کد خبر: ۱۶۳۵۹۱
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۸ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
وزیر کشور خبر داد:

تعریف ۷۰۰ همت برنامه سرمایه‌گذاری در فارس

وزیر کشور همچنین با اشاره به اینکه نزدیک به ۷۰۰ همت برنامه سرمایه گذاری در استان فارس تعریف شده است، گفت: سرمایه گذاران می‌توانند با مراجعه به متولیان این حوزه در استان فارس، اطلاعات لازم برای انجام سرمایه گذاری را کسب کنند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه» به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس، سومین روز از ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) با قدرت‌نمایی استان فارس آغاز به کار کرد.

در این روز، رونمایی از ۲۰ فرایند و محصول زنجیره ارزش راهبردی با حضور وزیر کشور، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور، استانداران استان‌های فارس، خوزستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کردستان، در دستور کار قرار گرفت.

 

در این رویداد که با شعار «فارس پیشرو در مدیریت هوشمند زنجیره‌های ارزش راهبردی» و با محوریت دانش، تولید و توسعه برگزار می‌شود از ۲۰ فرایند و محصول زنجیره ارزش راهبردی رونمایی و ۹ تفاهم‌نامه در حوزه زنجیره ارزش فولاد منعقد شد. علاوه بر این ۱۰ تفاهم‌نامه نیز در حوزه زنجیره ارزش بخش کشاورزی به امضای مدیران مربوطه رسید که عمدتاً زمینه‌های صنایع تبدیلی، شیلات و باغبانی را شامل می‌شد.

نکته حایز اهمیت در خصوص برخی از این تفاهم‌نامه‌ها این بود که با استان‌های هرمزگان و بوشهر به صورت بین استانی به امضا رسیدند.
 احمد وحیدی، وزیر کشور در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه در دو سال اخیر موضوع ارائه توانمندی‌های استان‌های مختلف از طریق استانداری‌ها در حال پیگیری است؛ اظهار داشت: خوشبختانه روند رو به رشدی در تعریف و شناسایی زنجیره‌های ارزش را شاهد بودیم.


وی با تأکید بر اینکه استان فارس از جمله استان‌هایی است که اقدامات خوبی در زمینه شناسایی و تعریف زنجیره‌های ارزش داشته، تصریح کرد: به عنوان نمونه می‌توان به ظرفیت‌های این استان در زمینه زنجیره‌های ارزش گیاهان دارویی و فولاد اشاره کرد.


وزیر کشور همچنین با اشاره به اینکه نزدیک به ۷۰۰ همت برنامه سرمایه گذاری در استان فارس تعریف شده است، ابراز داشت: سرمایه گذاران می‌توانند با مراجعه به متولیان این حوزه در استان فارس، اطلاعات لازم برای انجام سرمایه گذاری را کسب کنند.

وحیدی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های خوبی در زمینه زنجیره‌های ارزش در استان فارس اظهار داشت: خوشبختانه همه استان در زمینه مدیریت زنجیره ارزش راهبردی اقدامات مناسبی داشتند و حرکت‌های خوبی را در این مسیر انجام می‌دهند.

تعریف ۷۰۰ همت برنامه سرمایه‌گذاری در فارس
 
 اگر به جای یک غرفه در نمایشگاه همه فضا را هم در اختیار استان فارس قرار دهند باز هم حرف برای گفتن داریم
 
در همین ارتباط محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس نمایشگاه را فرصتی مناسب و بسیار ارزشمند برای به معرض دید رساندن تلاش‌ها و توانمندی‌های صادراتی استان فارس توصیف کرد و گفت: در طی دو روز نخست برگزاری نمایشگاه، ۶۴ مذاکره با هیأت‌های تجاری در غرفه توانمندی‌های استان فارس انجام شده که در نتیجه آن ۱۸ تفاهم‌نامه با هیأت‌های خارجی به امضا رسید.


وی با اشاره به اینکه ۱۵ تفاهم‌نامه نیز با سرمایه‌گذاران و شرکت‌های داخلی به سرانجام رسیده است، ابراز داشت: امیدواریم این تفاهم‌نامه‌ها در آینده نزدیک به مرحله عقد قرارداد برسد و بتوان در مورد ارزش ریالی یا ارزی این تفاهم‌نامه‌ها اظهار نظر دقیق‌تری کرد.


استاندار فارس با اشاره به اینکه این استان پهناور از ظرفیت‌های بالا و قابل توجهی برخوردار است، ابراز داشت: با این حال با محصولات فولاد و گیاهان دارویی تصمیم به حضور در نمایشگاه گرفتیم.


ایمانیه در عین حال بر این موضوع تأکید کرد که با تلاش‌های صورت گرفته، در زمینه زنجیره ارزش گندم، زنجیره ارزش حلزون (آرایشی و بهداشتی) و زنجیره ارزش افزوده گردشگری و صنایع‌دستی نیز حضور جدی در نمایشگاه داشته باشد.


وی از تولید بیش از ۸۵ نوع صنایع‌دستی در استان فارس خبر داد و گفت: زنجیره‌های ارزش می‌توانند زمینه صادرات هرچه بیشتر این گونه محصولات و افزایش تولید داخلی را فراهم کنند.


استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع رونمایی از سامانه هوشمند بازاریابی اشاره و خاطرنشان کرد: این سامانه به صورت هوشمند بازاریابی صادرات محصولات استان فارس را انجام می‌دهد؛ هر چند مذاکراتی هم برای ارائه خدمات بیشتر با اتاق‌های بازرگانی دیگر استان‌ها انجام خواهد شد تا صادرات به کشورهای دیگر مخصوصاً کشورهای همسایه افزایش یابد.


ایمانیه در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه ارزیابی‌تان از نمایشگاه و ظرفیت‌های ارائه شده استان فارس در آن چه بوده است؛ گفت: واقعیت این است که فارس استانی سرشار از نعمات و توانمندی‌هاست و طبیعتاً در عرصه‌های مختلف گردشگری، کشاورزی، صنعت، معدن، پزشکی، علمی و... حرف‌های زیادی برای گفتن دارد؛ از همین رو به اعتقاد من اگر به جای یک غرفه در نمایشگاه همه فضا را هم در اختیار استان فارس قرار دهند باز هم حرف برای گفتن داریم.


وی با اشاره به اینکه غرفه استان فارس یکی از شلوغ‌ترین و پر رفت و آمدترین غرفه‌های نمایشگاه به لحاظ حضور هیأت‌های تجاری داخلی و خارجی بوده؛ ابراز داشت: تأکید من بر این است که در پایان نمایشگاه تفاهم‌نامه‌ها و قرارهای اولیه با سرمایه‌گذاران و صنعتگران دنبال شود.


استاندار فارس با تأکید بر اینکه مدیران دستگاه‌های اجرایی باید همه توان خود را برای همکاری با سرمایه گذاران و رفع مشکلات آنها برای سرمایه گذاری به کار گیرند؛ تصریح کرد: موانع و بروکراسی‌های اداری باید از پیش پای سرمایه گذاران برداشته شود.
 
تفاهم‌نامه ۵۰۰ میلیون‌دلاری برای تولید محصولات سلامت‌محور و توسعه مناطق محروم
 
دکتر ایمانیه در ادامه سرمایه گذاران را نیز مخاطب قرار داد و گفت: دفتر کار من به روی سرمایه گذاران باز است و چنانچه با مشکلی مواجه شوند این تعهد را می‌دهم که ظرف ۲۴ ساعت ضمن برگزاری جلسه با مدیر مربوطه، پیگیر رفع مشکلات آنها باشم.


وی در پایان از انعقاد تفاهم‌نامه ۵۰۰ میلیون‌دلاری با پارک صنایع پتروشیمی خواجه‌نصیر خبر داد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد تا سقف ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در مناطق محروم با هدف تولید محصولات دارویی و محصولات سلامت‌محور مشترک با پتروشیمی انجام شود.


به گفته وی، هدف دیگر این تفاهم‌نامه توسعه مناطق محروم استان فارس است که از طریق ایجاد واحدهای پتروشیمی محقق خواهد شد.
خاطرنشان می‌شود طرف اول این تفاهم‌نامه قرارگاه جهادی سرمایه گذاری کوثر و طرف دوم پارک صنایع پتروشیمی خواجه نصیر است.

انتهای خبر/

نظرات بینندگان