کد خبر: ۱۶۳۶۷۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸ - ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
رهبر معظم انقلاب به کارگزاران حج تاکید کردند:

انتقال منطق قرآنی به دنیای اسلام

رهبر معظم انقلاب خطاب به کارگزاران حج تأکید کردند: امسال حجاج باید بتوانند منطق قرآنی برائت را به همه دنیای اسلام منتقل کنند همچنین امسال حج ما حج برائت است بنابر تعالیمی که جناب ابراهیم به ما داده است.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»،دیدار مسئولان و کارگزاران حج و جمعی از زائران بیت‌الله الحرام کشورمان، امروز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه و در آستانه برگزاری کنگره عظیم حج ابراهیمی با رهبر انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی (ره) آغاز شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار اظهار داشتند: حج امسال، حج برائت است. آنچه که امروز در غزه اتفاق می‌افتد شاخص عظیمی است که در تاریخ می‌ماند و راه را نشان خواهد داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تصریح کردند: اگر کمک آمریکا نبود رژیم صهیونیستی قدرت و جرات این رفتارهای وحشیانه را داشت؟ با مباشر قتل و پشتیبان قتل نمی‌شود با روی خوش و ملایمت رفتار کرد.

ایشان در ادامه بیان داشتند: امسال حجاج باید بتوانند منطق قرآنی برائت را به همه دنیای اسلام منتقل کنند همچنین امسال، حج ما حج برائت است بنابر تعالیمی که جناب ابراهیم به ما داده است.

انتقال منطق قرآنی به دنیای اسلام

رهبر انقلاب ادامه دادند: البته از اول انقلاب برائت در حج وجود داشته است، جاری شده است، باید هم بماند و باشد لکن حج امسال بالخصوص حج برائت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: این حوادثی که در غزه پیش می‌آید و این حادثه عجیب، عظیم، این آشکارشدن چهره خون‌آشام یک مجموعه برخاسته از تمدن غربی، اینها چیزهایی است که توجه به آن، مخصوص امروز و این روزها نیست، این در تاریخ خواهد ماند.

ایشان یادآور شدند: آنچه که امروز دارد اتفاق می‌افتد در غزه و فلسطین، این حملات وحشیانه و سگ هار صهیونیست و عناصر خون‌آشام صهیونیست، از یک‌ طرف، آن مظلومیت و درعین‌ حال مقاومت مردم مسلمان غزه، ازیک‌طرف، هرکدام یک نشانه عظیم و شاخصی است که در تاریخ می‌ماند. اینها شاخص‌های مهمی است که راه را به آینده بشریت نشان خواهد داد.

رهبر انقلاب تصریح کردند: حضرت ابراهیمِ رحیم و رئوف و ودود که برای قوم لوط شفاعت می‌کند، برای عاصی‌ها طلب مغفرت می‌کند، برای کفاری که ستیزه‌گری ندارند معتقد است که به آنها باید نیکی کرد، همین ابراهیم در یک جا هم این‌جور محکم می‌ایستد و اظهار برائت می‌کند: «إِنَّا بُرَآءُ مِنکُمْ» ما برائت داریم از شما «وَبَدَا بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاءُ» بین ما و شما دشمنی، دشمنی آشکاری است، ما صریحاً با شما دشمنیم و دشمنی می‌کنیم. اینها کی‌اند؟ آن‌کسانی‌اند که ستیزه‌گری می‌کنند دیگر.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه دادند: «إِنَّمَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ قَاتَلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَأَخْرَجُوکُم مِّن دِیَارِکُمْ وَظَاهَرُوا عَلَیٰ إِخْرَاجِکُمْ أَن تَوَلَّوْهُمْ» آن کسانی که شما را به قتل می‌رسانند، با شما می‌جنگند، شما را از خانه و دیارتان بیرون می‌کنند یا کمک می‌کنند به کسانی که شما را از خانه و دیار بیرون کردند، با اینها حق ندارید ارتباط برقرار کنید، دوستانه، دست دوستی به اینها بدهید. حق ندارید. یعنی بینتان دشمنی باید باشد.

ایشان اظهار داشتند: امروز کیست در دنیا که با مسلمان‌ها دشمنی می‌کند، ستیزه‌گری می‌کند، آنها را می‌کشد؟ زنشان را، مردشان را، فرزندشان را، آنها را از خانه و دیارشان بیرون می‌کند. آن کیست؟ دشمن صهیونیست در قرآن روشن‌تر از این توصیف بشود؟ فقط هم دشمن صهیونیست نیست. «وَظَاهَرُوا عَلَیٰ إِخْرَاجِکُمْ» کسانی که کمک می‌کنند به او. کی کمک می‌کند؟ اگر کمک آمریکا نبود، رژیم صهیونیستی قدرت داشت، جرأت داشت که این جور وحشیانه با مردم مسلمان، با زن و مرد، با کودک در آن محیط محدود این جور رفتار بکند؟ نمی‌شود با این دشمن با روی خوش‌برخورد کرد. نمی‌شود با آنها باملایمت رفتار کرد، چه آنی که مباشر قتل است، چه آنی که معاون قتل است، پشتیبان قتل است، چه آنی که خانه را ویران می‌کند، چه آنی که از ویران‌کننده خانه پشتیبانی می‌کند. «وَمَن یَتَوَلَّهُمْ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ» آیه قرآن است.

رهبر انقلاب اضافه کردند: اگر با اینها دست دوستی داد کسی، این ستمگر است، ظالم است. «أَلَا لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَی الظَّالِمِینَ» این است. نص قرآن، آیات قرآن اینها است. پس برائت امسال از همیشه بارزتر است. حج امسال حج برائت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه دادند: یک عنصر اساسی حج، مسئله وحدت است، مسئله یکپارچگی است، مساله یکی دیدن است، مساله ارتباط با آحاد مسلمان است. اراده الهی، اراده تشریعی الهی بر این قرار گرفته است که آحاد مسلمان‌ها به هم نزدیک بشوند، همدیگر را بشناسند، با هم هم‌فکری کنند، با هم تصمیم بگیرند، خلأ بزرگ امروز ما این است با هم تصمیم بگیرند. یکجا جمع بشوند که این جمع‌شدن، یک خروجی مطلوبی برای عالم اسلام داشته باشد، بلکه برای بشریت داشته باشد. ما دنبال این هستیم. البته مقدمه‌اش تفاهم است؛ از ملیت‌ها عبورکردن، از تفرق‌های مذهبی و فرقه‌ای عبورکردن.

انتهای خبر/

 

 

منبع: khamenei.ir
نظرات بینندگان