کد خبر: ۱۶۴۰۶۷
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۱ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
رونمایی شد؛

طرح مطالعاتی نمایشگاه صنایع‌دستی ایران

طرح مطالعاتی نمایشگاه دائمی شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی ایران در پایگاه جهانی تخت‌جمشید با حضور معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس رونمایی شد.

 به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از روابط‌عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی در این آیین گفت: صنایع‌دستی امروز، میراث‌فرهنگی آیندگان خواهد بود و ما وظیفه حفظ و نگهداری از آنها را داریم.

 مریم جلالی با بیان اینکه با اجرای چنین پروژه‌هایی روایت جدید و زاویه دید تازه‌ای برای پایگاه جهانی تخت‌جمشید ایجاد خواهد شد، افزود: امید است این پروژه، پایگاه و کانون رویدادهای مختلفی صنایع‌دستی شود چرا که بازدیدکنندگان می‌توانند با حضور در این مجموعه، از نزدیک با تنوع و غنای فرهنگی صنایع‌دستی ایران آشنا شوند و محصولات متنوعی را خریداری کنند و علاوه بر بخش نمایشگاهی، این طرح شامل بخش‌های تولید و آموزشی و ترویج نیز است.

وی اضافه کرد: مجموعه‌های جهانی ظرفیت‌های فوق‌العاده برای نمایش جهانی آثار ما دارند که باید از آنها بهره‌برداری شود و تنها به اطلاق شهر و پایگاه جهانی اکتفا نشود.

 معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: صنایع‌دستی باید بتواند خود را معاصرسازی کند و به‌واسطه آن در شهرها و روستاهای جهانی ایران، همگرایی و انسجام ملی حفظ شود.
 

جلالی افزود: استان‌های ما باید در کنار همدیگر زنجیره ارزش اقتصاد فرهنگ و اقتصاد هویت بنیان که صنایع‌دستی مصداق بارز آن است را تحقق ببخشند.

 وی ادامه داد: این طرح علمی که به کمک اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس و پایگاه جهانی تخت‌جمشید محقق شده، گام نخست مطالعاتی است که بناهای تاریخی با صنایع‌دستی حیثیت خود را پیدا کنند و در عین اینکه به‌روز می‌شوند، می‌تواند زنجیره ارزش را هم کامل کرد.

 طرح نمایشگاه صنایع‌دستی ایران رونمایی شد

جلالی با بیان اینکه اجرای این طرح برای همگرایی و هم‌جوشی بین ۱۶ شهر و روستای جهانی کشور گام بلندی است، گفت: یکی از سیاست‌های مقام عالی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی توجه ویژه به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری بخشی خصوصی در حوزه حفظ میراث، رونق گردشگری و توسعه صنایع‌دستی عنوان کرد.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس هم گفت: این طرح باهدف آموزش، ترویج، معرفی و تولید صنایع‌دستی ایران به گردشگران داخلی و خارجی طراحی و اجرا شده است.

 محمد ثابت اقلیدی افزود: نقش استان فارس در اجرای این طرح، ایجاد زیرساخت‌های این مهم است و در واقع این طرح پایگاهی برای استان‌های مختلف جهت معرفی محصولات، ترویج و آموزش خواهد شد.

 وی ادامه داد: این طرح سال قبل آماده شده اما نیازمند به‌روزرسانی مالی است و پس از آن مناقصه برگزار می‌شود.

 ثابت اقلیدی گفت: این پروژه متشکل از ۵۵ غرفه است و از جمله استان‌های شرکت‌کننده در این نمایشگاه می‌توان به فارس، اصفهان، تبریز، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، گیلان، کرمان، همدان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان و یزد اشاره کرد.

 وی افزود: هر غرفه میزبان هنرمندان و صنعتگران آن شهر است که به معرفی و فروش محصولات خود می‌پردازند.

 در این مراسم علیرضا عسکری چاوردی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید نیز بر نقش این نمایشگاه در معرفی و ترویج فرهنگ و میراث هنری ایران تأکید کرد و گفت: بازدیدکنندگان می‌توانند با حضور در این مجموعه، از نزدیک با تنوع و غنای فرهنگی صنایع‌دستی ایران آشنا شوند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه بتواند نقش مؤثری در حفظ و توسعه این هنرهای ارزشمند ایفا کند و گامی مهم در جهت توسعه اقتصادی و صنعتی این بخش باشد.

انتهای خبر/

نظرات بینندگان