کد خبر: ۱۶۳۶۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر شیرازمطرح کرد:

سلامت شهروندان خط‌قرمز شورای شهر شیراز

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز گفت:در یک سال اخیر برخوردها با کشاورزان متخلف بازدارنده نبوده است، لذا سلامت شهروندان خط‌قرمز ما است و باتوجه‌به برخی مواد غذایی تولید شده با جدیت این مسئله را دنبال خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلیبری «شیرازه»، مسعود زارعی امروز، ۱۶ اردیبهشت‌ماه در حاشیه یکصد و شصتمین جلسه کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز از پیگیری فنی و کارشناسی موضوع استفاده از آب‌های نامتعارف در کشت محصولات کشاورزی خبر داد و گفت: در شهری مثل شیراز و در سالی که شیراز به‌عنوان پایتخت زیست‌محیطی آسیا معرفی شده است، آبیاری ۱۳۸۰ هکتار کشت با آب‌های نامتعارف خبر خوشایندی نیست.
 

وی افزود: در سال گذشته با اقدامات کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورا، هم‌افزایی دستگاه‌هایی چون محیط‌زیست، بهداشت، جهاد کشاورزی و همکاری شهرداری‌های منطقه ۶ و ۷، استانداری و فرمانداری و احکامی که توسط مقام قضایی صادر شد، حدود یک هزار هکتار از کشت‌هایی که با آب‌های نامتعارف انجام‌گرفته بود، امحا شد.

 زارعی یادآور شد: به‌طورقطع صرف گزارش‌دادن‌ها یا بازدیدکردن‌ها مشکلات را رفع نکرده و مانع ورود فاضلاب به کانال‌های کشاورزی یا مانع استفاده از فاضلاب در تولید محصولات کشاورزی نمی‌شود و باید اقدامات را به‌ویژه وقتی پای سلامت مردم در میان است به‌فوریت انجام داد تا تولید چنین محصولی به بازار نرسیده متوقف شود.

 وی ضمن اشاره به این موضوع که این‌گونه فعالیت‌ها برخورد با معلول است، بیان کرد: اصولاً مدیران و مسئولان مرتبط باید موضوع را کنترل کنند و اجازه این کشت‌های نامتعارف داده نشود.
 

زارعی ادامه داد: متأسفانه در یک سال اخیر برخوردها با کشاورزان متخلف بازدارنده نبوده است، لذا سلامت شهروندان خط‌قرمز ما است و باتوجه‌به برخی مواد غذایی تولید شده با جدیت این مسئله را دنبال خواهیم کرد.

 رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز از امحاء مجدد کشت‌های نامتعارف خبر داد و گفت: به جهت اهمیت سلامت مردم و باتوجه‌به اینکه کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری دو عنوان سلامت و حفظ محیط‌زیست را به عهده دارد، در این جلسه کمیسیون با دعوت از همه مسئولان مرتبط با حوزه سلامت عمومی و زیست‌محیطی این موضوع ویژه به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و با تمرکز کل جلسه بر این موضوع تصمیماتی خوبی اتخاذ شد.

 وی با اشاره به هم‌افزایی دستگاه‌های مربوطه در حل این معضل بیان کرد: شرکت آبفا باید مسئولیت آب‌های آلوده رها شده در سطح شهر را برعهده بگیرد و دنبال کند چرا که راه‌حل اصلی بر این است که آب‌های آلوده نداشته باشیم.

 زارعی از انتقال فاضلاب شهری به جنوب شرق شیراز خبر داد و گفت: متأسفانه در این مکان تصفیه‌خانه‌هایی که ظرفیت لازم شبکه‌های ایجاد شده را داشته باشند، وجود ندارد.

 عضو شورای اسلامی شهر شیراز افزود: از این تصفیه‌خانه‌ها بخشی پساب و بخشی فاضلاب خام بیرون می‌آید که نهایتاً یکی شده و بخشی از آن در مسیر کانال‌های کشاورزی و بخش دیگر به دریاچه نمک وارد می‌شود.

 زارعی بیان کرد: شرکت آبفا باید دراین‌خصوص ورود جدی کرده و با احداث تصفیه‌خانه‌های لازم پساب موجود را تصفیه و قابل‌استفاده کند.

 وی یادآور شد: با فرض احداث تصفیه‌خانه پساب‌های تصفیه شده دارای گرید A تا C هستند و این مسئله باید توسط جهاد کشاورزی مشخص شود که کدام فاضلاب قابل‌استفاده برای کشاورزی است.

 زارعی در پایان با ابراز تأسف از اینکه کشت محصولات با فاضلاب انسانی وارد زنجیره غذایی مردم می‌شود که این خود تهدید و خطر بزرگی برای سلامتی شهروندان محسوب می‌شود، افزود: در این جلسه مقرر شد، علاوه بر امحاء محصولات کشت شده، با تشکیل کارگروه ویژه و ارائه راهکارهای کوتاه و بلندمدت، مسیر دسترسی به فاضلاب به‌صورت دائم قطع شود.
 انتهای خبر/

منبع: ایسنا
برچسب ها: شیراز ، فارس ، شورای
نظرات بینندگان