کد خبر: ۱۶۴۰۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۳ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
خبر سلامت؛

تیروئید در بارداری چه نشانه‌هایی دارد

 تیروئید عضوی در جلوی گردن است که مسئولیت تنظیم هورمون‌های کنترل کننده متابولیسم بدن مانند سیستم قلب و عصبی، دما و بسیاری از فرآیندهای دیگر بدن را به عهده دارد.

به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»‌ به نقل از روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تیروئید عضوی در جلوی گردن است که مسئولیت تنظیم هورمون‌های کنترل‌کننده متابولیسم بدن مانند سیستم قلب و عصبی، دما و بسیاری از فرایندهای دیگر بدن را به عهده دارد. هورمون‌های تیروئید در بارداری، برای تضمین رشد مغزی و سیستم عصبی جنین در سه‌ماهه نخست بارداری بسیار مهم است؛ زیرا جنین به هورمون‌های مادر که از طریق جفت به جنین منتقل می‌شود وابسته است. تیروکسین مادر به‌ویژه قبل از شروع تکامل عملکرد غده تیروئید جنین، برای تکامل طبیعی مغز جنین ضرورت دارد. هورمون‌های تیروئید برای رشد طبیعی جنین در سه ماه نخست بارداری ضروری هستند.

ازآنجاکه امکان کم‌کاری و پرکاری تیروئید در بارداری وجود دارد، باید قبل و حین بارداری سطح تیروئید کنترل شود. در مراقبت پیش از بارداری برای تعیین عملکرد تیروئید آزمایش TSH  و درصورتی‌که قبل از بارداری سطح هورمون تیروئید بررسی نشده باشد، در نخستین مراقبت بارداری (فته ۶-۱۰) درخواست می‌شود.

بیماری‌های تیروئید در بارداری از شایع‌ترین است که زنان باردار به آن مبتلا می‌شوند بیشتر موارد، به راحت و با استفاده از داروهای مناسب، قابل‌کنترل است. اگر مادر، مبتلا به کم‌کاری پرکاری تیروئید باشد، باید مراقبت‌ها را برای حفظ این شرایط در حین بارداری، به‌ویژه در سه‌ماهه نخست بارداری، داشته باشد.

تیروئید در بارداری چه نشانه هایی دارد

علائم پرکاری تیروئید در بارداری: 

ضربان قلب نامنظم
عصبی بودن شدید
تهوع یا استفراغ شدید
لرزش دست خفیف
مشکل در خواب
ازدست‌دادن وزن یا افزایش وزن غیرمعمول

علائم کم‌کاری تیروئید در بارداری: 

خستگی شدید و افزایش وزن
یبوست
دشواری تمرکز یا مشکلات حافظه
حساسیت به سرما
گرفتگی عضلات

عوارض پرکاری تیروئید در بارداری: 

مرده‌زایی
زایمان زودرس
تأخیر رشد جنین
پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری (افزایش خطرناک فشارخون در اواخر بارداری)
نارسایی قلبی
 براساس تحقیقات انجام شده، در زنان مبتلا به پرکاری تیروئیدی، خطر به‌دنیاآمدن کودک مبتلا به ناشنوایی، ۱۲ برابر افزایش‌یافته است.

عوارض کم‌کاری تیروئید در بارداری: 

پره اکلامپسی (افزایش خطرناک فشارخون در اواخر بارداری)
افزایش سقط‌جنین
افزایش تولد نوزاد کم‌وزن
کنده شده زودرس جفت
برای کنترل بیماری‌های تیروئیدی و کاهش عوارض ناشی از آن، دریافت مراقبت‌های پیش از بارداری ضروری است.

انتهای خبر/

نظرات بینندگان