کد خبر: ۱۶۳۶۴۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶ - ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۳

۱۵ اردیبهشت روز شیراز

نیمه بهار یعنی ۱۵ اردیبهشت‌ماه که شیراز در اوج عطر و زیبایی درخت‌های بهارنارنج‌هایش قرار دارد و بیشترین تعداد گردشگر را به سمت خود جذب می‌کند سبب شده است تا این روز به نام شیراز نام‌گذاری شود.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، بهار زندگی در استان فارس و شهر شیراز، از اردیبهشت آغاز می‌شود. در ابتدای این ماه روز بزرگداشت سعدی است و همه شیراز بوستانی می‌شود که گل‌واژه‌های گلستان شیخ اجل در آن به گوش می‌رسد.

و اما نیمه اردیبهشت که از راه رسید و هفته گرامیداشت شیراز، این شهر جنت طراز با زیبایی‌های بی‌نظیر خود، با قدمتی به اندازه تاریخ و طبیعتی زیبا و شهره به باغ‌هایی با سروناز و عطر بهارنارنج‌ها آغاز می‌شود. 
در این روزها عطر بهار نارنج‌ها حال و هوای شیراز را بهشتی کرده و مهر تأییدی زده بر این مطلب که اردیبهشت، ماه شیراز است و اوج شکوفایی طبیعت شیراز و در اردیبهشت شیراز معنا پیدا می‌کند. 
هفته شیراز، نقطه به نقطه این شهر پر از رمز و راز در جوش و تلاطم زندگی و شادابی مردم باکمال شیرازی است.

۱۵ اردیبهشت روز شیراز

نام‌گذاری ۱۵ اردیبهشت به نام روز شیراز
در سال ۸۱ با تصویب شورای اسلامی شهر، نیمه بهار یعنی ۱۵ اردیبهشت‌ماه که این شهر در اوج عطر و زیبایی درخت‌های بهارنارنج‌هایش قرار دارد و بیشترین تعداد گردشگر را به سمت خود جذب می‌کند به نام شیراز نام‌گذاری شد و به دنبال آن مجلس شورای اسلامی نیز آن را تصویب کرد. در آن زمان شیراز تنها شهری بود که یک روز را به نام خود ثبت کرد. 


در داستان‌های اساطیری ایران آمده است که شیراز را تهمورث دیوبند ساخت از آن زمان تاکنون در جای، جای تاریخ ایران زمین می‌توان نام و نشانی از شیراز پیدا کرد. شیرازی که امروز بسیاری از جهانیان حتی ایران را نیز به نام شیراز می‌شناسند. 


امروز روز شیراز است و همه در جشن ملی امروز سهیم می‌شوند میهمانان عزیزمان با حضور در برنامه‌های امروز از گردشگری گرفته تا ورزشی و ادبی و... همه و همه امروز در شهر به نام شیراز نشان می‌دهند، به شیراز علاقه دارند و میهمانانی که از سایر شهرهای کشور آمده‌اند بی‌گمان مورد استقبال میهمان‌نوازان قرار می‌گیرند. 


روز شیراز فرصتی است برای دوستی همه مردم دنیا با همه مردم دنیا با وساطت مردم صاحب کمالی که در شعر آمده است: به شیراز آی و فیض روح قدسی، بجوی از مردم صاحب کمالش
شیراز و روز شیراز را قدر بدانیم. عاشقان روزتان مبارک.

 

انتهای خبر/

 

منبع: خبرگزاری موج

 

 

نظرات بینندگان