کد خبر: ۱۶۴۰۶۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۷ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
 سخنگوی سازمان انتقال خون ایران خبر داد:

رشد ۱۲ درصدی اهدای خون در کشور

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: طی دو ماه اول سال ۱۴۰۳ شاخص اهدای خون کشور بیش از ۱۲ درصد رشد داشت و در کل کشور بیش از ۴۳۵ هزار واحد خون اهدا شد.

 به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، بشیر حاجی بیگی افزود: طی دو ماه گذشته استان تهران با بیش از ۱۷ درصد بیشترین مشارکت را در تأمین خون کشور داشته است و پایتخت‌نشینان بیش از ۷۴ هزار و ۶۰۰ واحد خون اهدا کرده‌اند. پس از آن استان خراسان رضوی و استان فارس با نزدیک به ۷ درصد بیشترین سهم را در تأمین خون کشور عهده‌دار شدند.

 وی ادامه داد: طی مدت یاد شده استان کهگیلویه و بویراحمد با رشد نزدیک به ۵۲ درصدی بیشترین افزایش را در آمار اهدای خون به خود اختصاص داد و استان سیستان و بلوچستان با بیش از ۳۲ درصد رشد و استان مرکزی با بیش از ۲۸ درصد رشد اهدای خون در رتبه‌های دوم و سوم ایستادند.
 

حاجی بیگی افزود: طی دو ماه گذشته شاخص اهدای مستمر در کشور بیش از ۵۵ درصد بود که استان سمنان با بیش از ۶۶ درصد در این شاخص از سایر استان‌ها پیشی گرفت. همچنین استان‌های یزد با بیش از ۶۵ درصد و قم با نزدیک به ۶۵ درصد رتبه‌های بعدی را به دست آوردند.
 

رشد ۱۲ درصدی شاخص اهدای خون در کشور

وی تأکید کرد: در دو ماه اول سال تعداد ۱۹ هزار و ۲۸ واحد خون توسط بانوان کشور به بیماران اهدا شد و این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۶ درصد افزایش داشته است.

 سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: میزان اهدای خون بانوان در استان کهگیلویه و بویراحمد طی این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲۷ درصد رشد داشته و آمار اهدای بانوان در این استان از ۱۰۱ واحد در دوماهه سال ۱۴۰۲ به ۲۲۹ واحد در دوماهه سال جاری رسیده است.

 به گفته وی، همچنین استان یزد با رشد نزدیک به ۹۷ درصد در این شاخص توانست ۴۳۱ واحد اهدای خون را به ثبت رساند و پس از آن استان کرمانشاه با بیش از ۸۶ درصد افزایش آمار اهدای خون بانوان طی دو ماه گذشته ۷۴۰ بانوی اهداکننده داشت.
 

حاجی بیگی خاطرنشان کرد: هنوز برای رسیدن به شاخص قابل‌قبول در اهدای خون بانوان کشور فاصله زیادی داریم؛ ولی افزایش این شاخص نشان می‌دهد که تلاش‌ها و فرهنگ‌سازی‌های که انجام شده مسیر را به‌درستی طی می‌کند و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد نقش‌آفرینی بیشتر بانوان در عرصه اهدای خون باشیم.

انتهای خبر/

منبع:خبرگزاری سلامت

برچسب ها: فارس ، سلامت ، اهدا خون
نظرات بینندگان