کد خبر: ۸۵۷۱۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۱ - ۰۲ فروردين ۱۳۹۵

آشنایی با مفاخر و مشاهیر سپیدان؛پرفسور رئیسی اردکانی پدر علم هیدروژئولوژی ايران

پرفسور عزت اله رئیسی یکی از از اساتید برجسه دانشگاه شیراز و پدر علم هیدروژئولوژی ایران می باشد.

به گزارش سرویس شهرستان های شیرازه به نقل از مارگون،عزت اله رئیسی در سال 1323 در اردکان بدنیا آمدوی فرزند حاج حسینعلی رئیسی اردکانی معروف به سائل می باشد . او تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه شیراز و دکتری خود را در دانشگاه کلرادوی آمریکا به انجام رسانیدند. ایشان فعالیت دانشگاهی خود را بعنوان هیت علمی بخش زمین شناسی دانشگاه شیراز از سال 1363 آغاز کردند.وی پس از 12 سال فعالیت دانشگاهی به درجه تمام استادی نائل آمدند و در سال 1367 اولین دوره کارشناسی ارشد آب شناسی و در سال 1377 اولین دوره دکترای این رشته را در کشور و در دانشگاه شیراز راه اندازی کردند.

پرفسور رئیسی تا کنون راهنمایی بیش از 40 رساله دکتری و کارشناسی ارشد را به انجام رسانیده اند و دانشجویان وی در حال حاضر اساتید دانشگاهی و کارشناسان ارشد بسیاری از شرکتهای معتبر داخلی و حتی خارجی می باشند. پرفسور رئیسی تحقیقات بسیاری را در زمینه های مختلف؛ از جمله هیدرولوژی کارست، ردیابی و ... را انجام داده اند و جوایز بسیاری را نیز دریافت داشته اند.

کتاب تالیف شده توسط ایشان به نام Iran Cave Directory که به زبان انگلیسی منتشر وبه چاپ دوم نیز رسیده است. مقالات متعدد ایشان مرجع بسیاری از کارهای پژوهشی داخلی و خارجی قرار گرفته است.

وی از سال ۱۳۶۱ تا کنون استاد گروه آبشناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز است. فعالیت های آموزشی و پژوهشی او شامل ۵۲ مقاله ISI، ۷کتاب، ۴۱ مقاله در کنفرانس بین المللی، ۱۰۸ مقاله در کنفرانس های داخلی، استاد راهنمای ۵۸ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۰ دانشجوی دکتری می باشد. او در سه دوره ۵ ساله متوالی دبیر قطب زمین شناسی (مرکز عالی تحقیقات) زمین شناسی زیست محیطی بوده که تنها قطب در رشته زمین شناسی در ایران است. او بینانگذار کارشناسی ارشد و دکتری آبشناسی در ایران می باشد.

مهمترین ویژگی های فعالیت های پژوهشی او، انجام تحقیقات بنیادین و کاربردی مورد نیاز کشور است که اکثرا برای اولین بار در ایران انجام شده است که شامل بررسی پتانسیل فرار آب از سدهای کارستی، اثر گنبدهای نمکی و سازندهای تبخیری برروی کیفیت منابع آب و روش های بهبود کیفیت، طراحی جدید تغذیه مصنوعی حوضچه ای، تعیین حریم هیدروژئولوژیکی تخت جمشید، منشا آب های شور آبخوان های عمیق مخزن گاز کنگان، تغییرات آب و هوایی جنوب ایران و اثر آن بر منابع آب ،روش های کاهش بحران آب، آلاینده های آب های زیرزمینی و علل خشکی دریاچه ها و روش های کاهش آن می باشد. تاکنون ۳۰ قرارداد پژوهشی با صنعت منعقد نموده که موضوع پایان نامه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری گردیده و ضمن حل مشکلات صنعت، مقالات علمی متعددی از نتایج این پژوهش ها منتشر شده است. دکتر رئیسی مشاور عالي بيش از صد طرح سدسازی و منابع آب بوده است به طوری که کمتر حوزه مطالعاتی در ایران است که ایشان مورد مشورت قرار نگرفته باشد یا راسا پژوهشی انجام تداده باشد..
فعالیت های اجتماعی پرفسور رئیسی شامل تاسيس دبیرستان اردکان فارس و دو سال تدریس افتخاری در آن دبیرستان، عضو هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سپیدان، ساخت و اهدا کتابخانه حاج حسینعلی رئیسی به اداره ارشاد می باشد. فعالیت های فرهنگي ايشان شامل سخنرانی های متعدد با هدف كاهش بحران آب بوده است. پرفسور رئیسی نتایج فعالیت های پژوهشی خود را در سطح جامعه مطرح نموده است. پرفسور رئیسی از ده سال پیش با توجه به نتایج پروهش ها علت بحران آب را اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تشخیص داده و با همکاری چند استاد دانشگاه انجمن توسعه سبز را تاسیس کرده و برای اطلاع رسانی و ارتقاء دانش زارع و مسئولین فعالیت گسترده ای را آغاز کرده. با همکاری سازمان آب منطقه ای فارس در ۸ شهرستان فسا، داراب، نیریز، جهرم، کازرون، استهبان، ارسنجان و سروستان برای شورای روستاها، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس و شورای برنامه ریزی شهرستان در مورد علل بحران و روش های حل آن سخنرانی کرده است. در این زمینه با مطبوعات، خبرگزاری ها و رادیو و تلویزیون مصاحبه کرده. چند ماه هر روز صبح و عصر برنامه ای در مورد بحران آب، علل آن و روش های مصرف بهینه در رادیو و تلویزیون داشته. که این فعالیت ها در ارتقا فرهنگ مردم و زارعین در مورد روش های محافظت از منابع آب نقش داشت. این فعالیت ها ۱۰ سال پیش شروع شد در حالیکه اکنون بحران آب در سطح جامعه فراگیر شده است.
۳ مقاله ايشان توسط شورای پژوهشهای علمی کشورمقاله برگزيده سال انتخاب شده است. او چندین بار به عنوان پژوهشگر و استاد نمونه دانشگاه شیراز انتخاب شده و انجمن زمین شناسی ایران او را به عنوان زمین شناس نمونه کشوری (سال ۱۳۹۰) و پژوهشگر برگزیده سال ۱۳۹۲ انتخاب نموده است. با توجه به فعالیت های علمی، ژورنال هیدروژئولوژی از انتشارات اتحادیه بین المللی هیدروژئولوژیست ها طی مقاله ای در ۳ صفحه او را به عنوان پدر هیدروژئولوژی ایران ملقب نموده است. این مجله تاکنون فقط شرح زندگی ۳۲ هیدروژئولوژیستِ را در سطح دنیا منتشر نموده است.

یکی از فعاليت هاي بزرگ پروفسور رئیسی انجام تحقیقات مورد نیاز مشکلات كنوني و حتي آینده کشور می باشد. او تحقیقاتش را به مسير جديدي هدايت می کند و آن را با موفقیت و با ايجاد قلمرو وسيعي از دانش و تجربه به انجام می رساند. ازجمله این تحقیقات، منشا آب شور در مخازن گاز طبیعی در جنوب ایران است که کاملا برای او رشته جدیدی است. رشته دیگري که دکتر رئیسی اخیرأ فعالیت بر روی آن را شروع نموده، مکانیسم جریان آب در گنبدهای نمکی و تاثیرآن بر روی کیفیت آبخوان های مجاور وارائه تکنیک های مناسب براي جلوگیری از كاهش کیفیت است. بیش از ۱۳۰ گنبد نمکی و همچنین سازندهای تبخیری در جنوب ایران رخنمون دارند که با توجه به اثرات آن ها بر شوری منابع آب، پژوهش های علمی ضروري است.
او اغلب برای ارائه مقاله برای مسئولین و زارعین که با بحران آب سرو کار دارند دعوت می‌شود که مشکلات حاصل از مدیریت ضعف منابع آب را بحث می کند. او در مسائل اجتماعی نیز بسیار فعال است.

او به یادبود پدرش حاج حسینعلی رئیسی عارف شاعر، مرد خیر اقدام به ساختن یک کتابخانه عمومی مدرن در شیراز كرد که در سال 1386 تمام شد. علاوه بر آن پروفسور رئیسی یک دبیرستان در زادگاهش اردکان را بنیان گذاشت.

پروفسور رئیسی به عنوان عضو هیات تحریریه چندین مجله علمی از جمله "مجله تئوری و کاربردی کارست شناسی" را می توان نام برد. از عضو شورای تحقیقاتی چندین سازمان دولتی و از جمله دانشگاه شیراز است.

او بیش از 15 جایزه از جمله دانشمند برجسته توسط وزارت ارشاد اسلامی در سال 1387 او دبیر مرکز عالی تحقیقات (قطب) خطرات زمین شناسی زیست محیطی دانشگاه شیراز است.

علاقه و فداکاری پروفسور رئیسی به کارش به محیط اطراف او نیز منتقل شده است. احترام او به تمام موارد فوق و احترام به دانشجویان و همکارانش به طور واقعی او را پدر هیدروژئولوژی در ایران می‌كند.

مهم‏ترین ویژگی فعالیت‏های پژوهشی پروفسور رئیسی، انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی مورد نیاز کشور است که از جمله‏ی آن‏ها می‏توان بنیانگذاری تحقیقات بنیادی هیدروژئولوژی کارست در ایران ، بنیانگذاری تحقیقات بنیادی و کاربردی در زمینه‏ی پتانسیل فرار آب از سدهای ایران ، محاسبه‏ی حجم ذخیره و بیلان در سازندهای کارستی برای نخستین بار در دنیا (روش جدیدی ارائه شده که بدون نیاز به حفاری پیزومتر و چاه‏های اکتشافی، حجم ذخیره و بیلان در سازند کارستی محاسبه می‏شود) می باشد.

نظرات بینندگان