کد خبر: ۱۶۳۵۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز خبرداد:

برگزاری جشنواره پالوده و بستنی شیرازی

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز از اجرای ۲ رویداد نقاشی، خط سعدی در محوطه مجموعه ارگ کریمخانی و جشنواره پالوده و بستنی شیرازی خبر داد و گفت: رویداد پالوده و بستنی شیرازی از روز ۱۶ تا ۲۰ اردیبهشت و رویداد نقاشی خط سعدی از روز ۱۲ تا ۲۰ اردیبهشت برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه،محمدعلی چوبینی، امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران با موضوع تشریح برنامه‌های نکوداشت هفته شیراز، گفت: در هفته نکوداشت شیراز اجرای برنامه‌ها در فضای باز پیش‌بینی شده است اما شرایط جوی شهر شیراز را باید در نظر داشت و این موضوع کمی کار را برای ما سخت کرده است.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه از روز ۱۲ اردیبهشت برنامه‌های هفته نکوداشت شیراز اجرا می‌شود، افزود: در هفته شیراز سه شب شعر در سه مکان مختلف طی روز‌های دوازدهم، ۱۶ و ۱۹ اردیبهشت برگزار می‌شود که شب شعر بهار نارنج با حضور شیرازی سرایان در محل سالن همایش‌های شهر، شب شعر طنزخند در باغ دلگشا و شب شعر نکوداشت هفته شیراز در محل باغ جهان‌نما برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی شهرداری شیراز با اشاره به غبارروبی حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) در روز پنجشنبه سیزدهم اردیبهشت با حضور مدیریت شهری و مسئولان حرم مطهر، گفت: در پنجشنبه شب سیزدهم اردیبهشت ویژه برنامه هفته نکوداشت شیراز در محل هتل هما با دعوت از مسئولان و هنرمندان برگزار خواهد شد و این برنامه به صورت عمومی نیست و در آن تبادل تفاهم‌نامه و رونمایی صورت می‌گیرد.


وی ادامه داد: باتوجه به تقارن روز شیراز در پانزدهم اردیبهشت و هم‌زمان با شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) و روز پایانی این هفته که مصادف با دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی است، محدودیت اجرای برنامه‌ها در این روز‌ها وجود دارد.

معاون فرهنگی شهرداری شیراز همچنین از تعویض قرآن کریم دروازه قرآن خبر داد و افزود: در روز شنبه پانزدهم اردیبهشت سال‌جاری این سنت را بنا خواهیم گذاشت که این رسم به مناسبت هر ساله انجام شود و هر سال یک قرآن جدید در این مکان گذاشته شود و قرآن سال قبل به یک مکان یا یک شخص خاص اهدا خواهد شد.

چوبینی همچنین اضافه کرد: در پانزدهم اردیبهشت ویدئو مپینگ روز شیراز روی برج آزادی تهران نمایش داده می‌شود و طی روز‌های  ۱۶، ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت، برنامه جنگ شادی در محل باغ عفیف‌آباد با حضور طنزپردازان برتر کشوری و استانی برای عموم شهروندان برگزار می‌شود.

وی در ادامه از اجرای دو رویداد نقاشی، خط سعدی در محوطه مجموعه ارگ کریمخانی و جشنواره پالوده و بستنی شیرازی خبر داد و افزود: رویداد پالوده و بستنی شیرازی از روز شانزدهم تا ۲۰ اردیبهشت و رویداد نقاشی خط سعدی از روز ۱۲ تا ۲۰ اردیبهشت برگزار می‌شود و‌امید است با ساخت یک مستند جذاب بتوان یک پیوست رسانه‌ای برای معرفی فالوده و بستنی شهر شیراز داشته باشیم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های اجرایی ایام هفته نکوداشت شیراز، جشنواره شیراز ورزشی برای کودکان است که این برنامه طی روز‌های ۱۶ تا ۱۹ اردیبهشت از ساعت ۱۶ عصر در محل پیاده‌راه سلامت استاد شجریان برگزار خواهد شد.

چوبینی همچنین اظهار کرد: در این هفته توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی رویداد‌های مختلف ملی اجرا می‌شود و می‌تواند رونق‌بخش باشد و با توجه به اینکه اردیبهشت شیراز بسیار ویژه است، یکی از برنامه‌های مدنظر این ایام میزبانی از شهرداران اصفهان و یزد است که انعقاد تفاهم‌نامه مثلث طلایی گردشگری این سه شهر، برای اولین بار توسط شهرداران این سه شهر امضا خواهد شد.

برگزاری جشنواره پالوده و بستنی شیرازی

از جانمایی ۱۲۵ استرابورد جدید در سطح شهر تا اجرای طرح گردشگری باغ‌های شیراز

وی افزود: در دوره مدیریت شهری جدید این موضوع را شاهد هستیم که شهرداری شیراز با تمام توان و سرعت در راستای جبران عقب‌ماندگی‌ها و توسعه شهر بدون نگاه‌های پوپولویستی که به حوزه‌های مدیریت شهری وجود دارد، حرکت می‌کند.

معاون فرهنگی شهردار شیراز ادامه داد: در ایام نوروز با توجه به بارش زیاد باران که می‌توانست خطرآفرین باشد اما با مدیریت بسیار خوب و پیش‌بینی که صورت گرفته بود از وقوع هرگونه حادثه پیشگیری شد، این در حالی است که نگاه مدیریت شهری در همه حوزه‌ها بدین‌گونه است و تلاش می‌شود اتفاقات بسیار خوبی رقم بخورد.

چوبینی تصریح کرد: در حوزه فرهنگی نیز این نگاه را داریم و واقعیت آن است که سازه‌های تبلیغاتی غیرتجاری در کلان‌شهر شیراز نسبت مناسبی با سازه‌های تجاری ندارد اما با برنامه‌ریزی که صورت گرفت، طی چهار ماه آینده تعداد ۱۲۵ استرابورد غیرتجاری که ویژه اجرای اقدامات فرهنگی است، در سطح شهر شیراز جانمایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: در این راستا همچنین ۱۸۰ متر تلویزیون شهری در سطح شهر شیراز به تعداد هفت عدد جانمایی خواهد شد و این از جمله اقداماتی است که به حوزه فرهنگی کمک می‌کند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که به طور جدی توسط حوزه اداره گردشگری سازمان دنبال می‌شود، موضوع گردشگری باغات بوده که تلاش شده است بخشی از حوزه بازآفرینی شهری در کوچه‌های باغ‌های شهر شیراز انتقال داده شود و گردشگری باغات را در کنار سایر اقداماتی که در حوزه بافت تاریخی رقم خورده است، بتوانیم گردشگری باغات را متناسب با شرایط باغات و قوانین حاکم بر باغات در جهت حفظ و احیا و توسعه گردشگری و اقتصاد شهری در شیراز به این سمت و سو ببریم.

چوبینی همچنین از طراحی و سناریو‌نویسی موزه شهر تا پایان اردیبهشت خبر داد و افزود: قرارداد تدوین دانش‌نامه شیراز منعقد شده است و تیم پژوهشی در حال بررسی آن است و جلد اول آن که در برگیرنده مشاهیر و بزرگان شیراز است تا پایان خرداد تدوین می‌شود و رونمایی خواهد شد.

طراحی و احداث یک آمفی تئاتر روباز با ظرفیت حداقل پنج هزار، رفع ضعف‌های موجود در حوزه المان‌سازی شهری و انعقاد قرارداد سمفونی شیراز با کارن همایونفر، از دیگر موضوعات مورد اشاره معاون فرهنگی شهردار شیراز بود و وی گفت: دایره‌المعارف شیراز در هشت جلد در حال تدوین بوده و این اثری فاخر است که تاکنون در شیراز تألیف نشده است و از این هشت جلد یک جلد چکیده‌ای از تمام مطالب است که در آینده به سه زبان ترجمه خواهد شد. 

انتهای خبر/

منبع: پیام خبر

نظرات بینندگان