کد خبر: ۱۶۳۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۷ - ۲۰ فروردين ۱۴۰۳
کارشناس مسائل خاورمیانه:

جو داخلی سرزمین‌های اشغالی را هراس فراگرفته است

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: حمله به کنسولگری ایران در دمشق اوضاع را برای نتانیاهو بدتر کرد به‌طوری‌که در حال حاضر جو داخلی اسرائیل به‌شدت هراسان شده است، بسیاری شروع به مهاجرت کردند و سرمایه‌های خود را از این منطقه خارج می‌کنند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه» به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا،  سید هادی سید افقهی، کارشناس امور خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا با اشاره به گسترش بحران‌های داخلی در سرزمین‌های اشغالی گفت: قبل از انجام عملیات طوفان الاقصی، یک شکاف خطرناک و جدی به اذعان سران رژیم صهیونیستی رخ داد که منشأ آن تلاش نتانیاهو برای انجام اصلاحات قضایی بود.


 وی با اشاره به اینکه با وجود اعتراضات و مخالفت‌های بسیار نسبت به انجام این اصلاحات، اما نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نسبت به تصویب آن بسیار امیدوار بود، ادامه داد: حزب حامی نتانیاهو اکثریت کرسی‌های پارلمان رژیم صهیونیستی را در اختیار دارد؛ ازاین‌رو نتانیاهو مطمئن بود که با تصویب این اصلاحات دست‌کم پرونده‌های فساد مالی خود و خانواده‌اش در پی اصلاحات قضایی بایکوت خواهد شد.


 این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه طرح اصلاحات قضایی تظاهرات اعتراضی را در سرزمین‌های اشغالی کلید زد، عنوان کرد: در ابتدا تصور می‌شد که مدتی اعتراضات خیابانی مطرح خواهد شد و پس از چند روز فروکش خواهد کرد؛ اما این‌گونه نشد و حتی دامنه اعتراضات به دانشگاه‌ها، محافل علمی و مراکز نظامی هم کشیده شد.


شکاف در بین سران رژیم صهیونیستی در حال افزایش است
 سید افقهی ادامه داد: پس از عملیات ۷ اکتبر که به طوفان الاقصی معروف شد، بسیاری از شهرک‌نشینان صهیونیستی توسط نیروهای حماس به اسارت گرفته شدند.


 وی گفت: خانواده‌های این اسرا اعتراض کردند که با جنگ نمی‌توان اسرا را تبادل و جان آنها را حفظ کرد؛ بنابراین باید جنگ پایان یابد.


 این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه نتانیاهو می‌دانست که با پایان جنگ و آغاز مذاکرات برای تبادل اسرا علاوه بر اینکه به‌خاطر ناکام ماندن اصلاحات قضایی، پرونده فساد او، خانواده‌اش و برخی اعضای کابینه‌اش دردسرساز خواهد شد، مسئله ناکامی در جنگ با غزه و عدم تحقق اهداف نظامی وی نیز نشان از ناکارآمدی کابینه او خواهد بود؛ ازاین‌رو حاضر به آتش‌بس و توقف جنگ نشد.


 سید افقهی با اشاره به اینکه در حال حاضر شاهدیم که شکاف در بین سران رژیم صهیونیستی در حال افزایش است گفت: بیش از نیم‌سال از جنگ کابینه رژیم صهیونیستی با حماس گذشته است؛ اما وعده نتانیاهو برای ازبین‌بردن حماس نه‌تنها محقق نشده است؛ بلکه جریان مقاومت در غزه اسرائیل را به‌زانو درآورده است.


آمریکا از ادامه حمایت از رژیم صهیونیستی خسته شده است
 وی با اشاره به مسئله حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق گفت: حمله به کنسولگری ایران در دمشق اوضاع را بدتر کرد به‌طوری‌که در حال حاضر جو داخلی اسرائیل به‌شدت هراسان شده است، بسیاری شروع به مهاجرت کردند و سرمایه‌های خود را از این منطقه خارج می‌کنند.


 سید افقهی با اشاره به تظاهرات معترضان به نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی ادامه داد: این اعتراضات و واکنش کابینه نتانیاهو به مطالبات معترضان نشان می‌دهد که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم به سیم آخر زده است و در دوراهی مرگ و حیات گرفتار شده تا جایی که برخی از سران رژیم صهیونیستی در انتقاد به نتانیاهو اعلام کردند که معترضان در خیابان‌ها فلسطینی نیستند که با آنها این‌گونه با خشونت رفتار می‌شود.


 این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه جریان مذهبی تندرو و خاخام‌های اشرافی تحت پوشش دین بر دامنه‌دار شدن اعتراضات تأثیرگذار هستند، گفت: بمب ساعتی خاخام‌های اشرافی تحت پوشش دین در سرزمین‌های اشغالی علیه دولت سکولار بنیامین به راه افتاده است.


 وی ادامه داد: این جریان نتانیاهو را قبول ندارند و می‌گویند باید نتانیاهو کنار برود و دولت دینی در سرزمین‌های اشغالی روی کار بیاید.


 سید افقهی خاطرنشان کرد: ایالات متحده آمریکا هم از ادامه حمایت از رژیم صهیونیستی خسته شده است و از سوی دیگر آمریکا خود درگیرانتخابات ریاست‌جمهوری است، تمام این مسائل اوضاع را برای نتانیاهو دشوار کرده است.

 

انتهای خبر/

 

نظرات بینندگان