کد خبر: ۱۶۴۲۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۴ - ۰۳ تير ۱۴۰۳
مجری بنیاد برکت در فارس خبر داد:

فارس مهم‌ترین تولید کننده محصولات باغبانی

مجری بنیاد برکت در فارس گفت:در چند سال اخیر تشکیل کارگروه تامین امنیت غذایی با محوریت اجرای طرح‌های زنجیره سبز و آبی در کشور متمرکز شده است و استان فارس به دلیل داشتن اقلیم مناسب و دارا بودن سه منطقه اب و هوایی متفاوت یکی  از مهمترین استان های تولید کننده محصولات باغبانی و کشاورزی  است

هاجر اردکانی در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، گفت: در چند سال اخیر تشکیل کارگروه تامین امنیت غذایی با محوریت اجرای طرح‌های زنجیره سبز و آبی در کشور متمرکز شده است و استان فارس به دلیل داشتن اقلیم مناسب و دارا بودن سه منطقه اب و هوایی متفاوت یکی  از مهمترین استان های تولید کننده محصولات باغبانی و کشاورزی  است که از این امر مستثنی نبوده و در این زمینه فعالیت های زیربنایی و پایه ای بسیار خوبی انجام داده است زیرا که پایدارسازی امنیت غذایی در گرو گسترش و حمایت از این زنجیره های ارزش می باشد. 

 

مجری بنیاد برکت در استان فارس افزود: در این راستا در استان فارس حمایت ویژه ای از گلخانه های صنعتی شده است. در برخی مناطق هدف در جهت گسترش و ترغیب کشاورزان به احداث گلخانه به صورت اختصاصی فقط از  گلخانه های کوچک مقیاس حمایت صورت گرفته است. 

 

اردکانی ادامه داد: پرورش و تولید قارچ با توجه به فضاهای کوچک و قابل دسترسی برای افراد یکی دیگر از عمده طرح های اجرایی در این استان بوده است و در برخی مناطق هدف به دلیل سنتی بودن زراعت و نداشتن دانش کافی معمولا آن بازدهی مورد نظر در پایان کشت حاصل نمی‌شد که با هدایت متقاضی به سمت  تغییر الگوی کشت و محصول پربازده که با شرایط اقلیمی منطقه مناسب باشد زمینه کشت و ترویج گیاهان دارویی از جمله آویشن و گل محمدی وکلزا، خاکشیر،زعفران،گل نرگس و ...فراهم شده است. 

 

وی با بیان اینکه نگاه ویژه به نقش صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی با توجه به سطح زیر کشت گیاهان دارویی از جمله دیگر اقدامات در استان فارس بوده که از نمونه های بارز آن میتوان به چندین کارگاه بزرگ عرقیات و نوشیدنی و شربت و همچنین تولید خمیر خرما جهت استفاده در کارگاه های شیرینی پزی و کارگاه های بسته بندی خرما و خشکبار و تولید و بسته بندی میوه خشک و کارگاه های تولید و بسته بندی لبنیات اشاره کرد، یادآور شد:قابل ذکر است معمولا بسیاری از این کارگاه ها به صورت تعاونی فعال هستند و تعداد افراد زیادی را مشغول به کار کرده اند. 

 

مجری بنیاد برکت در فارس تصریح کرد:در برخی مناطق با توجه به شرایط اب و هوایی مطلوب و زمین حاصلخیز  تسهیلات اعطایی در  جهت کشت علوفه نظیر یونجه و  همچنین کشت جو پرداخت شده است که برای چندین نفر غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده است. 

 

وی با بیان اینکه با توجه به تنوع تولید در زیربخش‌های مختلف زراعی، باغی، گلخانه‌ای، دامپروری، مرغداری ، توجه به تامین نیرو محرکه ،ادوات و تجهیزات کشاورزی ضروری است به همین دلیل بخشی از تسهیلات پرداختی در این راستا سرمایه گذاری شده است،یادآور شد:در جهت گسترش هر چه بیشتر مزارع با توجه به بحران جهانی کمبود آب و  محدودیت منابع آبی از آبیاری های نوین از جمله آبیاری تحت فشار و قطره ای حمایت صورت گرفته است. 

فارس مهم‌ترین تولید کننده محصولات باغبانی

 

اردکانی بیان کرد:در بحث زنجیره آبی به پرورش ماهیان گرمابی توجه خاص شده است که علاوه بر استفاده بهینه از منابع آبی، ایجاد اشتغال و کمک به اقتصاد خانوار در رفع جلبک زدگی استخرها نیز مؤثر است همچنین در برخی مناطق پرورش ماهی سردابی نیز صورت گرفته است. 

 

این مقام‌مسئول افزود:بنیاد برکت در استان فارس در زنجیره سبز بر محصولات کشاورزی و توسعه این محصولات با استفاده از دانش روز و علوم دانش بنیان تاکید دارد تا ظرفیت خوبی در حوزه این تولیدات سبز برای امنیت غذایی به کشور اضافه شود و در زنجیره آبی و آبزی پروری نیز پیش قدم بوده و طرح های اشتغال زایی بسیاری انجام داده است. 

 

هاجر اردکانی گفت:باتوجه به نوع طرح ها تعداد اشتغال زایی به صورت مستقیم و غیر مستقیم متغییر می باشد اما به صورت کلی معاونت اشتغال زایی بنیاد برکت در استان فارس در این زمینه عملکرد مطلوبی داشته است و در این استان به درصد قابل توجهی از تعهدات اشتغال عمل شده است و امید است با همین توان پیش به سوی آینده ای روشن و کشوری خودکفا گام برداریم. 

 

انتهای خبر/224224

برچسب ها: شیراز ، باغبانی ، شیرازه
نظرات بینندگان