کد خبر: ۱۶۴۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۹:۲۷ - ۱۳ تير ۱۴۰۳
 مدیرکل راه و شهرسازی فارس

استان فارس صاحب بندر ساحلی می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی فارس با اشاره به تعریف ۲۷ نقطه ساحلی در کشور برای ایجاد ارتباط ترانزیتی حمل‌ونقل از طریق دریا، گفت: فارس نخستین استانی است که صاحب بندر ساحلی می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه»، ناصر رضایی امروز چهارشنبه در نشست خبری اعضای شورای هماهنگی مدیران راه و شهرسازی فارس که با رویکرد بیان عملکرد یک‌هزار روزه دولت سیزدهم با اشاره به قرار گرفتن در بن‌بست ترانزیتی کشور برگزار شد، اظهار داشت: علی‌رغم آنکه فارس جزو سه استان برتر کشور در حوزه حمل‌ونقل است، اما در شمار چهار استان محروم از نظر وضعیت راه‌ها در پهنه کشور محسوب می‌شود که در همین راستا طبق برنامه‌های ریزی‌های انجام شده در دولت سیزدهم، با تعریف آزادراه، بزرگراه و خطوط ریلی زمینه اتصال نقاط مختلف کشور از فارس به جنوب تعریف شده و برابر این برنامه جامع، فارس به کانون اقتصادی و ترانزیت جنوب کشور تبدیل خواهد شد.

وی همچنین از کلنگ‌زنی دهکده لجستیک شیراز در جوار راه‌آهن شیراز - بوشهر خبر داد و گفت: اجرای پروژه‌های متعدد حمل‌ونقلی در سرنوشت اقتصادی و تحولات زیرساختی آن و توسعه سایر مناطق کشور تأثیر و نقش مهمی خواهد داشت.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس با تأکید بر اینکه با تمام اقدامات انجام شده، نواقص و کمبودها را می‌پذیریم، افزود: فارس امروز به‌عنوان بزرگ‌ترین و نخستین استان کشور در بحث نهضت ملی مسکن فعالیت دارد و در حال حاضر ۹ هزار هکتار زمین برای اجرای این طرح تأمین و تخصیص داده شده است.

  رضایی ادامه داد: از ۴۸۰ هزار درخواست ثبت‌نام شده برای نهضت ملی مسکن ۱۷۲ هزار نفر حائز شرایط بوده‌اند.

  وی خاطرنشان کرد: با تصویب ایجاد شش شهرک دولتی در استان فارس، ۷۵ هزار از این واحدها در این شهرک‌ها احداث خواهد شد.

  مدیرکل راه و شهرسازی فارس همچنین اعلام کرد: در طرح قانون جوانی جمعیت از ۱۰ هزار و ۵۰۰ خانوار مشمول، کار واگذاری ۵ هزار و ۵۰۰ قطعه انجام شده و ۵ هزار قطعه دیگر در آستانه تعیین تکلیف است.

  مدیرکل راه و شهرسازی لارستان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه در حال حاضر تمام پروژه‌های نیمه فعال و راکد عمرانی این اداره کل طی دو سال گذشته به مرحله فعالیت بازگردانده شده است، گفت: در بحث تأمین زمین برای متقاضیان نهضت ملی مسکن هیچ مشکلی نداریم و هم اینک برای ۱۶ هزار و ۷۰۳ نفر واجد شرایط این طرح از بین ۴۷ هزار متقاضی، سه هزار هکتار زمین اختصاص داده شده است.

  حسن شبانی خاطرنشان کرد: ساخت مسکن در این طرح در منطقه لارستان به‌صورت ویلایی و دو طبقه خواهد بود.

  وی ادامه داد: در حوزه نیروهای مسلح نیز احداث ۴ هزار واحد تعیین تکلیف شده و برای سایر گروه‌های ایثارگران و خانواده شهدا تأمین زمین انجام شده است.

  مدیرکل راه و شهرسازی لارستان عنوان کرد: در بحث جوانی جمعیت نیز تاکنون ۱۸۱۵ قطعه زمین به واجدین شرایط واگذار شده و ۱۵۰۰ قطعه دیگر در آستانه واگذاری است.

  شبانی در بخش دیگری از سخنانش به احداث ۲۱۷ کیلومتر راه بزرگراهی، روستایی و فرعی احداث شده در منطقه لارستان اشاره کرد و گفت: ۱۶۰ کیلومتر از مسیرهای این بخش بهسازی شده است.

وی همچنین با اشاره به همکاری بسیار خوب خیرین در بحث بهسازی راه‌های حمل‌ونقلی و جاده‌ای منطقه لارستان، گفت: از مجموع اعتبار موردنیاز برای مرمت و بهسازی این راه‌ها، نیازمند ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار بوده‌ایم که ۵۰ درصد آن توسط خیرین و مابقی توسط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور تأمین شده است

 شبانی یادآور شد: در سفر هیأت دولت سیزدهم به فارس، سه هزار میلیارد تومان به بحث توسعه، عملیات عمرانی و بهسازی پروژه‌های حمل‌ونقلی و جاده‌ای منطقه لارستان اختصاص داده شد که تاکنون ۲۰۰ میلیارد آن تخصیص یافته است.

 وی در پایان از ایمن‌سازی ۴۵۸۰ کیلومتر شبکه راه، روکش ۲۴۰ کیلومتر از مسیرهای جاده‌ای، ۵ هزار کیلومتر خط‌کشی، رفع خطر از ۱۷ نقطه پر تصادف در منطقه، مقاوم‌سازی ۱۲۰ ابنیه فنی و احداث ۷۰ کیلومتر راه روستایی از دیگر اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم برشمرد و گفت: پروژه بزرگ کتابخانه لارستان و اشکنان، احداث مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای مهر و مجتمع فرهنگی - هنری خنج نیز در همین مدت به مرحله بهره‌برداری رسیده یا دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد است.

 

انتهای خبر/

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان