کد خبر: ۱۶۳۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۲ - ۰۲ فروردين ۱۴۰۳
در نخستین روز از سال جدید انجام شد؛

مراجعه نزدیک به ۱۲ هزار بیمار به مراکز درمانی فارس

نماینده هیأت رئیسه در ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، از مراجعه ۱۱ هزار و ۹۹۹ بیمار به اورژانس مراکز آموزشی درمانی و بیمارستان‌های استان فارس در نخستین روز از سال ۱۴۰۳ خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»،سید حسام‌الدین نبوی‌زاده نماینده هیأت رئیسه در ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز دوم فروردین در نشست ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گزارشی از اقدامات حوزه‌های مختلف این ستاد در نخستین روز از سال ۱۴۰۳ را ارائه کرد و گفت: در نخستین روز از تعطیلات نوروزی، مجموعه درمان استان به صورت شبانه‌روزی فعال بوده و به ۱۱ هزار و ۹۹۹ مراجعه کننده به اورژانس مراکز آموزشی درمانی و بیمارستان‌های استان خدمت‌رسانی شد.

وی با اشاره به انجام ۳۲۳ عمل جراحی در شبانه‌روز گذشته، ۳۰۸ مورد از بیماران مراجعه‌کننده به اورژانس مراکز آموزشی درمانی و بیمارستان‌های استان را مربوط به علایم تنفسی، ۳۴۸ مورد را مربوط به علایم گوارشی و ۴۱۰ مورد را نیز مربوط به حوادث ترومایی اعلام کرد.

نبوی‌زاده به تلاش مجموعه بهداشت استان در شبانه‌روز گذشته برای حفظ سلامت مردم و میهمانان نوروزی اشاره کرد و گفت: در نخستین روز از تعطیلات نوروزی، ۹۷۲ بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، مکان‌های عمومی، مراکز بین راهی و سامانه‌های آبرسانی استان فارس انجام شد که با معرفی پنج مرکز متخلف به مراجع قضایی استان و معدوم‌سازی بیش از ۳۵۳ کیلوگرم مواد غذایی و آشامیدنی غیربهداشتی همراه بود.

نماینده هیأت رئیسه در ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در نخستین روز از تعطیلات نوروزی امسال به ۷ هزار و ۴۳ مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت استان فارس خدمت‌رسانی شده و یک مادر باردار استان نیز به دلیل نیاز به مراقبت ویژه به بیمارستان اعزام شد.

وی با بیان اینکه در شبانه‌روز گذشته ۱۲۶ مورد بازدید از سطح داروخانه‌ها و واحدهای توزیع تجهیزات پزشکی از سوی کارشناسان معاونت غذا و داروی دانشگاه انجام شد، افزود: در این بازه زمانی ۴۵ نفر نیز به میز خدمت معاونت غذا و دارو واقع در ساختمان مرکزی دانشگاه مراجعه کردند که توانستند نیازهای حوزه دارویی خود را دریافت کنند.

نبوی‌زاده از مجموع ۸۰۲ ماموریت اورژانس در شبانه‌روز گذشته ۱۴۵ مورد را مربوط به سوانح ترافیکی اعلام کرد و افزود: در این سوانح ۱۸۵ نفر مصدوم شدند که ۱۳۲ مصدوم بستری شده و ۵۳ مصدوم نیز به صورت سرپایی مداوا شدند.

نماینده هیأت رئیسه در ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین پنج مورد از ماموریت‌های اورژانس در شبانه‌روز گذشته را مربوط به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن عنوان کرد و از مراجعه ۲۱ نفر به کمپ‌های نوروزی اورژانس در روز گذشته خبر داد.

وی هشدار داد: گاز مونوکسید کربن بی رنگ، بی بو و سمی است و می‌تواند موجب مسمومیت و حتی مرگ شود، بنابراین از روشن کردن گاز پیک نیکی، منقل یا کباب پز (زغالی یا گازی) در داخل چادر، اتومبیل و در محیط های بسته خودداری کنید.

انتهای خبر/

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان