کد خبر: ۱۶۳۶۰۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
مقام معظم رهبری:

صهیونیست‌ها نمی‌توانند مساله غزه را از افکار عمومی خارج کنند

رهبر انقلاب غزه را مسئله اول دنیا دانستند و گفتند: صهیونیست‌ها و پشتیبانان آمریکایی و اروپایی آنها نمی‌توانند این مسئله را از دستور کار افکار عمومی دنیا خارج کنند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، دیدار ۳ هزار نفر از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور امروز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه هم‌زمان با سالگرد شهادت استاد شهید مرتضی مطهری و گرامیداشت روز معلم با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی (ره) آغاز شد.

این برنامه، از جمله دیدار‌های سالانه رهبر معظم انقلاب است که در تکریم مقام معلم به طور پیوسته برگزار شده است.

در دیدار امروز معلمان با رهبر انقلاب در حسینیه امام خمینی (ره) کتیبه متفاوتی که با الهام از تخته کلاس درس، طراحی و با روایتی از امام صادق علیه‌السلام نصب شده است در برابر کسی که از او دانش می‌آموزید، فروتن باشید.

مهمترین محور‌های سخنان معظم له در این دیدار بدین شرح است:

 تشکر از معلم برای توجه دادن افکار عمومی به اهمیت معلم است.

 تبیین مصالح بنیادی کشور و نظام از وظایف معاونت پرورشی است.

جوانان باید منطق شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر رژیم صهیونیستی را بدانند.

الگو‌های جامعه معلمان باید به عنوان قهرمان معرفی شوند.

 مسئله غزه، امروز مسئله اول دنیاست. در سطح بین‌المللی هر کار هم که می‌کنند صهیونیست‌ها و پیشتیبانان آمریکایی و اروپایی‌شان که مسئله غزه را از دستور کار افکار عمومی دنیا خارج کنند، نمی‌توانند. خب نگاه کنید به این دانشگاه‌های آمریکا؛ هر روز امروز باز در خبرها می‌خواندم چند دانشگاه دیگر اضافه شدند  در استرالیا، در اروپا، کشورهای مختلف اروپایی، یعنی ملت‌ها نسبت به مسئله غزه حساسند. مسأله اول دنیاست این مسئله. نباید بگذاریم این مسئله از نگاه عمومی بین‌المللیِ مردم دنیا خارج بشود، از این «مسئله اول» بودن خارج بشود، باید فشار روی رژیم صهیونیستی روز به‌ روز افزایش پیدا کند.

 نحوه رفتار آمریکا در مسئله غزه اثبات حقانیت موضع ایران در بی‌اعتمادی به آمریکا است.

فلسطین باید به صاحبان اصلی آن برگردد. عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه مشکل غرب آسیا را حل نخواهد کرد.

شما ملاحظه کنید آمریکایی‌ها و دستگاه‌های مرتبط با آن‌ها، با مخالفت زبانی با اسرائیل چه معامله‌ای دارند انجام می‌دهند! دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا نه تخریب کردند، نه شعار تخریب دادند، نه کسی را کشتند، نه جایی را آتش زدند، نه شیشه‌ای را شکستند؛ این‌جور دارد با آن‌ها رفتار می‌شود.

 این رفتار آمریکایی‌ها هم، حقانیت موضع جمهوری اسلامی را در بدبینیِ به آمریکا نشان داد؛ یعنی در واقع شد پشتوانه همین «مرگ بر آمریکایی» که شما می‌گویید. نشان داد به همه که آمریکا شریکِ جرم است. یک حرفی هم ممکن است یک وقتی بزنند به‌عنوان مثلاً دلسوزی دروغ است، خلاف واقع است.

 آنچه که انسان مشاهده می‌کند در عمل، نشان‌دهنده همراهی و همدستی آمریکا در این جرم بزرگ، در این گناه نابخشودنی، با رژیم صهیونیستی است. این‌ها شریک جرمند. چطور می‌شود نسبت به یک چنین نظامی، نسبت به چنین رژیمی، انسان خوش‌بین باشد؟ چطور ممکن است؟ یا به حرف او اعتماد بکند.

 آموزش و پرورش یک دستگاهی در ردیف دستگاه‌های دیگر کشور نیست. سایر دستگاه‌ها به کار گیرنده نیروی انسانی‌اند، آموزش و پرورش ایجاد کننده نیروی انسانی است. هویت منابع انسانی در آموزش و پرورش شکل می‌گیرد معلم وقتی که در میدان حضور فعال دارد درواقع دارد هویت‌سازی می‌کند.

در کشور ما مثل همه جای دیگر امنیت‌مان، پیشرفت‌مان، سلامت‌مان، رفاه‌مان، علم‌مان، تحقیقات‌مان، همه ارزش‌های انسانی و اسلامی‌مان احتیاج دارند به نیروی انسانی. این منابع انسانی را آموزش و پرورش درست می‌کند پس درباره آموزش و پرورش خیلی باید صحبت کرد.

 روز دوازدهم اردیبهشت برای ما یک فرصت است که عرض اخلاصی بکنیم به جامعه معلمان کشور هم تشکر کنیم، هم عرض ارادت کنیم، هم در حد توان تکریم زبانی از معلمان عزیزمان بکنیم.

«من لم‌یشکر المخلوق لم‌یشکر الخالق» همه باید از معلمان شکرگزار باشند. شما هستید که فرزندان ما را تربیت می‌کنید، تعلیم می‌دهید و آن‌ها را برای زندگی دوران عمرشان آماده می‌کنید. همه ملت در هر رتبه‌ای، در هر شغلی باید از معلمان تشکر کنند.

سر فصل دوم ،مسئله‌ توانمندسازی معلمان است. توانمند سازی دوجور است: یکی از لحاظ مسائل معیشتی و مادّی و اینهاست این همیشه مورد تأکید ما بوده و دولت در حدّ امکاناتش تلاش لازمی در این زمینه باید انجام بدهد.

اما توانمندسازی یک بعد دیگر هم دارد که آن عبارت است از اینکه معلم از نیروی معنوی خود یعنی آن عشقی که در درون وجود انسان هست به طور طبیعی به تعلیم به تربیت از آن استفاده کند و از معلومات لازم و نیازهای لازم و تجربه‌های لازم استفاده کند برای اینکه کار معلمی را قوام بدهد اگر ما بخواهیم جامعه‌ معلّمین به سطح تراز برسند باید مراکز تربیت معلّم را تقویت کنیم.

 معاونت پرورشی یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموزش و پرورش هست. اوّلین کار معاونت پرورشی این است که از ایجاد و رواج و شیوع آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی در میان خود جوان‌ها جلوگیری کند.

یکی دیگر از مسائلی که مربوط به معاونت پرورشی است تببینِ مصالحِ بنیادیِ کشور و نظام جمهوری اسلامی است. نوجوانی که ما در آموزش و پرورش داریم، مصالح بنیادی نظام را بشناسند، مصالح کشورشان را بشناسند، جبهه‌ دوست و دشمن کشورشان را بشناسند، مسائل اساسی مورد نیاز کشورشان را بشناسند، دیگر تبلیغات دشمنان و این‌ همه تلاش میلیاردی که دارند می‌کنند برای تبلیغات و اینها و گمراه کردن افکار عمومی کشور دشمنان دارند انجام می‌دهند، خنثی خواهد شد.

اگر نوجوان ما در این زمینه پیشگیری بشود، پیشگیری بشود، به تعبیر رایج واکسینه بشود از لحاظ فکری، این تبلیغات دشمنان خنثی خواهد شد.

یک سرفصل که از همه مهمتر است مسئله‌ی تحوّل است. ما چند سال در گذشته این سند تحوّل را گذاشتیم در کشو، درش را هم بستیم هیچ تحرّکی انجام نگرفت ضرر کردیم.

حالا بحمداللّه شنیدم که سند مورد بازنگری قرار گرفته، که رو به اتمام است در حال نهایی شدن است. نقشه‌ راه برای اجرای آن آماده شده.

این سند را جوری بایستی عمل کنیم که در تمام سطوح آموزش و پرورش اثر خودش را ببخشد. نگذارید وقفه ایجاد بشود. این سند روز به‌ روز باید بیشتر و بهتر ترمیم بشود.

برای دانش‌ آموزان پیشرفت‌ها را توضیح بدهید، نقاط مثبت را توضیح بدهید، چشم‌اندازهای شوق‌انگیز را توضیح دهید. سعی کنید او را امیدوار کنید به آینده. این امید است که او را به حرکت خواهد درآورد در راه درست، پیش خواهد برد. این خدمت به آینده‌ی کشور است.

خب امروز همه‌ دنیا دارند می‌بینند رفتار رژیم صهیونیستی را، سی و چند هزار کشته در ظرف ‌۶ ماه، که از میان اینها اقلّاً نصفشان زنان و کودکانند. این چیز کمی نیست، چیز کوچکی نیست، این‌قدر بی‌رحمی، این‌قدر وحشی‌ گیری، این سگ هار، به جان کودکان فلسطینی و مریض‌ها و پیران و زنان و اینها بیفتد.

این یکی از چیزهایی است که موضع همیشگی جمهوری اسلامی را برای مردم دنیا ثابت کرد. این موضع همیشگی جمهوری اسلامی ایران حقّانیّتش ثابت شد. چرا؟ ده‌ها سال است که در جمهوری اسلامی می‌گویند: مرگ بر رژیم صهیونیستی. چرا؟ این ثابت شد. به همه‌ دنیا نشان داده شد که حق با جمهوری اسلامی است، حق با ملّت ایران است. ذات شریر و خبیثِ خودش را در این امتحان بزرگ نشان داد. حقّانیّت جمهوری اسلامی ثابت شد.

بعضی خیال می‌کنند بروند کشورهای اطراف را وادار کنند که روابطشان را با رژیم صهیونیستی عادی کنند، مشکل حل خواهد شد. نه، اشتباه می‌کنند. فرض کنید کشورهای گوناگون آن دور و بر، عمدتاً کشورهای عرب روابطشان را با رژیم صهیونیستی عادی هم بکنند، این مشکل را حل نمی‌کند. مشکل را متوجه می‌کند به خود دولت‌های آنها. یعنی آن دولت‌هایی که در این جنایات چشم پوشیدند و با وجود یک چنین جنایاتی با آن رژیم دست دوستی دادند، ملت‌ها به جان خود آن دولت‌ها خواهند افتاد. اگر امروز ملت‌های منطقه علیه رژیم صهیونیستی‌اند، آن روز ملت‌های منطقه علیه دولت‌های خودشان خواهند بود. مشکل حل نمی‌شود. باید فلسطین برگردد به فلسطینی‌ها.

انتهای خبر/

منبع: khamenei.ir
برچسب ها: رهبری ، فارسی ، انقلابی
نظرات بینندگان