کد خبر: ۱۶۴۱۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰:۳۶ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
رئیس مجمع رؤسای کمیسیون شهرسازی و معماری کشور:

نیازمند احیای بافت تاریخی هستیم

رئیس مجمع رؤسای کمیسیون شهرسازی و معماری کشور گفت: برای جلوگیری از انقطاع فرهنگی، تاریخی و نسلی نیازمند احیای بافت تاریخی هستیم.

 به گزارش خبرنگارگروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، مهدی عباسی امروز، ۲۴ خردادماه در هشتمین اجلاس مجمع رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شورای اسلامی کلان‌شهرها که در شیراز در حال برگزاری است، بیان کرد: موضوع بازآفرینی و احیای بافت تاریخی شهرهای کشور، مبحث پرچالشی است که مخالفین و موافقینی دارد.

 وی گفت: موافقین مبنای فکری و استدلال‌های قوی دارند. مخالفین هم به دلیل ایجاد بن‌بست توسط برخی طرح‌ها، اساس کار را زیر سؤال نمی‌برند.

 رئیس مجمع رؤسای گروه شهرسازی و معماری کشور با تأکید بر اینکه کمتر کسی وجود دارد که با حفاظت و صیانت از بافت تاریخی و آثار میراثی مشکل داشته باشد، گفت: بافت تاریخی یک فرهنگ و ارزش متعالی است و متخصصین شهری باید برای بن‌بست‌ها فکری کنند.
 

نیازمند احیای بافت تاریخی هستیم

عباسی با بیان اینکه باید طرح‌ها، الزامات و اقدامات پیرامون بافت تاریخی مورد ارزیابی قرار گیرند، گفت: باید میزان موفقیت‌ها، پذیرش اجتماعی و تحلیل اقتصادی مورد بررسی قرار گیرند. با نگاه فراتر از مسائل مأموریت دستگاهی، باید ببینیم که از منظر تاب‌آوری، امروز در چه وضعیتی قرار داریم.

 وی با تأکید بر اینکه احیا و مرمت بافت تاریخی از مسائلی است که باید بر اساس آن طرح‌های آینده را مشخص کرد، گفت: کاری که شهرداری و شورای اسلامی شهر شیراز در ادوار مختلف انجام داده می‌تواند الگو برای سایر شهرها مورداستفاده قرار گیرد.

 عباسی با تصریح اینکه حضور و فعالیت در بافت، سرزندگی را باز می‌گرداند، پس باید الگوهای موفق را پیاده کنیم، گفت: حضور در فضا و محیط با آنچه که در کتاب و تصاویر به دست می‌آوریم متفاوت است، بنابراین اگر می‌خواهیم انقطاع فرهنگی به وجود نیاید باید این زمینه را فراهم کرد که به دلیل پیوستگی در محلات قدیمی، این زمینه در بافت تاریخی مهیاست.

 انتهای خبر/

منبع: ایسنا
برچسب ها: فارس ، بافت تاریخی ، شیراز
نظرات بینندگان