کد خبر: ۱۶۳۸۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۶ - ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳
نماینده ولی‌فقیه در فارس:

شیراز در افق سند راهبردی خود است

نماینده ولی‌فقیه در فارس با اشاره به تدوین و رونمایی از سند راهبردی شیراز، سومین حرم اهلبیت (ع) در روز بزرگداشت حضرت احمد بن‌ موسی (ع)، گفت: آرمان سند این است که جهان شهر شیراز به نقطه‌ای‌ برسد که نماد تمدن نوین اسلامی باشد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شیراز اظهار کرد: به لحاظ علمی حرکت ارزشمندی انجام شده و این سند با چهار هزار نفر ساعت مطالعه و مصاحبه عمیق با افراد اهل فضل و علم و دانش، اساتید دانشگاه و حوزه و نخبگان و فرهیختگان تدوین شده است.

 

وی پیرامون آرمان این سند راهبردی گفت: این سند به معنای توسعه حرم مطهر و ایجاد یک سال جدید نیست بلکه در این افق شیراز باید مانند گذشته خود نمادی از تمدن اسلامی باشد.

 

دژکام اضافه کرد: نگاه ما به شهر و استانمان این است که پیشرفت و کلید رسیدن به این پیشرفت در این سند بیان شده است و مساله پیشرفت در همه ابعاد است تا زائران بتوانند از کنار این حرم با خود ارزشهای اخلاقی و انسانیت ببرند و ما دوباره شیراز را به عنوان سومین حرم اهلبیت (ع) و شهری پیشرفته در همه آفاق جهان معرفی کنیم.

 

نماینده ولی فقیه در فارس ادامه داد: پس از بیان آرمان‌ها، تدوین سند و نقشه راه برای رسیدن به این اهداف است که مطالعات گسترده و کار علمی ارزشمندی انجام شد.

 

وی افزود: پس از این باید شهرداری، شورای شهر و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دیگر دستگاه‌ها، این اهداف را در توسعه شهری مد نظر قرار دهند و آنچه در سند راهبردی بیان شده، در مقررات آن در برنامه ها آورده شود.

 

وی اضافه کرد: پس از ان باید ساز و کار اجرایی و طرح عملیاتی برای رسیدن به اهداف سند طراحی شود؛ مدیران پای کار باشند و همه مردم بر آنها نظارت کنند.

 

امام جمعه شیراز گفت: چنانکه جهش تولید با مشارکت مردم اتفاق می‌افتد، پیشرفت در این زمینه نیز با مشارکت مردم رخ می‌دهد؛ بنابراین مردم باید سند را بخوانند و بر اجرای آن از سوی دستگاه ها نظارت کنند.

 

وی یادآور شد: اکثر مردم شیراز باورمندی عمیق نسبت به دیانت و دلبستگی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) دارند و باید با همین باور پای کار این سند نیز بایستند.

 

جوانان در ازدواج و فرزندآوری کوتاهی نکنند

 

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به روز ملی جمعیت در یکشنبه آینده، گفت: مسئله جمعیت نگرانی رهبر معظم را برانگیخته و باید برای رفع این نگرانی تلاش کنیم؛ باید از امام زمان (عج) برای کاهش نسل شیعه و منتطران امام زمان عذرخواهی کنیم.

 

دژکام تاکید کرد: جوانان از ازدواج و زوجین جوان از فرزنذ آوری کوتاهی نکنند؛ خداوند روزی رسان است و سعدی شیرازی نیز به زیبایی بر این نکته تاکید کرده و هر کس در شیراز باوری غیر از این داشته باشد نشان دهنده این است که تبلیغات غربی بر او اثر گذاشته است.

 

وی ادامه داد: مسئولان برای مسکن و اشتغال جوانان تلاش کنند تا زمینه برای ازدواج، فرزنداوری و ایجاد نسلی قدرتمند برای پرچمداری ولی عصر (عج) و اهلبیت (ع) فراهم شود.

 

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به سالروز فتح خرمشهر در سوم خرداد ماه و گرامیداشت یاد ۱۵ هزار شهید این استان، اظهار کرد: این شهیدان تکه تکه شدند اما نگذاشتند یک قطعه از خاک ایران به دست دشمن بیفتد.

 

وی گفت: همینجا به همه دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی بویژه صهیونیست های جنایتکار اعلام می کنیم که هر چه می توانید کید و دشمنی خود را آشکار کنید، دست آخر لشکر پیامبر و اسلام این سرزمین را از شما می گیرد و پرچم فلسطین را برافراشته خواهد کرد.

 

دژکام عنوان کرد: سه شنبه اول خرداد روز بزرگداشت یکی از افتخارات بزرگ جهان اسلام و مایه مباهات شیراز، ملاصدرای شیرازی است.

 

وی یادآور شد: چنانکه علامه طباطبایی در معرفی فلسفه ملاصدرا بیان کرده، برخی خطبه‌های امیرالمومنین (ع) هزار سال در زبان محدثین می چرخید و کسی نمی توانست آن را تفسیر کند تا اینکه ملاصدرا توانست از این خطبه‌های توحیدی رمز گشایی کند و بشریت را بر سر سفره نهج البلاغه نشاند.

 

نماینده ولی فقیه ادامه داد: دوشنبه آینده، ۱۱ ذی القعده میلاد امام رضا (ع)، ولی نعمت ایران است که آنچه ایران دارد، همه از برکت او است و مردم سومین حرم اهلبیت نیز در این حرم با برپایی جشن به امام هشتم ابراز ادب و احترام می‌کنند.

 

وی در پایان با بیان حدیثی از امام رضا (ع) عنوان کرد: کسی مومن نیست مگر اینکه سه ویژگی داشته باشد: برخورداری از صفت الهی راز پوشیدن، سازگاری با مردم و صبر.

 

نماینده ولی فقیه در فارس با بیان اینکه هیچ کس معصوم نیست، توضیح داد: بویژه در فضای مجازی به آسانی با آبروی مردم بازی می‌شود و این گناه سبک شمرده شده است.

 

دژکام گفت: لازم است نیروی انتظامی و پلیس فتا در این زمینه کار جدی بکند و اگر مساله‌ای وجود داشته باشد نیز قاضی باید رسیدگی کند.

 

وی با تاکید بر سازگاری مردم با یکدیگر و صبر، گفت: سختی ها و مشکلات می‌آیند اما باید بر آنها صبر کنیم و خود را دشمن شاد نکنیم، پای ارزش ها صبورانه بایستیم تا در دنیا و آخرت سربلند باشیم.

 

نماینده ولی‌فقیه با اشاره به جنگ نابرابر فرهنگی دشمن با ایران اسلامی و ارائه مطالب خلاف اخلاق و ارزش به ذهن جوانان و نوجوانان با ابزارهای بسیار، گفت: رمز پیروزی در این جنگ نابرابر ولایت پذیری از ولی امر و توکل به خداوند است.

انتهای خبر/

منبع: ایرنا
برچسب ها: شیراز ، فارس ، خطبه
نظرات بینندگان