کد خبر: ۱۶۳۵۹۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۷ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
رئیس دانشگاه شیراز:

دانشجویان اخراجی آمریکا و اروپا را بورسیه می‌کنیم

رئیس دانشگاه شیراز از مصوبه مدیریت این دانشگاه برای بورسیه کردن دانشجویان اخراجی دانشگاه‌های اروپا و آمریکا خبر داد و گفت: دانشجویان و حتی اساتیدی که اخراج یا تهدید به اخراج شده‌اند، می‌توانند در دانشگاه شیراز به ادامه تحصیل بپردازند و گمان می‌کنم سایر دانشگاه‌های شیراز و استان فارس هم این آمادگی را داشته باشند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، تجمع دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های سطح شیراز با عنوان «وجدان بیدار» در حمایت از خیزش ضدصهیونیستی دانشجویان آمریکا و اروپا در مقابل درب ورودی دانشگاه شیراز برگزار شد.


رئیس دانشگاه شیراز در این مراسم با بیان اینکه برخی رخدادهای سال ۲۰۲۴ یک سری واقعیت‌ها را علنی کرده است، گفت: اولین واقعیتی که علنی شده، ذات تمدن غربی است که عصاره آن را در اتفاقات غزه مشاهده می‌کنیم و واقعیت دیگر، حقانیت پیام انقلاب اسلامی است.


محمد مؤذنی افزود: قیام حضرت امام (ره) از ابتدا یکی از اهداف و آرمان‌های بزرگش، آرمان حمایت فلسطین بود و جلوه‌های بارز فرمایش بزرگ ایشان که «اسرائیل غده سرطانی جهان اسلام است» را امروز داریم در قلب جهان اسلام مشاهده می‌کنیم.


وی با تأکید بر اثبات حقانیت پیام امام راحل مبنی بر اینکه «آمریکا شیطان بزرگ است»، به پیام مقام معظم رهبری در سال ۲۰۱۵ میلادی اشاره کرد و گفت: در آن سال رهبر انقلاب یک پیام را برای جوانان اروپا و امریکا شمالی فرستادند و آن‌ها را به شناخت اسلام اصیل دعوت کردند. تأکید مقام معظم رهبری این بود که تبلیغاتی که برای اسلام هراسی در اروپا و آمریکا انجام می‌شود، با چه اهدافی است.


رئیس دانشگاه شیراز اضافه کرد: دلیلی که مقام معظم رهبری جوانان را هدف حرفشان قرار دادند، روحیات پاک و ذات حقیقت‌جوی آن‌ها بود که دولتمردان آن‌ها در این سال‌ها به این روحیات پاک، خدشه وارد کرده بودند، اما امروز می‌بینیم که جوانان آمریکا و اروپا به پیام ایشان لبیک گفته‌اند.


وی با بیان اینکه در سال ۱۹۴۸ میلادی مسلمانان ۱۶ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دادند و حالا این رقم به ۲۴ درصد رسیده است، گفت: در سوی مقابل، جمعیت مسیحیان جهان در همین بازه زمانی از ۳۸ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته است و به این معنی است که وجدان بیدار مردم دنیا در حال گراییدن به دین مبین اسلام است.


مؤذنی همچنین به انتقاد از برخورد خشن پلیس با دانشجویان معترض در اروپا و آمریکا پرداخت و گفت: آن‌ها برای اینکه این حرکت توفنده را مهار کنند، از خشونت زیادی استفاده می‌کنند و حتی دانشجویان را تهدید به اخراج از دانشگاه و جلوگیری از اشتغال در آینده کرده‌اند که این روش‌های مستبدانه نشان‌دهنده اضمحلال استکبار جهانی است.


رئیس دانشگاه شیراز در پایان از مصوبه مدیریت این دانشگاه برای بورسیه کردن دانشجویان اخراجی دانشگاه‌های اروپا و آمریکا خبر داد و گفت: دانشجویان و حتی اساتیدی که اخراج یا تهدید به اخراج شده‌اند، می‌توانند در دانشگاه شیراز به ادامه تحصیل بپردازند و گمان می‌کنم سایر دانشگاه‌های شیراز و استان فارس هم این آمادگی را داشته باشند.


خواهر شهید سید عباس موسوی، دبیرکل سابق حزب‌الله لبنان نیز که مهمان ویژه تجمع امروز بود با تبریک به جوانان متمدن و بیدار ایرانی به‌خاطر برداشتن این گام مبارک، گفت: این که شما مردم فلسطین را همراهی می‌کنید، آزادی‌خواهی شما را نشان می‌دهد و این نشان افتخاری برای شماست.


هدی الموسوی افزود: نباید به ظالمان و دشمنان توجه کنیم. بر هر انسان مسلمان و غیرمسلمان واجب است که این کشتار ظالمانه‌ای که علیه مردم و خانواده‌های ما در فلسطین صورت می‌گیرید را محکوم کنیم و هر کلمه‌ای در برابر ظلم، نصرتی است برای مظلوم.


وی با اشاره به سخن امام حسین (ع) که فرمودند حتی اگر دین ندارید و از معاد نمی‌ترسید، آزاده باشید، گفت: امروز هر انسان شریف و آزادهای در جبهه حق علیه امریکا، شیطان اکبر، ایستادگی می‌کند و اتفاقی که امروز در فلسطین افتاده است را هیچ عقل بشری و وجدان بیداری نمی‌تواند بپذیرد.


الموسوی ادامه داد: آمریکا دم از تمدن و فرهنگ می‌زند؛ اما تمدن و فرهنگش یعنی کشتن بچه‌ها و زندانی کردن دانشجویان. آمریکا امروز غذا و آب و حتی دارو را برای مردم فلسطین قطع می‌کند و هر کس کنار آمریکا بایستد، خائن است.


وی در پایان با اشاره به جمله برادر شهیدش که گفته بود «اگر دیدید روزی پیر و جوان به میدان مبارزه آمده‌اند، بدانید پیروزی نزدیک است» گفت: جوانانی که آینده در دستانشان است، از آمریکا توقع خیر نداشته باشند و ما به آنها ایمان داریم که انصار امام مهدی (عج) هستند.


بنابراین گزارش، فاطمه قناعتی، دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه شیراز نیز در حاشیه این مراسم گفت: امروز به این دلیل در این مراسم شرکت کردیم تا نشان دهیم نسبت به سرنوشت دیگر کشورها بی‌تفاوت نیستیم و این خصلت دانشجویان است.

دانشجویان اخراجی آمریکا و اروپا را بورسیه می‌کنیم

بیداری جهانی در حمایت از مظلومان رخ‌داده است
امیر حقدل، دانشجوی رشته تخصص گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: پیام حضور ما در این مراسم بیداری جهانی در حمایت از مظلومان است.


وی اظهار کرد: یک‌سری افراد ظالم در کره زمین هستند که به دنیا زورگویی می‌کنند؛ اما امروز وجدان‌های بیدار آگاه شده و علیه اینها قیام می‌کنند.


حقدل حمایت از مظلومان را وظیفه هر سنخی دانست و تأکید کرد: دانشجو یک نماد است و در حقیقت این قیام علیه ظالمان وظیفه همه انسان‌هاست.


این دانشجوی رشته گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پایان تأکید کرد: پیام امروز حضور دانشجویان حمایت قاطع از مردم مظلوم جهان به خصوص غزه است.


فرشته برازجانی، دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان شیراز نیز گفت: وقتی امروز ظلم به این واضحی را در غزه مشاهده می‌کنیم، باید فریاد دادخواهی را سر دهیم و این وظیفه هر انسانی است نه‌تنها دانشجویان گرچه دانشجویان مؤذن جامعه هستند.


شبنم سلطانی‌راد، دانشجو معلم پردیس باهنر شیراز گفت: ظلمی که امروز در غزه و حامیان فلسطینی‌ها در نقاط مختلف دنیا از جمله دانشجویان اروپا و آمریکا رخ می‌دهد، کاملاً واضح است و هرکسی آن را نبیند، واقعاً نابیناست و امروز ما بنا به وظیفه انسانی خود در این تجمع حضور یافتیم.


محمدحسن پیروی‌نژاد، دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی شیراز  گفت: امروز برای حمایت از دانشجویان مجاهد آمریکایی که از جان و منافع خود برای حمایت از مظلومان عالم گذشته‌اند، حضور یافتیم چرا که اقدام آنان بسیار ارزشمند است. در صورتی مشاهده می‌کنیم در برخی کشورهای اسلامی افرادی هستند که حتی حاضر نیستند در زبان از مسلمانان مظلوم غزه حمایت کنند.


وی تأکید کرد: بهترین کاری که دانشجویان می‌توانند در حمایت از غزه انجام دهند، حمایت گسترده در فضای مجازی مثل پیام‌رسان ایکس و اینستاگرام و حضور در چنین تجمعاتی است.

انتهای خبر/

نظرات بینندگان