کد خبر: ۱۶۳۳۱۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۹ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۳
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس خبرداد:

آغاز برداشت گندم در استان فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از آغاز برداشت گندم در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در این استان خبر داد و گفت: سطح برداشت گندم آبی و دیم در این استان ۴۰۶ هزار و ۵۷۸ هکتار با پیش‌بینی تولید ۹۷۴ هزار تن محصول است.

 به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه،به نقل از روابط‌عمومی جهاد کشاورزی استان فارس، مجتبی دهقان‌پور بیان کرد: از مقادیر مذکور ۲۵۹ هزار و ۴۹۱ هکتار گندم آبی و ۱۴۷ هزار و ۸۷ هکتار گندم دیم است و بالغ بر ۵۸۴ هزار تن آن تولید مازاد بر نیاز استان است که به‌صورت تضمینی از کشاورزان عزیز استان فارس خریداری می‌شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: به دلیل بروز خشکسالی و کاهش شدید بارش‌های سال گذشته حداقل سه درصد کاهش تولید نسبت به سال گذشته داشته‌ایم و بیش از ۲۷ هزار هکتار از مزارع گندم آبی و ۵۷ هزار هکتار از مزارع گندم دیم دچار خسارت ۱۰۰ درصدی شده‌اند.

وی تصریح کرد: استان فارس با سه هزار و ۷۰۰ دستگاه کمباین، بزرگ‌ترین ناوگان برداشت غلات کشور را دارا است و علاوه بر برداشت محصول گندم این استان عملیات برداشت غلات سراسر کشور نیز توسط آنها صورت می‌گیرد به‌نحوی‌که کار برداشت حداقل ۹۰ درصد از مزارع نوار جنوبی و غربی کشور توسط این ناوگان انجام می‌پذیرد.

دهقان‌پور اضافه کرد: زمان برداشت گندم در استان فارس به طور معمول از اواسط فروردین‌ماه آغاز و تا اواخر مردادماه به طول می‌انجامد؛ اما در سال جاری به دلیل کاهش بارش‌ها و خشکی هوا، کار برداشت از ۱۰ فروردین‌ماه در شهرستان‌های مهر و لامرد آغاز شده است.

آغاز برداشت گندم در استان فارس

به گفته وی؛ در سال زراعی جاری اقدامات متعددی از جمله رهاسازی ۶۱ میلیون مترمکعب آب از سد درودزن به‌منظور آبیاری مزارع شهرستان‌های مرودشت، زرقان و خرامه، تأمین و توزیع ۵۱ هزار و ۶۸۸ تن بذر گندم اصلاح شده در سه‌طبقه پرورشی ۳، مادری و گواهی شده، تأمین و توزیع بالغ بر ۲۰۴ هزار تن کود شیمیایی به‌ویژه کود اوره صورت‌گرفته است.

وی به تأمین و پرداخت سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید تراکتور، کمباین و دنباله بندها و تأمین تسهیلات سرمایه در گردش برای تأمین نقدینگی کشاورزان و فراهم‌کردن انواع سموم آفت‌کش به‌منظور مدیریت آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز نیز اشاره کرد که نقش مهمی در تحقق اهداف برنامه ملی جهش تولید در دیمزارها در استان فارس خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اعلام کرد: قیمت خرید گندم در سال جاری توسط شورای قیمت‌گذاری به مبلغ ۱۷۵ هزار ریال به‌ازای هر کیلوگرم محصول تعیین شده است و عملیات خرید در ۱۴۴ مرکز خرید استان انجام می‌شود. وی بیان کرد: کارگروه برداشت استان فارس در تمام مراحل با حضور کارشناسان فنی سازمان جهاد کشاورزی بر عملیات برداشت در مدت حدود پنج ماه نظارت خواهند داشت.

انتهای خبر/

برچسب ها: گندم ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان