کد خبر: ۱۶۳۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۲ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۳
معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران:

نیروهای مسلح همواره برای دفاع از کشور آماده باشند

معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت، از روزهای آزادسازی خرمشهر سخن گفت و تأکید کرد که نیروهای مسلح همواره باید برای دفاع از کشور آماده باشند.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، مراسم ویژه گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و بزرگداشت شهدای خدمت با حضور خانواده‌های معزز شاهد و ایثارگر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی امروز سوم خرداد به میزبانی فرماندهی ارشد آجا در استان‌های فارس و کهگیلویه و بویر احمد در شیراز برگزار شد.


معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به شهادت سه خلبان شهید در حادثه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور، از خلبان شهید مصطفوی یاد کرد و گفت: وی از نظر تعهد، تخصص و مهارت، یک الگو بود.


امیر دریادار حبیب‌الله سیاری ضمن تسلیت و گرامیداشت یاد شهدای خدمت به‌خصوص رئیس‌جمهور شهید، گفت: این شهادت، حق خادم شهدا بود.


وی با بیان اینکه ارتشی‌ها آیت‌الله آل هاشم را به‌ خوبی می‌شناختند، گفت: ایشان سال‌ها در عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران خدمت کرده بودند و خوش‌اخلاقی و معنویت، ارتباط دلی با عموم افراد، هوش سرشار و به اسم کوچک صدازدن فرمانده گردان‌ها، ارتباط با قشر جوان، کارگران، رفت‌ و آمد با وسایل نقلیه عمومی از ویژگی‌های شخصیتی این روحانی بزرگ بود.


معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به شهادت سه خلبان شهید در حادثه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور از خلبان شهید مصطفوی یاد کرد و گفت: وی از نظر تعهد، تخصص و مهارت یک الگو بود؛ اما ویژگی‌های دیگر هم داشت، وی برادر شهید است و در زمان قبر برادر شهیدش یک قبر برای خود پیش‌بینی می‌کند و امروز در همان قبر آرام می‌گیرد.

نیروهای مسلح همواره برای دفاع از کشور آماده باشند


دریادار سیاری با گرامیداشت خلبان دریانوش، از پاکی، ایمان، تعهد و تخصص وی یاد کرد و گفت: این شهید عالی‌قدر دارای تخصص، علم و دانش بالا در مسائل فنی پروازی مهندس پرواز بود.


وی تأکید کرد: همیشه باید آمادگی دفاع را داشته باشیم. جنگ یکی از رویدادهای زندگی بشر است و در طول تاریخ وجود داشته که با وجود چهره خشن و نازیبای خود، بخش مهمی از تاریخ را به خود اختصاص داده است. این نشان می‌دهد که اگر کشوری می‌خواهد حیات خود را حفظ کرده و ماندگار بماند، باید برای چگونگی مقابله با تهاجم احتمالی دشمن، بیندیشد و فراتر از آن خود را آماده کند.


امیر سیاری با یادآوری ایام عملیات بیت‌المقدس، به نقل ویژگی‌های مهم این عملیات پرداخت و گفت: یکی از ویژگی‌های مهم این عملیات، کوتاه بودن زمان برای آمادگی اجرای عملیات بود، زیرا اول تا دهم فروردین‌ماه ۱۳۶۱ عملیات بزرگ فتح‌المبین را داشتیم و آمادگی برای بیت‌المقدس، یک ماه بعد یعنی در اردیبهشت‌ماه آغاز و بلافاصله اجرایی شد.


معاون هماهنگ کننده ارتش دومین ویژگی عملیات بیت‌المقدس را وسعت منطقه عملیاتی با ۶ هزار کیلومتر مربع دانست و افزود: سومین ویژگی این عملیات، عملیات عبور از رودخانه است، زیرا یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین کار در زمان یک عملیات، عبور از رودخانه است.


امیر سیاری با اشاره به اینکه تداوم عملیات به مدت ۲۵ روز در گرمای شدید خوزستان، از دیگر ویژگی‌های مهم عملیات بیت‌المقدس است، تأکید کرد: این مورد هم در عملیات‌های جنگی دنیا بی‌بدیل است.


وی گفت: عبور از رودخانه با استقرار ۵ تا ۶ پل روی آن توسط مهندسین در کمترین زمان را یکی از شاهکارهای تاکتیکی نظامی در این عملیات بود و یکی دیگر از اقدامات شاخص در این عملیات، زدن پل بین خرمشهر و عراق بود که خلبان اسکندری و زمانی این پل را زدند و این باعث شد ما بتوانیم محاصره خرمشهر را کامل کنیم و اسیر زیادی هم بگیریم.


امیر سیاری ادامه داد: از اقدامات ارزشمند و ویژه دیگر این است که نیروی هوایی ما موفق شد ظرف یک شب تا صبح در ۱۹ اردیبهشت، ۶ هزار نفر را از مشهد به اهواز برای تجدید نیرو ترابری منتقل کند.


معاون هماهنگ کننده ارتش، حرکت لشکر و تیپ‌های مستقل نیروی زمینی با اتحاد و انسجام و وحدت فرماندهی و کلمه و همدل بودن را از اقدامات ویژه و افتخارات نیروهای مسلح در این عملیات دانست و گفت: دستاوردهای این عملیات هم قابل‌توجه است و اولین دستاورد آن آزادی ۶ هزار کیلومتر مربع از خاک وطن است و دشمن کامل به مرزهای خود عقب رانده شد.


وی با اشاره به گرفتن ۱۹ هزار اسیر عراقی و کشته‌شدن ۱۶ هزار عراقی در این عملیات، گفت: ما در این عملیات ۶ هزار شهید دادیم با اینکه ما حمله کردیم و این یک معجزه است؛ زیرا ما که حمله کردیم باید شهید و اسیر و خسارت بیشتری می‌داشتیم.


امیر سیاری با اشاره به غنیمت تعداد زیادی ادوات و ماشین‌آلات نظامی، گفت: جمله امام راحل (ره) که فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» یعنی اگر توکل نبود و اگر در راه خدا و برای حفظ نظام و انقلاب و دفاع از ناموس و تمامی ارضی نمی‌جنگیدیم و اگر خدا نمی‌خواست، موفق نمی‌شدیم.


معاون هماهنگ کننده ارتش، دستاورد بعدی را شناخته شدن جایگاه دفاع و توان بازدارندگی نظامی ما در عرصه بین‌الملل عنوان کرد و افزود: آن دشمنی که روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به کشور ما حمله کرد، فکر نمی‌کرد که ما این‌قدر آمادگی داشته باشیم که تا پایان عملیات بیت‌المقدس، یعنی سوم خرداد ۱۳۶۱ بتوانیم دشمنی که از مرزهای زمینی ما کیلومترها وارد کشور شده و بعضی از شهرها را تصرف کرده، در کمتر از دو سال عقب رانده و مرزها را آزاد کنیم.


انتهای خبر/

 

منبع: برنا

برچسب ها: امیر سیاری ، ارتش ، شیرازه
نظرات بینندگان