کد خبر: ۱۶۴۱۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹:۳۷ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
وزیر کشور:

جهان‌بینی در طراحی‌های شهری مدنظر قرار گیرد

وزیر کشور با تأکید بر اینکه اصالت و هویت که اساس زندگی شهری است باید در شهر مشهود باشد، بیان کرد: جهان‌بینی، باید در طراحی‌های شهری مدنظر قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»،  هشتمین اجلاس مجمع رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شورای اسلامی و معاونین شهرسازی و معماری کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها امروز، ۲۴ خردادماه با حضور وزیر کشور در شیرازبرگزارشد.

احمد وحیدی در این اجلاس ضمن تسلیت شهادت شهدای خدمت، اظهار کرد: شهید آیت‌الله رئیسی معمار جدید در حوزه مدیریت از نوع جهادی و مردم‌داری بود.

 وزیر کشورتأکید کرد: انتظار این است که پس از اختتامیه اجلاس، گزارشی ارائه شود که در بحث بازآفرینی شهری به نتایج و برنامه‌های جدید و مشخصی رسیده‌ایم، با اینکه مفاهیم جدیدی کشف و به بحث و گفت‌وگو گذاشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیام و حرف جدیدی در خصوص بافت‌های حاشیه‌ای، تاریخی و فرهنگی نشنیده‌ایم، گفت: باید این موضوع را حل کرد.

جهان‌بینی در طراحی‌های شهری مدنظر قرار گیرد

وزیرکشور همچنین با اشاره به اینکه شهرداران ما ۳۵۰ همت بودجه دارند که بخش زیادی از آن را باید صرف شهرسازی کنند، تأکید کرد: برای بهینه مصرف‌کردن بودجه شهرسازی باید با الگویی حرکت کرد که با مبانی‌ها همخوانی داشته باشد.

وحیدی با بیان این موضوع که هویت اسلامی ایرانی در معماری‌ها نیز موضوع مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، گفت: آیا به‌خوبی مفاهیم را می‌شناسیم؟

وی با تأکید بر این نکته که محور توسعه شیراز باید حضرت شاه‌چراغ (ع) و برآمده از ارزش‌های این امامزاده واجب‌التعظیم باشد، افزود: نقش وجود ایشان در هویت‌سازی شهر باید مشخص باشد.

 وزیر کشور با بیان اینکه فضای روانی حاکم بر شهر از ساختمان‌ها اثر می‌پذیرد، گفت: متأسفانه طبیعت زیبا در برخی از شهرها از منظر زیباشناختی دستخوش تغییرات شده است.

 وحیدی همچنین با بیان اینکه معماری حاکم بر مهندسی است و باید ابتدا آن را دید و سپس محاسبات را انجام داد، افزود: در بافت‌های تاریخی سال‌های زیادی است که در خصوص بازبینی صحبت می‌شود؛ اما کار جدی انجام نشده است به‌عنوان‌مثال می‌شد ساخت واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن را در بافت‌های فرسوده و تاریخی پیش‌بینی کرد.

 وی همچنین با تصریح اینکه بسیاری از اوقات بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای روی‌هم افتاده و آسیب‌زا شده‌اند که باید این موارد را در چنین جلساتی مطرح و راهکار ارائه داد، گفت: باید نگاه یکپارچه بر مدیریت شهر در این چنین جلساتی دیده شود.

 وزیر کشور در پایان تأکید کرد: راهکارهای عملی برای احیا و بازآفرینی بافت‌ها بسیار مهم و حساس است.

انتهای خبر/

منبع: ایسنا
برچسب ها: وزیر ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان