کد خبر: ۱۶۳۷۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس خبر داد:

ساماندهی میراث جهانی ساسانی فارس در سال ۱۴۰۳

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس گفت: میراث جهانی منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس طی سه مرحله تا پایان ۱۴۰۳ ساماندهی می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، محمد ثابت‌اقلیدی روز پنجشنبه افزود: سه مرحله ساماندهی این میراث باستانی به ترتیب با خلوت‌سازی و آزادسازی نمادهای فرسوده که به چشم‌انداز این محور خدشه وارد کرده، آغاز می‌شود، در مرحله دوم کار ساماندهی فضاهای اداری و اقامتی و در مرحله سوم طراحی مسیر دسترسی به آثار انجام می‌شود.

وی ادامه داد: طی ماه‌های اخیر ساماندهی، بهسازی، مرمت و ایجاد مسیر دسترسی این دو مجموعه در دستور کار قرار گرفت.

 ثابت اقلیدی عنوان کرد: ساخت و بهسازی نمازخانه جدید، تعمیر تله‌کابین، و ساخت و ساماندهی سرویس بهداشتی در نزدیکی مجموعه تاریخی قلعه دختر فیروزآباد انجام شده و با تعمیر تله‌کابین این مجموعه، تردد مرمت کاران برای بهسازی و جابه‌جایی مصالح نیز شتاب گرفته است.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس اظهار کرد: در این بهسازی این مجموعه‌ها نیز مطابقت آن با معماری اثر موردتوجه قرار گرفته است.

 ثابت‌اقلیدی گفت: قلعه دختر فیروزآباد در یک پیچ خطرناک واقع شده که با محوطه‌سازی و ساخت پارکینگ امن، تلاش شده تا ایمنی لازم ایجاد و از طرفی از بار ترافیک جاده نیز کاسته شود.

وی درباره نورپردازی قلعه دختر نیز گفت: یکی از بهترین نورپردازی‌های انجام شده در سطح مجموعه‌های تاریخی مربوط به قلعه این بنای باستانی فیروزآباد است که با کمک خیر میراث‌فرهنگی با استفاده از باکیفیت‌ترین تجهیزات انجام شد.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس اضافه کرد: کوه مقابل اثر تاریخی قلعه دختر نیز نورپردازی می‌شود.

انتهای خبر/

برچسب ها: شیراز ، فارس ، انتخابات
نظرات بینندگان