کد خبر: ۱۶۳۹۸۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۱ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۳
وامداری دنیا به حماسه‌سازان خرداد ۴۲؛

قیام ۱۵ خرداد زمینه ساز انقلاب اسلامی شد

قیام ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ سنگ بنای انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را تشکیل داد بر همین اساس دنیا وامدار حماسه‌سازان این قیام تاریخی است.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، ۱۵ خرداد سال ۴۲ یادآور قیام مردم قم، تهران و ورامین در اعتراض به دستگیری امام راحل توسط رژیم پهلوی و عوامل سفاک آن و شهادت شمار زیادی از مردم انقلابی است، این حرکت خودجوش و مردمی چنان نهضتی ریشه دار و بر خواسته از دل و جان بود که اکنون پس از گذشت سال‌ها پرچم آزادی خواهی و عدالت طلبی جهان را همچنان در دستان فرزندان غرورآفرین و رشید این ملت نگه داشته است.


قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲ حرکت مردمی در شهر قم بود که به سرعت در چندین شهر دیگر کشور تبدیل به قیامی گسترده شد و جان‌فشانی و حق طلبی مردم این مرز و بوم برای همیشه در تقویم انقلاب اسلامی ماندگار و استواری درخت تنومند انقلاب با مقاومت و مبارزه مردم انقلابی در برابر رژیم شاهنشاهی ثبت و ضبط شد.


این نهضت عظیم در واقع در پی تجمع اعتراضی مردم هم‌زمان با دستگیری امام خمینی (ره) در مدرسه فیضیه، به روز کشتار مردم این شهرها تبدیل شد و اکنون به عنوان نقطه عطفی در تاریخ این انقلاب به ثبت رسیده است، به دنبال این واقعه بزرگ امام خمینی (ره) به دلیل کشته و مجروح شدن مردم در این تظاهرات این روز را برای همیشه روز عزای عمومی اعلام کرد و به همین منظور در تقویم هم به عنوان یکی از روزهای تاریخی و تعطیل رسمی آمده است.


۱۵ خرداد روز خودشناسی و ظلم ستیزی ملت همیشه بیدار ایران است همچنان که در این روز خونبار مردم ایران جان بر کف و کفن پوش به میدان مبارزه و انزجار از ظلم و ستیز به میدان آمدند و استقلال خواهی و استکبار ستیزی خود را در تاریخ همیشه جاودان این سرزمین به ثبت رساندند.


این روز بزرگ، روز انتخاب سربلندی و عزت خواهی ملت ایران بود و اعتراض گسترده مردم در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، قم و تبریز به دنبال دستگیری امام خمینی (ره) اگرچه با مواجهه نیروهای نظامی و برخورد با مردم به درگیری خونین و شهید شدن تعداد زیادی از هم‌وطنان شد، اما در نهایت خون شهیدان پایمال نشد و نهال انقلاب اسلامی در سال‌های پس از این قیام خونین به دست ملت ایران و رهبری بنیان‌گذار انقلاب اسلامی به ثمر نشست.

قیام 15 خرداد زمینه ساز انقلاب اسلامی شد


جنبش سرنوشت ساز ۱۵ خرداد سال ۴۲ حمایت مردم از رهبر این نهضت بزرگ و اعتراض به دستگیری ایشان در پی افشاگری و پرده برداشتن از چهره رژیم ظالم و تحت سلطه استکبار بود، چراکه رژیم ستم‌شاهی در حالی که پس از افشاگری‌های امام خمینی (ره) در روز عاشورا، با دستپاچگی و قصاوت مقابل مردم کفن پوش ایستاد و هزاران نوگل این مرز و بوم را به خاک و خون کشاند و صدها نفر در واقعه توسط عوامل ساواک دستگیر و ناپدید شدند.


در آن مقطع زمانی ظلم و بیداد رژیم ستم‌شاهی به حدی رسیده بود که حضرت امام (ره) نیز خود علی‌رغم تهدیداتی که شاه کرده بود و قبل از محرم اعلامیه‌هایی مبنی بر محدود کردن سخنرانی‌ها داده بودند از جمله اینکه نگویید «اسلام در خطر است» ساعت چهار بعدازظهر عاشورای ۴۲ در ۱۳ خرداد آن سال برای سخنرانی به مدرسه فیضیه رهسپار شد.


ایشان پس از بیان فجایع دلخراش کربلا در مدرسه فیضیه، رژیم پهلوی را دست نشانده اسرائیل و فاجعه فیضیه را به تحریک اسرائیل دانست و بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های رژیم پهلوی برای سخنرانی روحانیون صریحاً اعلام فرمودند که اسلام در خطر است و علیه شاه و اسرائیل به ایراد سخنرانی پرداختند.

در پی فرمایشات ایشان در قالب سخنرانی ۱۳ خرداد سال ۱۳۴۲ که پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی برداشتتند، عوامل رژیم شاه خائن سحرگاه ۱۵ خرداد به خانه ایشان هجوم و امام را دستگیر و به زندانی در تهران منتقل کردند.


بلافاصله در همان شب مردم آگاه و انقلابی قم همراه با دیگر اقشار مختلف مردم در تهران و سایر شهرهای بزرگ در پی دستگیری ایشان با شعار «یا مرگ یا خمینی» و «مرگ بر شاه» خواستار آزادی امام (ره) شدند که در این حرکت تعداد زیادی از مردم با ورود نیروهای مسلح زخمی و به شهادت رسیدند و یا زندانی شدند و در تداوم این حرکات قیام خونین ۱۵ خرداد در تاریخ این سرزمین ثبت شد.


قیام ۱۵ خرداد که یک قیام مردمی در مقابله با رفتارهای نابه جا و ظالمانه رژیم ستم‌شاهی از جمله تصمیماتی در راستای خلاف منافع ملی و مصلحت کشور بود روز به روز این ادعاها را برای مردم روشن و آشکار ساخت.


قیام سرنوشت ساز ۱۵ در نهایت منجر به روشن شدن خط مبارزه‌ای امیدآفرین شد و این حرکت انقلابی در مسیر هدفمند مردم و تظاهرات و اعتراضات گسترده در طول آن سال‌ها، انقلاب ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را به ثمر رساند و ثمره این مبارزات نظام مقدس جمهوری اسلامی است که اکنون پس از گذشت ۴۴ سال همچنان روشنی بخش چراغ راه آزادی خواهان و عدالت جویان جهان است.


پس از قیام خونین ۱۵ خرداد اعتراضات برای مدت زمان طولانی ادامه داشت و سرانجام پس از دو ماه بازداشت، امام به منزلی در شمال شهر تهران منتقل گشت که این آزادی نسبی امام نیز برای مردم شور و شعف را به ارمغان آورد.


این قیام تأثیرات زیادی بر ساختار سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران از جمله متبلور کردن روح خودباوری به ویژه در میان قشر جوان و روشنفکر دانشگاهی بجا گذاشت و زمینه‌ای را فراهم کرد تا انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ به پیروزی برسد.


اکنون نهال انقلاب اسلامی با جان‌فشانی ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی به درختی تنومند تبدیل شده و خون شهدای این انقلاب به ثمر نشسته تا جایی که سایه سار این انقلاب مقدس و نهضت سرنوشت ساز ۱۵ خرداد مأمنی برای مظلومان و آزادی خواهان و حق طلبان جهان شده است.

انتهای خبر/

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان