کد خبر: ۱۰۴۱۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۸ - ۱۹ دی ۱۳۹۵
روستای امامزاده بزم در تلاش برای ثبت نام خود به عنوان روستای دوستدار کتاب طرح سه‎شنبه‌های مهربان را اجرا می‎کند.
به گزارش شیرازه، « دیدن چوپانی که هنگام چرای گوسفندان کتابی در دست دارد و مشغول خواندن آن است یا کشاورزی که در هنگام آبیاری زمین زراعی‌اش  و همزمان که چپقش را می‌کشد کتابی را ورق می‌زند و می‌خواند» شاید به نظرتان اینها تصوراتی رویاگونه  باشد آن هم در جامعه‌ای که هر روز مسئولان فرهنگی و غیرفرهنگی از پایین بودن سرانه کتابخوانی سخن می‌گویند اما این تصویری واقعی است که در گوشه‌ای از استان فارس رخ می‌دهد. 

روستای امامزاده بزم در بخش مزایجان شهرستان بوانات که نامش با دهکده گردشگری عباس برزگر جهانی شد و امروز از سراسر دنیا برای دیدن این دهکده گردشگری به روستای کوچک می‌آیند یک گام فرهنگی برداشته و نام خود را به عنوان روستای دوستدار کتاب در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب ثبت کرده است. 

تلاش یک روستا برای کتاب و کتابخوانی 

محمدعلی زارعی، دهیار این روستا در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: این روستا با داشتن 4 اثر ثبت شده تاریخی، مرقد امامزاده میرحمزه که نقش محوری در اعتقادات مذهبی مردم شمال فارس دارد، دهکده گردشگری عباس برزگر و مراسم‌های خاص و ویژه‎ای نظیر چاووش‌خوانی، تعزیه ‎خوانی و پیاده‌روی بزرگ در دهه کرامت ظرفیت‌های فرهنگی خاصی دارد که تلاش شده این ظرفیت‌ها شکوفا شوند. 

به گفته وی خشکسالی سبب شده که بسیاری از اهالی غم غربت را به جان بخرند و به شهرستان‎های اطراف و شیراز سفر کنند، اما عده‌ای از جوانان با تشکیل پویش روستائیان فرزانه تلاش کردند که روند این مهاجرت را کاهش دهند، یکی از اقداماتی که برای رسیدن به این هدف انجام دادند توسعه کتابخوانی در روستا بود. 

زارعی به تلاش برای ثبت نام این روستا در فهرست روستاهای دوستدار کتاب اشاره می‌کند و اقداماتی که تاکنون انجام شده را برمی‌شمرد که از جمله این اقدامات اجرای طرح جهانی کتاب در گردش در امامزاده است که هزار جلد کتاب در این مکان قرار داده شده و مردمی که برای زیارت می‌آیند، می‌توانند از  این کتابخانه کوچک استفاده کنند. 

سه‌شنبه‌های مهربان طرح دیگری است که دهیاری روستای امامزاده بزم به آن اشاره می‌کند و درباره آن می‌گوید: سه‌شنبه اول هر ماه در مدارس روستاهای بوانات با همکاری کتابخانه عمومی بوانات کتاب توزیع می‌شود تا  فرهنگ کتابخوانی از سنین نوجوانی در بین روستائیان رواج یابد. 

مزرعه دانش در امامزاده بزم

نامگذاری 2 خیابان اصلی روستا به نام کتاب و کتابخوانی و اجرای طرحی به نام مزرعه دانش از دیگر اقداماتی است که توسط دهیار و شورای اسلامی روستا انجام شده است، زارعی می‌گوید: در طرح مزرعه دانش تلاش شده که از وقت مرده چوپانان و کشاورزان به نحو بهینه استفاه شود به این شکل که در مسیر باغات و بیشه‌ها کتابخانه‌های سیاری قرار داده می‌شود تا اهالی روستا بتوانند از این کتاب‌ها استفاده کنند. 

قاسم زراعتی، رئیس شورای اسلامی روستای امامزاده بزم در گفت‌وگو با تسنیم به طرح جدیدی اشاره می‌کند که بناست به زودی در راستای ترویج کتابخوانی برگزار شود، این طرح به نام خونه به خونه شامل پکیج‌هایی می‌شود که در آن یک کتاب، برگ مسابقه و یک برگ برای نقاشی کودکان گذاشته می‌شود و بین روستائیان توزیع می‌شود. 

وی می‌گوید: برای برگزاری مسابقه کتابخوانی در روستا نمی‎توان مانند شهرهای بزرگ فراخوان داد، روستائیان مشغله‌های بسیار دارند به همین دلیل این کار به صورت حضوری انجام می‌شود و در پایان هم به برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود. 

حسن دهقان، مشاوره رسانه‌ای روستای بزم در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب به امتیازهایی که ثبت این روستا به عنوان روستای دوستدار کتاب دارد، اشاره می‎کند. وی در گفت‌وگو با تسنیم می‎گوید: بودجه‌های فرهنگی روستاها بسیار اندک است با این کار جوایز و کمک‌هایی از سوی دبیرخانه به روستا می‌شود که در انجام دیگر طرح‌های فرهنگی می‌تواند کمک‌کننده باشد. 

بهبود امکانات عمرانی روستاها با کارهای فرهنگی 

به گفته وی زمانی که یک روستا عنوان و برند روستای دوستدار کتاب را داشته باشد قدرت چانه‌زنی بیشتری برای جذب بودجه از مسئولان شهرستانی و استانی پیدا می‎کند و حتی امور عمرانی روستا نیز سامان یابد. دهقان به روند معکوس مهاجرت اشاره می‌کند و می‌گوید: هر اندازه که  پایگاه‌های محکم‌تری برای روستاها از لحاظ فرهنگی ایجاد شود روند مهاجرت از روستا به شهر کاهش و حتی معکوس می‌شود. 

دهقان از کم‌کاری رسانه‌ها در پوشش اخبار فرهنگی روستاها گلایه دارد و می‌افزاید: در روستای بزم در دهه کرامت پیاده‌روی با محوریت امامزاده میرحمزه برگزار می‎شود و مردم این روستا جمعیتی 6 - 7 برابر خود را پذیرایی می‏‎کنند که این می‎تواند به عنوان یک حرکت بزرگ فرهنگی در سطح روستاها معرفی شود. 

به گفته وی یکی دیگر از اقداماتی که در این روستا انجام شده، راه‎اندازی کتابخانه چند زبانه در دهکده گردشگری برزگر است که کمک می‌کند فرهنگ فارس و شیراز بیشتر به جهانیان معرفی شود. 

توجه به روستاها و رفع محرومیت آنها همواره یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری بوده است در این بین رفع محرومیت‌های فرهنگی اهمیت بیشتری نسبت به محرومیت‌های عمرانی دارد، امری که باید مسئولان استانی و شهرستانی توجه بیشتری نسبت به آن داشته باشند. 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: