کد خبر: ۱۶۴۲۱۷
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۳ - ۰۲ تير ۱۴۰۳
رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران خبر داد:

حذف هپاتیت C در بیماران خاص

رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران از حذف هپاتیت C در بیماران هموفیلی، دیالیزی و تالاسمی در کشور خبر داد و گفت:غربالگری خون‌های اهدایی از نظر هپاتیت C از سال ۱۳۷۵ اثر چشمگیری در کاهش شیوع این بیماری در جمعیت‌های پر خطر از جمله بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی داشته و از سوی دیگر آغاز برنامه غربالگری تمامی بیماران خاص از نظر هپاتیت C و درمان رایگان آنها باعث شده این بیماری در این گروه از بیماران حذف شود.

به گزارش خبرنگارگروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، سید موید علویان، در حاشیه برگزاری سه همایش گوارش و کبد در مرکز همایش‌های رازی، گفت: سال‌ها فعالیت و تلاش وزارت بهداشت در جهت حفظ سلامت جامعه منجر به کاهش قابل‌توجه بار بیماری‌های ناشی از هپاتیت B و C در کشور شده است.

وی افزود: غربالگری خون‌های اهدایی از نظر هپاتیت C از سال ۱۳۷۵ اثر چشمگیری در کاهش شیوع این بیماری در جمعیت‌های پر خطر از جمله بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی داشته و از سوی دیگر آغاز برنامه غربالگری تمامی بیماران خاص از نظر هپاتیت C و درمان رایگان آنها باعث شده این بیماری در این گروه از بیماران حذف شود.

 

حذف هپاتیت C در بیماران خاص

علویان با اشاره به درمان رایگان بیش از ۲۰ هزار بیمار خاص مبتلا به هپاتیت C، ادامه داد: درمان رایگان بیش از ۲۰ هزار بیمار خاص مبتلا به هپاتیت C باعث کاهش جدی مرگ‌ومیر ناشی از آن شده و دیگر در بسیاری از استان‌ها از بیماران خاص مبتلا به این بیماری خبری نیست.

وی با اشاره به تولید داروهای موردنیاز برای بیماران مبتلا به هپاتیت در کشور، افزود: عرضه این داروها با قیمت مناسب و پوشش بیمه‌ای خوب باعث شده کمترین شیوع هپاتیت B و C را در کشور شاهد باشیم.

دومین همایش آندوسکوپی‌های پیشرفته، دهمین همایش هپاتیت تهران و سومین همایش جامع گوارش و کبد، هم‌ زمان در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد.

انتهای خبر/

منبع: خبرگزاری سلامت

برچسب ها: شیراز ، فارس ، سلامت
نظرات بینندگان