کد خبر: ۱۶۳۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۳ - ۳۰ فروردين ۱۴۰۳
به مناسبت روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی؛

سند مالکیت تخت‌جمشید رونمایی می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: طی مراسمی که به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی برگزار می‌شود، سند مالکیت مجموعه جهانی تخت‌جمشید رونمایی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس محمد ثابت اقلیدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۳۰ فروردین‌ماه روز بناها و محوطه‌های تاریخی جهانی نام‌گذاری شده است افزود: هدف از نام‌گذاری و گرامیداشت این روز، تشویق افراد و جوامع محلی به آگاهی‌افزایی درباره اهمیت میراث‌فرهنگی در زندگی، هویت و اجتماع آن‌ها است.


مدیرکل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین‌ماه برنامه‌های بزرگداشت این روز جهانی در سطح استان برگزار می‌شود.


ثابت اقلیدی افزود:۳۰ فروردین‌ماه بازدید از تمامی اماکن و بناهای تاریخی و محوطه‌های جهانی استان فارس برای عموم علاقه‌مندان رایگان است.


وی با اشاره به اینکه برنامه بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی فارس در مجموعه جهانی تخت‌جمشید برگزار خواهد شد گفت: در این برنامه نشست بین‌المللی تخصصی، تقدیر از پیسشکسوتان، استادکاران، کنشگران و افراد مؤثر در تحقق مسئولیت اجتماعی و مدیران دولتی و... همچنین مراسم رونمایی از سند مالکیت مجموعه هانی تخت‌جمشید برگزار می‌شود.

سند مالکیت مجموعه جهانی تخت جمشید فردا رونمایی می‌شود


مدیرکل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: محور اصلی نشست‌های تخصصی این برنامه شامل آمادگی، واکنش و بازیابی بناها و محوطه‌های تاریخی در برابر بلایا و حوادث به‌ویژه بحران فرونشست در محوطه‌های باستانی استان است.


ثابت اقلیدی در رابطه با سند مالکیت تخت‌جمشید گفت: در راستای تثبیت و صدور اسناد مالکیت اماکن تاریخی و میراث‌فرهنگی استان و با همکاری اداره ثبت‌اسناد و املاک این استان، سند مالکیت مجموعه میراث جهانی تخت‌جمشید به نام میراث‌فرهنگی صادرشده است.


وی همچنین افزود:هم‌زمان با روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی نیز پنل تخصصی تزئینات آجری در بناهای تاریخی شیراز نیز در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدی برگزار می‌شود.


ثابت اقلیدی با بیان اینکه پنل تخصصی با همکاری انجمن صنفی مرمتگران آثار تاریخی استان فارس برگزار می‌شود افزود: در این برنامه اساتید حوزه مرمت در قالب سخنرانی به مباحث تخصصی حوزه میراث‌فرهنگی شامل اصطلاحات و شناخت انواع تزیینات اجری، نحوه اجرای تزیینات آجری، دانش بومی در علم مدرن، کوره‌های آجرپزی در شیراز و اساتید سنتی آجرتراش ابزارها و نحوه انتقال هنر آجرکاری می‌پردازند.


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده نیز گردهمایی ۳۰۰ نفر همیاران دانش‌آموزی میراث‌فرهنگی استان با همکاری اداره کل آموزش‌وپرورش استان در مجموعه فرهنگی و تاریخی ارگ کریم‌خانی برگزار می‌شود.


وی همچنین به اجرای تورهای تخصصی بازدید از اماکن و بناهای تاریخی سراسر استان اشاره کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده شنبه هفته آینده نیز با همکاری انجمن دوستداران میراث‌فرهنگی و گردشگری استان فارس هم نقشه قدیمی بافت تاریخی شیراز رونمایی می‌شود. 


انتهای خبر/

نظرات بینندگان