کد خبر: ۱۶۳۳۱۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۳ - ۱۸ فروردين ۱۴۰۳
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس خبرداد:

نقش برجسته سراب بهرام تخریب نشده است

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس تأکید کرد: دوستداران میراث‌فرهنگی نگران نباشند، نقش‌برجسته سراب بهرام تخریب نشده است.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه،به  نقلا،گردشگری و صنایع دستی فارس اداره کل  مسعود رزمجویی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس امروز، ۱۸ فروردین با اشاره به انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر تخریب نقش‌برجسته سراب بهرام در شهرستان ممسنی گفت: متأسفانه در روز چهارشنبه‌سوری سال ۱۴۰۲ حدود ساعت یک الی دو بامداد چند ترقهٔ دودزا و آتش‌زا به سمت نقش‌برجسته سراب بهرام پرتاب شد که آثار دوده و سیاهی بر این اثر تاریخی به‌جا گذاشت.

 وی گفت: باتوجه‌به بررسی‌های انجام‌شده کارشناسان هیچ آثار تخریبی روی نقش‌برجسته سراب بهرام ایجاد نشده است.

 رزمجویی افزود: فقط آثار دوده و سیاهی ترقهٔ منفجرشده روی نقش‌برجسته مانده بود که پاک‌سازی‌شده است.

 بنا بر ابن گزارش، نقش‌برجسته «سراب بهرام» در پنج‌کیلومتری جنوب شهر نورآباد ممسنی واقع‌شده و یکی از آثار دوره ساسانی در فارس است که به شماره ۲۷۸ در ۱۲ اسفندماه سال ۱۳۱۵ در فهرست ملی به ثبت رسیده است.

 در این نقش بهرام دوم، ساسانی در میان چهار نفر از صاحب‌منصبان دولتی به تصویر کشیده شده است. بهرام دوم درحالی‌که دست‌ها را بر روی غلاف شمشیرش گذاشته است، در وسط و کمی جلوتر از سایرین بر روی تخت نشسته است. طرح اولیهٔ مرمت این اثر سال ۱۳۹۹ تهیه و سال ۱۴۰۱ نیز مرمت‌هایی روی این اثر صورت گرفت.

 انتهای خبر/

نظرات بینندگان