کد خبر: ۱۶۳۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۵ - ۱۰ فروردين ۱۴۰۳
امام‌جمعه شیراز:

برای روز طبیعت برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید

امام‌جمعه شیراز گفت: امسال روز شهادت امیرالمومنین (ع) مصادف با روز طبیعت است و آنهایی که مسئول هستند برنامه‌ریزی مناسب داشته باشند و این را مدنظر قرار دهند که هتک حرمت نسبت به وجود مقدس امیرالمومنین (ع) در هیچ فضایی انجام نشود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»،آیت الله لطف‌الله دژکام امام‌جمعه شیراز در خطبه‌های نمازجمعه عبادی سیاسی امروز ۱۰ فروردین شیراز اظهار کرد: امشب شب ضربت خوردن امیرالمؤمنین (ع) است و دوشنبه ۲۱ ماه رمضان هم روز شهادت آن حضرت است؛ در این شب‌ها همه جهان در مصیبت و بلایی که در آن صوت عدالت انسانی از کف رفت به سر می‌برند.

وی ادامه داد: تمامی جهان، ذرات آسمان و زمین و همه بشریت در این شب‌ها عزادار علی (ع) هستند، ما نیز پیشاپیش شهادت امام اول را تسلیت عرض می‌کنیم.

آیت‌الله دژکام افزود: بدبخت‌تراز آن از خدا بی‌خبری که بشریت را از نفس قدسی علی محروم کرد پیدا نمی‌شود، اینها بوده‌اند و هستند؛ اما آنکه انسان است و انسانیت را می‌فهمد با شنیدن نام علی تواضع می‌کند و گردن خم می‌کند و می‌گوید انسان کامل علی (ع) بوده است.

امام‌جمعه شیراز ادامه داد: بر اساس تجاربی که در این شهر داریم نه‌تنها مسلمانان بلکه غیرمسلمانان هم در ایام شهادت حضرت علی (ع) و در چنین شرایطی با مسلمانان همراهی می‌کنند.

 وی اضافه کرد: این مصیبت بزرگ است، اگر کسی اهل مرام است می‌داند چه روز ۲۱ ماه رمضان روز تفریح و تفرج نیست، البته فرصت جبران هم هست، حدود یک هفته بعد و هفت یا هشت روز دیگر تعطیلات عید فطر است.

 امام‌جمعه شیراز گفت: ما با تفرج اگر در آن گناه نشود مخالف نیستیم؛ اما ایام شهادت حضرت علی (ع) روز تفرج و تفریح نیست و مردم می‌توانند برنامه‌ریزی کنند و تفریح را به تعطیلات عید فطر و اوایل اردیبهشت‌ماه که بهترین فصل برای تفرج است موکول کنند.

 وی بیان کرد: آنهایی که مسئول هستند برنامه‌ریزی مناسب داشته باشند و این را مدنظر قرار دهند که هتک حرمت نسبت به وجود مقدس امیرالمؤمنین (ع) در هیچ فضایی انجام نمی‌شود.

 امام‌جمعه شیراز گفت: برای شب‌های قدر برای همه مؤمنان دعا کنیم که خداوند توفیق درک شب‌های قدر را به ما عنایت کند و ما را مورد عنایت امام‌زمان (عج) قرار دهد.

برای روز طبیعت برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید

آیت‌الله دژکام ادامه داد: روز ۱۲ فروردین که روز عیدی برای مسلمانان و مردم ایران است روز جمهوری اسلامی و روزی است که‌رای مردم به جمهوری اسلامی تثبیت شد، لذا این روز برای ما روز ارزشمندی است و خاطره آن روزها را که جزو ایام‌الله بودند گرامی می‌داریم.

 وی یادآور شد: ملت ایران در این روز به پا خاستند تا دین و اسلام را به میدان اقدام و عمل اجتماعی بیاورند و خوشبختانه در ۴۵ سال گذشته توفیقات زیادی داشته‌ایم البته کارهای زمین‌مانده هم داریم.

 خطیب نماز جمعه شیراز افزود: ما خواسته‌ایم که دین اجرا و زمینه برای ظهور فراهم شود این هدف‌گذاری خیلی کار می‌برد و وای به حال کسانی که به این هدف مقدس خیانت می‌کنند، خدا می‌داند که اینها روز قیامت چه خواهند کشید؟

آیت‌الله دژکام ادامه داد: باید حواسمان به جرم و جنایات و حق مردم را خوردن و ناراضی کردن مردم که طومار بلندی می‌شود باشد، امروز گناه این کارها خیلی بیشتر از قبل از انقلاب است برای اینکه در آن زمان این کارها به اسم طاغوت گذاشته می‌شد؛ اما امروز ممکن است گردن‌گیر مؤمنان شود، به‌هیچ‌وجه نباید اجازه این کارها را بدهیم.

 وی با بیان اینکه ۱۵ فروردین ۱۸۰ روز  از مقاومت مردم غزه می‌گذرد، گفت: ۱۸۰ روز جمعیت کوچک ۲ میلیونی در یک باریکه‌ای در مقابل رژیم غاصب صهیونیستی که مدعی بود قوی‌ترین ارتش دنیاست قرار گرفته‌اند.

 امام‌جمعه شیراز ادامه داد: تفاوت مقابله آنها در اتفاقات قبلی نسبت به این جنگ که پس از ۱۸۰ روز هیچ غلطی نتوانستند بکنند این است که آنها حرفشان ناسیونالیسم عربی بود، امروز رئیس جهاد اسلامی فلسطین که نزد رهبر و رئیس‌جمهور می‌آید می‌گوید آنچه که در فلسطین رخ می‌دهد اقتباس از انقلاب عاشورای حسینی است، در واقع آنها امروز به عربیت تکیه نکردند؛ بلکه به منطق امام حسین (ع) که منطق پیروزی متوسل شدند.

 وی اعلام کرد: امروز بار دیگر تنفر خودمان را از رفتارهای غیرانسانی رژیم صهیونیستی با راهپیمایی پیس از نمازجمعه اعلام می‌کنیم و برای هفته آینده که روز قدس است هم آماده می‌شویم.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در خطبه‌های اول نماز هم گفت: چیزی که باید ثمره روزه‌گرفتن و تقوا در همه جهات زندگی از جمله در درآمدها و خرج‌کردن‌های ما باشد این است که به این نکته توجه کنیم که مال و دارایی را از کجا کسب کردیم و در کجا خرج کردیم؟ در واقع این پرسش جزو سؤالاتی است که همان هنگامی که از قبر بیرون می‌آییم باید به آن جواب دهیم.

 امام‌جمعه شیراز ادامه داد: حالا چه مقدار در مسائل مالی تقوا داریم خدا به دادمان برسد؛ چراکه حساب و کتاب قیامت آسان نیست.

 وی که معتقد است اثر قرآن در رفتار و کردار ما از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: تابستان شروع می‌شود مساجد می‌گویند کلاس قرآن نمی‌گذاریم؛ چراکه پدر و مادرها فرزندانشان را به کلاس قرآن نمی‌فرستند آنها هزینه‌ای برای کلاس قرآن نمی‌دهند؛ اما بچه‌ها را به کلاس‌های دیگری می‌فرستند. آنها هزینه این کلاس‌ها را می‌دهند؛ اما برای قرآن خرج نمی‌کنند و وقت نمی‌گذارند.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه امور مساجد برای تابستان کار خود را شروع کرده است، گفت: البته مدیر مسجد باید با برگزاری برنامه‌های متنوع و مختلف به فکر حال خوش بچه‌ها هم باشد؛ اما قرآن و آموزش قرآن را نیز باید به‌عنوان مهم‌ترین برنامه در دستور کار قرار بدهد.

برای روز طبیعت برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید

 امام‌جمعه شیراز اضافه کرد: پدر و مادرها باید فرزندان خود را به کلاس قرآن بفرستند؛ چراکه قرآن یادگرفتن برای بچه‌ها مثل نان شب واجب است و حتی از نان شب واجب‌تر است.

 وی ادامه داد: کسانی هستند که خانه، ویلا و ماشین گران‌قیمت دارند؛ اما به فقیر و نیازمند کمکی نمی‌کنند.

آیت‌الله دژکام افزود: امشب که برای دعا به مسجد می‌رویم دل را پاک کنیم و از کینه‌ها خالی کنیم، دعواها را ببخشیم و دست را از اینکه به مال حرام آلوده شده باشد پاک کنیم.

 نماینده ولی‌فقیه در استان فارس گفت: تصرف اموال دیگران و گرفتن به‌ناحق پول از دیگران شایسته نیست و باعث مستجاب نشدن دعا می‌شود، خدا فرموده من استجابت نمی‌کنم دعای کسی که مظالم خلق کرده است.

 

انتهای خبر/224224

نظرات بینندگان