کد خبر: ۱۶۳۷۴۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۷ - ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری شیراز:

رفع آلودگی‌ها رودخانه چنار راهدار دنبال می‌شود

معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری شیراز از تداوم تلاش برای رفع منشأ آلودگی‌ها در رودخانه چنار راهدار این کلان‌شهر به منظور حفظ سلامت شهروندان خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، روح‌الله خوشبخت در حاشیه بازدید از گام یک دستگاه تصفیه‌خانه پساب یکی از کارخانه‌های نشاسته‌ سازی در مجاورت رودخانه چنار راهدار شیراز گفت: این بازدید در راستای پیگیری مصوبات کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز و در راستای حفظ سلامت شهروندان، حفظ محیط‌زیست در شورای ششم صورت گرفت.


معاون محیط‌ زیست، خدمات شهری شهرداری شیراز بیان کرد: این موضوع پر واضح است که هر شهروند یا مسافر که از ورودی جنوب شرق شیراز وارد این کلان‌شهر می‌شود، متأسفانه با یک بوی نامطبوع مواجه می‌شود که در سنوات گذشته علت‌یابی این بوی نامطبوع صورت گرفت و یکی از علت‌های انتشار این بو در این قسمت و پلیس‌راه، رهاسازی فاضلاب کارخانه‌ها بوده است.


وی ادامه داد: در این راستا علاوه بر جلساتی که در کارگروه حمایت از حقوق عامه با حضور مراجع قضایی و دست‌اندرکاران ذی‌ربط و کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر شیراز و حوزه معاونت خدمت شهری شهرداری شیراز، با همکاری سه کارخانه نشاسته‌ سازی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.


خوشبخت تأکید کرد: بر اساس اعلام گزارش سازمان میادین در خصوص این واحد تولیدی، با توجه به اینکه پرونده این واحد از سال ۹۶ در کارگروه بند ۲۰ مطرح بوده است و هشت جلسه و پنج بازدید صورت گرفته است، این موضوع را شاهد هستیم که پیگیری و اقدامات انجام شده با توجه به اعلام مدیر پروژه، به نقطه نهایی مطلوب نزدیک شده است.


معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز ابراز امیدواری کرد: سومین کارخانه نشاسته‌ سازی نیز به این چرخه وارد شود و بتوانیم شاهد رفع مشکل یکی از علت‌های اصلی آلودگی که وارد رودخانه چنار راهدار می‌شود و به سرانجام برسانیم. 


وی تصریح کرد: در راستای رفع این مشکل با توجه به عزم جدی که در شهرداری شیراز و به دستور شهردار شیراز شکل‌گرفته است، رفع این مشکل در دست اقدام است.

رفع آلودگی‌ها رودخانه چنار راهدار دنبال می‌شود

در این بازدید همچنین رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز در خصوص سه کارخانه نشاسته‌ سازی که در این منطقه مستقر هستند، اظهار کرد: طی دو سال گذشته تمام پرونده‌ها جز و یا به شکلی وارد چرخه بررسی و مورد کارشناسی کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداری‌ها قرار می‌گرفت، اما پس از برون‌سپاری صورت گرفته اصل پرونده‌ها و موضوعاتی که در این کمیسیون در سازمان ساماندهی مشاغل در حال بررسی است مربوط به پرونده‌های کارخانه‌های بزرگ، صنایع و شرکت‌های بزرگ است و پرونده پیگیری رسته‌ها و واحدهای کوچک‌تر به مناطق واگذار شد.


پژمان شفیعی افزود: یکی از پرونده‌های بررسی شده مهم در خصوص سه پرونده کارخانه نشاسته‌سازی شیراز است که مبنای بررسی و کار بر اساس نظرات کارشناسی شده اداره محیط‌زیست است و تمام موارد و اقداماتی که از سوی مدیریت کارخانه انجام می‌شود تا زمانی که مورد تأیید اداره محیط‌زیست قرار نگیرد، مورد تأیید کمیسیون هم نخواهد بود.


رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز اضافه کرد: طی دو سال گذشته هشت جلسه در کمیسیون و پنج بازدید میدانی با حضور اعضای کمیسیون خدمات شهری و کمیسیون بند ۲۰ صورت گرفت و امروزه، اتفاقات خوبی رقم خورد، اما تا نقطه ایده‌آل و خروجی پساب و مسائل زیست‌محیطی که کارخانه باید در آن به مطلوب برسد، فاصله داریم.


شفیعی تأکید کرد: بر اساس زمان‌بندی که در کمیسیون داریم به‌صورت دو - سه ماه یک‌بار جلسات و ارزیابی‌ها از طریق محیط‌زیست و آبفا و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط دیگر بررسی‌ها انجام می‌شود.


رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز در پایان اظهار امیدواری کرد: محیط‌زیست در مجموعه‌های آزمایشگاهی بتواند خروجی کارخانه‌ها را مورد رصد قرار دهد تا بتوانیم یک گزارش خوب و صحیح به مرددم ارائه دهیم.


در ادامه یعقوب مرید زاده نماینده اداره محیط‌زیست شهرستان شیراز تصریح کرد: کارخانه‌ها نشاسته‌سازی که در این منطقه شکل گرفته‌اند بیش از ۵۰ تا ۶۰ سال گذشته در این محل فعال بودند و تا دو ماه گذشته با مشکل زیست‌محیطی پساب فاضلاب این کارخانه مواجه بودیم، اما با اقداماتی که در این کارخانه صورت گرفت و نصب دستگاه‌های به‌روز، بر اساس نمونه‌برداری که در هفته گذشته انجام شد خروجی این دستگاه‌ها به حد استاندارد رسیده است و با سایر دستگاه‌های مکمل که در این کارخانه نصب می‌شود، مشکل دیگری در خصوص ورود پساب این کارخانه به محیط‌زیست نخواهیم داشت.


محمدحسین کیانفر، نماینده اداره بهداشت شهرستان شیراز در سخنانی اظهار کرد: در حوزه سلامت نیز با توجه شکایات متعددی که از سه مجموعه کارخانه نشاسته‌سازی صورت گرفت، اما با پیگیری‌های انجام شده شاهد اتفاقات بسیار خوبی هستیم.

 

انتهای خبر/

نظرات بینندگان