کد خبر: ۱۶۴۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۷:۱۴ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خبر داد:

اجرای طرح جامع حفاظت الکترونیک نقش رجب

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از اجرای طرح جامع حفاظت الکترونیک، ساماندهی و تجهیز محوطه تاریخی نقش رجب خبر داد و گفت: این محوطه تاریخی به سیستم دوربین‌های مداربسته، روشنایی، نورپردازی، اینترنت و تجهیزات اداری و پژوهشی مجهز شد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی،گرشگری و صنایع دستی فارس، علیرضا عسکری چاوردی افزود: نصب دوربین‌های مداربسته و بهبود روشنایی و نورپردازی در این محوطه، امنیت و حفاظت از این اثر ارزشمند را افزایش داده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افزود: ادامه برنامه ساماندهی محوطه و بهبود زیرساخت‌های گردشگری در محوطه نقش رجب ازجمله برنامه‌ها و تصمیمات مهم پیش‌رو است به همین جهت، یک عدد کانکس اداری با فضای ٣٠ مترمربع با امکانات موردنیاز اداری در محوطه نقش رجب قرار گرفت تا کارشناسان بخش اداری، حفاظت و پژوهشی این مجموعه تاریخی بتوانند برای توسعه این محوطه باستانی در میدان فعالیت‌های خود را گسترش دهند.

عسکری چاوردی با بیان اینکه دوربین‌های مداربسته و روشنایی این محوطه تقویت و پایش شبانه این محوطه گسترش داده شد تا پهنه وسیع‌ تری مورد مراقبت و حفاظت فیزیکی در شب قرار گیرد تاکید کرد: این اقدامات می‌تواند در امر حفاظت و معرفی و درنتیجه افزایش آمار گردشگری این محوطه تاریخی نقش موثری داشته باشد.

اجرای طرح جامع حفاظت الکترونیک نقش رجب

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای این پروژه‌ها، حفاظت و نگهداری از این محوطه تاریخی مهم تضمین‌شده و پژوهشگران و گردشگران بتوانند با امکانات مناسب و بیشتری در این محوطه تاریخی تحقیق، مطالعه و بازدید کنند.

به گزارش شیرازه، گفتنی است نقش رجب محوطه‌ای سلطنتی- آیینی با نگار کند‌های صخره‌ای مهم از دوران ساسانیان است، این محوطه در سه کیلومتری تختگاه پارسه قرارگرفته است. علت نام‌گذاری محوطه نقش رجب، جز شهرت محلی دلیل دیگری ندارد. در کتاب آثار العجم نوشتة فرصت الدولة شیرازی از محل مذکور به نام نقش قهرمانان نام‌ برده شده است.

چهار نگار کند صخره‌ای در محوطه نقش رجب قابل‌مشاهده است که همگی این نگار کند‌ها متعلق به اوایل دوره ساسانیان و تاریخی مابین پادشاهی اردشیر پاپکان تا بهرام دوم را دربر می‌گیرند.

نقش برجسته‌های تاج‌گذاری اردشیر پا پکان، نقش شاپور اول ساسانی و همراهان او، تاج‌گذاری شاپور اول ساسانی و تصویر کرتیر موبد بزرگ و مقتدر اوایل دوره ساسانی و کتیبه متعلق به آن، در این محوطه تاریخی قرارگرفته‌اند. 

انتهای خبر/

برچسب ها: شیراز ، فارس ، نقش رجب
نظرات بینندگان