کد خبر: ۱۶۳۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۶ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
هشدار نسبت به رمزگذاری آشوب در کشور؛

نگاه متکبرانه یک رئیس‌جمهور ورشکسته

اعلام دلایل رد صلاحیت حسن روحانی از سوی شورای نگهبان اگرچه به طور محرمانه به وی اعلام شد، اما رئیس‌جمهور سابق کشور این نامه محرمانه را رسانه‌ای کرد تا به بهانه آن با حمله بخش‌های نظارتی، یک بار دیگر بهانه برای موج سواری رسانه‌ای در اختیار رسانه‌های معاند قرار دهد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، در حالی تب دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره خبرگان رهبری فروکش کرده است که در روزهای اخیر حسن روحانی با اظهاراتی که در ظاهر روتوشی از قانون دارد، در رسانه‌ها خبرساز شد.

پس از اعلام عدم احزار صلاحیت وی در انتخابات خبرگان رهبری، جریان رسانه‌ای نزدیک به روحانی پروژه تخریب شورای نگهبان و شبهه‌افکنی در نحوه بررسی صلاحیت‌ها را در دستور کار قرارداد، اظهارات هرازگاهی وی درباره علت رد صلاحیتش هم باعث شد که شورای نگهبان در نامه‌ای محرمانه دلایل رد صلاحیت روحانی را به وی اعلام کند.

این مسئله اما دستاویزی برای رئیس‌جمهور سابق کشورمان شد تا نهادی را که دست‌کم در دو انتخابات ریاست‌جمهوری صلاحیت وی را بررسی و تأیید کرده بود را مورد حمله قرار داده و یک‌بار دیگر بهانه به دست جریان ضدانقلاب و موج‌سواری رسانه‌ای شبکه‌های معاند بدهد.

نگاه متکبرانه روحانی به مردم و نهادهای قانونی

پس از فضاسازی‌های رسانه‌ای روحانی درباره اعلام عدم رد صلاحیتش، شورای نگهبان در نامه‌ای که روحانی خودش متن آن را رسانه‌ای کرد، اهانت به قوه قضائیه و شورای نگهبان، عدم بینش سیاسی، عدم التزام به قانون اساسی و تعرض به اعتقادات اصیل دینی را دلیل رد صلاحیت وی اعلام کرد.

رئیس‌جمهور سابق، اما در اقدامی فرافکنانه به انتشار نامه دست زد و به این بهانه حمله تمام‌عیاری علیه فقهای شورای نگهبان را در دستور کار قرارداد.

حسن روحانی توهین به نهادهای قانونی، مردم و منتقدان را آگاهی از ضعف‌های بخش‌های مختلف کشور به‌واسطه ۸ سال ریاستش بر قوه مجریه اعلام کرده است که هدفش رفع کاستی‌های موجود بوده است.

این ادعای وی در حالی مطرح است که رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم با شعارهایی چون مذاکره و مدارا با منتقدان توانست بر کرسی پاستور توفیق پیدا کند؛ اما بارها در سخنرانی‌های مختلف خود، عباراتی را به کاربرد که نه‌تنها هیچ نشانه‌ای از مدارا در آن نبود، بلکه در برخی موارد رسماً توهین بود که نشان از عصبانیت در اظهارات رئیس‌جمهور سابق داشت.

فهرستی از توهین‌های روحانی به منتقدانش!

عده‌ای شمار توهین‌ها و انتسابات بی‌اخلاقانه روحانی در حق منتقدان خود را تا بیش از ۱۰۰ فقره شمرده‌اند!

روحانی در سال اول دولت نوپای خود در ۹۲ و پس از استقرار کامل دولت یازدهم، آتش توهین را به سمت مخالفان و منتقدان گشود و در نخستین همایش ملی نخبگان جوان، منتقدان را «اقلیتی که سخنان آنها نیش‌دار است»، خطاب کرد.

دو ماه بعد در گفتگو ویژه خبری منتقدان را افرادی «دارای رفتار کودکانه» نامید و در جریان سخنرانی در جمع مردم خوزستان از عبارت «گویی عده‌ای انقلابی شده‌اند» استفاده کرد و منتقدان را «ایرادگیرنده به خلقت خدا» و «منفعت‌طلب» خواند.

وی منتقدان به سیاست خارجی دولت که از همان ابتدا تلاش داشت تمام مسائل کشور را به موضوع مذاکره و برجام گره بزند را «ناراضیان از لغو تحریم‌ها» خواند و از عباراتی همچون «افراد معدودی که از جای معدود تغذیه می‌شوند» و «بی‌سواد» استفاده کرد.

عبارت «بی‌شناسنامه» و «تخریب‌کنندگان دولت با پول بیت‌المال» «بی‌فرهنگ»، «دروغگو» و «دارندگان اذهان تخیلی کوچک» هم از دیگر واژگان توهین‌آمیز روحانی علیه منتقدان خود بود.

اردیبهشت سال ۹۳ درحالی‌که تنها یک سال از عمر دولت نوپای روحانی سپری می‌شد وی در یک برنامه تلویزیونی «هوچی گر»، «اقلیت همیشه عصبانی» و «راضیان از تحریم مردم» را وارد ادبیات سیاسی کشور کرد تا نشان دهد که به‌هیچ‌عنوان بنای مدارا با منتقدان را ندارد.

 «کاسبان تحریم»، اما یکی دیگر از عبارات توهین‌آمیز روحانی بود که نشان می‌داد وی چندان تسلط و احاطه‌ای بر ادبیات سیاسی خود ندارد.

رئیس‌جمهور سابق در اوج ادبیات توهین‌آمیز خود در سال پایانی دولت اولش در یک همایش انتخاباتی از عبارت «منقلی» درباره منتقدان خود استفاده کرد.

وی در واکنشی تند به منتقدان برجام گفت: «برخی فکر می‌کنند یک منقلی وجود دارد و یک قطعنامه‌ای که آن را درونش می‌اندازیم و آتش می‌گیرد!» این اظهارات او واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.

چند روز بعد از آن هم منتقدان را افرادی دارای «آلزایمر سیاسی» عنوان کرد.

روحانی در جریان افتتاح بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در اظهاراتی گفت: «از قلم شکسته و دهان بسته چه کاری ساخته است؟ نشکنیم قلم‌ها را به بهانه‌های واهی، نبندیم دهان‌ها را با بهانه‌های غیراساسی. بگذاریم در این جامعه آزادی باشد و بگذاریم آزادی مسئولانه باشد.» این اظهارات وی، اما با واکنش آملی لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه همراه شد.

آملی لاریجانی اظهارات رئیس‌جمهور از شکستن قلم‌ها به بهانه‌های واهی را نوعی افترا و توهین به دستگاه قضایی خواند و از روحانی انتقاد کرد که به‌رغم این سخنان بارها خواهان برخورد با رسانه‌ها شده است!

دورزدن‌های قانون در دوران ریاست‌جمهوری روحانی!

یکی از دلایلی که شورای نگهبان برای رد صلاحیت روحانی اعلام کرده است، عدم التزام به قانون اساسی است. موضوعی که در پرونده ترک فعل‌های روحانی به‌وضوح مشاهده شد.

علی‌رغم تأکید رهبر انقلاب بر عدم اجرای سند ۲۰۳۰ اما دورزدن قانون در دولت روحانی و تلاش بر اجرای آن یکی دیگر مصادیق بی‌قانونی در دولت قبل بود.

ارز ۴۲۰۰ تومانی و رانت دولت روحانی به واردت کنندگان در حالی اتفاق افتاد که این رقم درصورتی‌که مطابق قانون به تولیدکننده اختصاص داده می‌شد می‌توانست گام مهمی در جهت به حرکت در آوردن چرخ اقتصاد کشور باشد.

زیرساخت‌های غلط مدیریتی در دولت روحانی، سیاست‌های ارزی اشتباه و گره‌زدن اقتصاد کشور به برجام موجب شد تا دولت قبل مصداق بارز دورزدن قانون و عدم تمکین بر قانون اساسی باشد.

بی‌قانونی روحانی در سال ۹۶ در ماجرای گرانی بنزین باعث شد که ماه‌ها کشور درگیر آشوب و ناامنی شده و هزینه‌های سنگینی برکشور و امنیت آن تحمیل شود.

روحانی گفت:علوم اسلامی و غیراسلامی یک است!

در اسفند سال ۹۶ روحانی در جریان حضور در جشنواره بین‌المللی خوارزمی در اظهاراتی شاد عنوان کرد: عده‌ای به دنبال آن بودند تا هر علمی که پیدا می‌شد یک آیه و روایات می‌آوردند و می‌گفتند که ریشه این علم در اسلام است. این در حالی است که این سخن صحیح نیست.

وی این را هم گفت که به نظر من تفاوت علم اسلامی و علم غیراسلامی به‌ویژه در علوم‌انسانی تنها در اهداف آن‌ها است وگرنه علوم هر دو یکی است! او در این سخنرانی عنوان کرد که پروژه اسلامی کردم علوم شکست‌خورده است و این کار جز هدردادن بودجه کشور حاصلی ندارد!

این اظهارات روحانی، اما با واکنش تند آملی لاریجانی همراه شد. آملی لاریجانی گفت: از کسانی که می‌گویند پروژه اسلامی کردن علوم در کشور شکست‌خورده است باید پرسید که شما چقدر در این زمینه تحقیق کرده‌اید و از مباحث مربوط به این حوزه چقدر اطلاع دارید؟ اینکه گفته می‌شود اسلامی کردن علوم امر محالی است و علم و ارزش و ایدئولوژی ارتباطی با هم ندارند یک‌سخن قرن هجدهمی است.

آیا روحانی به دنبال رمز آشوب است؟

نگاهی گذرا به عملکرد روحانی در هشت سال مسئولیت وی بر ریاست قوه مجریه نشان می‌دهد که دولت قبل برای دورزدن قانون در وجوه مختلف مسیر همواری را برای خود ترسیم کرد بااین‌حال اما رافت اسلامی در عدم محاکمه او امری شد تا وی از حمله به هیچ نهاد قانونی و نظارتی را بر خود محال نداند.

بااین‌حال انتظار است چهره‌ای همچون حسن روحانی که سابقه طولانی در مناصب سیاسی را تجربه کرده، با چنین فضاسازی‌های رسانه‌ای مقدمه‌ای برای رمزگذاری آشوب را در کشور فراهم نکند.

انتهای خبر/

منبع: دانا
برچسب ها: شیراز ، فارس ، روحانی
نظرات بینندگان