن امسال ما نداشتیم.

در مسائل خارجی تحرّک بین‌المللی دولت در عرصه‌های گوناگون اقتصادی و سیاسی جزو خبرهای شیرین و حوادث مطلوب بود و حادثهٔ غزّه هم که عرض کردیم جزو تلخ‌ترین حوادث، بلکه تلخ‌ترین حوادث مسائل خارجی ما بود. از خداوند متعال مسئلت می‌کنیم که تلخی‌ها را جبران کند و ادامهٔ شیرینی‌ها را به ملّت ایران و ملت‌های مسلمان ارزانی بفرماید و آنچه را که مایهٔ خیر و برکت امّت اسلامی است و مایهٔ خیر و برکت ملّت ایران است، به آنها لطف بفرماید.


در مورد شعار سال ۱۴۰۲ که عبارت بود از مهار تورّم و رشد تولید، کارهای خوبی انجام گرفت. در هر دو بخش شعار، کارهایی انجام گرفت، پیشرفت‌هایی هم اتّفاق افتاد، البتّه نه به‌قدر مطلوب ــ که حالا ان‌شاءالله تفصیل آنها را در سخنرانی امروز عرض خواهم کرد به ملّت ایران  و آنچه که انجام‌گرفته خوب بود؛ ولی باید ادامه پیدا کند و این شعار، شعاری نیست که در یک سال توقّع داشته باشیم که به نحو مطلوب انجام بگیرد، این شعار همچنان ادامه خواهد داشت.


در سالی که پیش روی ما است و وارد آن شدیم، کارهای زیادی هست که بایستی انجام بگیرد و باید خودمان را به آن متعهّد بدانیم، هم مسئولین کشور، دولتی‌ها، مجلس، قوهٔ قضائیّه و دیگران و هم آحاد مردم، همه باید خودمان را به آن کارها متعهّد بدانیم در زمینه‌های مختلف، لکن در این سال هم مسئلهٔ عمدهٔ کشور عبارت است از اقتصاد. نقطهٔ ضعف اساسی کشور عبارت است از مسئلهٔ اقتصاد، باید در این زمینه‌ها فعّال عمل کنیم.


بنده با مطالعهٔ نظرات کارشناسان این مسئله به این نتیجه می‌رسم که یک کلید اساسی برای حلّ مشکلات اقتصادی کشور عبارت است از مسئلهٔ تولید؛ تولید داخلی، تولید ملّی، برای همین هم هست که در این چند سال گذشته بر روی تولید ما تکیه کردیم.

اگر رشد تولید و حرکت رو به جلو در تولید ملّی به نحو مطلوب انجام بگیرد، بسیاری از مشکلات مهمّ اقتصادی مثل مسئلهٔ تورّم، مسئلهٔ اشتغال و مسئلهٔ ارزش پول ملّی، این مسائل اساسی اقتصاد به نحو خوبی به سمت حل پیش خواهد رفت.

مسئلهٔ تولید بنابراین مسئلهٔ مهمّی است و به همین جهت امسال هم روی مسئلهٔ تولید تکیه می‌کنم و توقّع دارم، انتظار دارم که ان‌شاءالله یک جهشی در کار تولید اتّفاق بیفتد امسال، و به جد اعتقاد دارم که این جهش بدون مشارکت مردم و بدون حضور مردم اتّفاق نخواهد افتاد.

اگر ما بخواهیم جهش تولید داشته باشیم، بایستی اقتصاد را مردمی کنیم، باید پای مردم را به عرصهٔ تولید به نحو محسوسی باز کنیم، موانع حضور مردم را برطرف کنیم. در بخش مردمی ظرفیت‌های بزرگی وجود دارد که من ان‌شاءالله توضیح خواهم داد در این باره و این ظرفیت‌ها بایستی فعّال بشود، باید از آنها به نفع کشور و به نفع مردم استفاده بشود؛ لذا من به این مناسبت شعار امسال را این قرار دادم: «جهش تولید با مشارکت مردم» این شعار امسال است. امیدواریم ان‌شاءالله این شعار به بهترین وجهی تحقّق پیدا کند.

برنامه‌ریزان کشور برنامه‌ریزی کنند، صاحب‌نظران همکاری فکری کنند و فعّالان اقتصادی به نحو عملی در این کار ان‌شاءالله مشارکت کنند.


از خداوند متعال توفیق ملّت بزرگ و عزیز ایران را مسئلت می‌کنم و سلام خاضعانه عرض می‌کنیم به پیشگاه حضرت بقیّةالله (ارواحنافداه) و از خداوند تعجیل در فرج آن بزرگوار را که فرج بشریّت است مسئلت می‌کنیم.


والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته

 

انتهای خبر/

منبع: khamenei.ir
نظرات بینندگان