کد خبر: ۱۶۳۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۴ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
معاون وزیر کار خبر داد:

کاهش حوادث ناشی از کار در کشور

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به کاهش ۹ درصدی حوادث ناشی از کار در کشور، گفت: در طول سال گذشته ۳۴۰ نفر در حوادث ساختمانی فوت شدند که بر همین اساس باید ارتقای ایمنی در محیط کار، بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، سی و پنجمین جشنواره امتنان از کارگران، گروه‌های کار و واحدهای نمونه فارس و همچنین همایش تجلیل از کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار برتر استان با حضور معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عصر روز چهارشنبه در این جشنواره اظهار داشت: جشنواره امتنان قدمتی ۳۵ساله دارد و کارگران ارزشمند و نخبه‌ای را به جامعه کار و تولید کشور معرفی کرده است.


علی‌حسین رعیتی‌فرد با بیان اینکه امسال ۵۰ هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند، افزود: ۲۶ نفر منتخب ملی توسط رئیس‌جمهور تجلیل شدند که سه نفر مربوط به استان فارس بود.
 
وی همچنین با بیان اینکه در هفته کار و کارگر توسط رهبری، رئیس‌جمهور و وزیر تعاون مسائل مربوط به کارگران موکدا تأکید شد، تصریح کرد: نگاه غرب‌گرایانه کشورهای دیگر را به کارگر نداریم و کارگر را ابزاری برای سودآوری نمی‌دانیم.


این مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از امنیت شغلی و تثبیت اشتغال، احیای واحدهای نیمه‌فعال تولیدی و پرداخت معوقات حوزه کارگری به عنوان برخی اقدامات دولت سیزدهم نام برد و تأکید کرد که تعداد کارگران مشکل دار از ۱۱۰ هزار نفر به ۸۰ هزار نفر در کشور کاهش یافته است. 


همچنین ایجاد ثبات در بنگاه‌های تولیدی، مانع زدایی فضای تولید، بهبود فضای کسب و کار، مقررات زدایی و اعطای مجوزهای کسب و کار، برخی اقدامات دولت در راستای بهبود حوزه کارگری بود که رعیتی فرد با عنوان این مؤلفه‌ها، عنوان کرد: در مجلس دوازدهم نیز با اصلاح قراردادهای کار، رویکرد دولت، بهبود معیشت و کمک به قشر کارگر و طبقه مستضعف است. 


وی با تأکید بر اینکه حوزه تقنینی و اصلاح قوانین، مسیر پایداری مشاغل و وضعیت معیشت کارگران را هموار می‌کند، به این نکته اشاره کرد که دولت در تلاش است تا با افزایش دستمزد و کاهش تورم، قدرت خرید کارگران را رشد دهد و نقدینگی را کنترل کند. 
معاون وزیر کار یادآور شد: در طول سه سال گذشته ۱۱۹ درصد دستمزد کارگران افزایش یافته و تلاش شده با حفظ چرخ تولید از تعدیل کارگران نیز پیشگیری شود. 


رعیتی‌فرد از ایجاد قرارگاه مسکن در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد و گفت: باید بتوانیم در استان‌ها با کمک مدیران ارشد و کارفرماها، ساخت مسکن در جوار کارخانه‌ها بزرگ را کلید بزنیم. 


وی همچنین با اشاره به اهمیت اجرایی شدن نظام جبران خدمت و طبقه‌بندی مشاغل، یادآور شد: امسال این طرح در هزار و ۵۰ واحد تولیدی کشور اجرایی خواهد شد. 


معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به کاهش ۹ درصدی حوادث ناشی از کار و نزول ۷.۵ درصدی فوتی‌های ناشی از حوادث در کشور، خاطرنشان کرد: در طول سال گذشته ۳۴۰ نفر در حوادث ساختمانی فوت شدند که بر همین اساس باید ارتقای ایمنی در محیط کار، بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد. 


رعیتی‌فرد با بیان اینکه سالانه چهار درصد از تولید ناخالص ملی، معادل ۱۶ میلیارد تومان صرف بیماری و حوادث شغلی در کشور می‌شود، به اجرای طرح کالابرگ در راستای بهبود معیشت مردم اشاره کرد و گفت: ۶۰ میلیون نفر از این طرح استفاده می‌کنند. 


ثبت‌نام بیش از ۴ هزار نفر در جشنواره امتنان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس نیز در ادامه این مراسم با اشاره به برگزاری سی و پنجمین جشنواره امتنان با هدف معرفی الگوها و نخبه‌های جامعه کارگری، عنوان کرد: با اعلام فراخوان ثبت‌نام، بیش از ۴ هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند که تعداد متقاضیان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. 


وحید خداپرست به این نکته نیز اشاره کرد که داوران با جدیت و دقت نظر در عرصه سنجش، ظرفیت و توان جامعه کارگری فارس به داوری پرداختند.


وی از انتخاب دو کارگر و یک کارگروه نمونه استان فارس برای اولین‌بار در سطح ملی خبر داد و با تأکید بر اولویت‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس که امسال در حوزه کارگری تعریف شده است، تأکید کرد که بنا به تأکید استاندار فارس اجرای برنامه‌های ویژه در راستای رفع مشکلات گروه‌های کارگری در دستور کار قرار گرفته است. 


رئیس شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در فارس از معیشت، سلامت و مسکن به عنوان مهم‌ترین اولویت‌ها و مولفه‌های سال جاری برای جامعه شریف کارگری فارس نام برد و از کارفرمایان کارگاه‌های بزرگ استان نیز خواست که برای تحقق این برنامه‌ها یاری گر مسئولان باشند. 


خداپرست از کمک به کارفرماها برای کمک به ساخت مسکن کارگران و همچنین راه‌اندازی تعاونی‌های مصرف در راستای بهبود معیشت حوزه کارگری خبر داد و به این نکته نیز گریز زد که استاندار فارس هم در حوزه درمان، دستورات لازم را داده‌اند.


وی در خاتمه حل برخی مشکلات حوزه کارگری را وابسته به تغییر، اصلاح و تدوین قوانین مجلس دانست و یادآور شد: تلاش می‌کنیم با بهره‌گیری از ظرفیت نمایندگان، این مسائل و مشکلات را به حداقل برسانیم.

 

انتهای خبر/

نظرات بینندگان