کد خبر: ۱۰۹۰۵۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۶ - ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
مسئول فنی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: مرمت خانه تاریخی عمویی واقع در بافت تاریخی شیراز در حال انجام است.
خانه تاریخی «عمویی» در بافت تاریخی شیراز مرمت می شودبه گزارش شیرازه، سیامک بصیری مسئول فنی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: خانه عمویی متعلق به دوره قاجاریه، واقع در بافت قدیم شیراز  در محله گود عربان است.

وی گفت: از جمله مشخصات آن می توان به ورودی بنا در سمت شرقی اشاره کرد که در این ضلع دو طبقه همکف و فوقانی در نما و فضای داخلی ساده می باشد. ازاره سنگی این سمت چهار گوش کار شده است. در ضلع شمالی، تالار اصلی دارای درک چوبی و در طرفین آن آجر کاری دیده می شود. مسئول فنی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: فضای داخلی تالار شمالی آینه کاری است ولی پوشش سقف از بین رفته و تیرآهن به کار رفته است. زیرزمین این سمت دارای پنجره فلزی فرنگی پیچ است و سمت غربی دو سه دری موجود است که پله ای در وسط آنها قرار گرفته همچنین زیرزمین این قسمت دارای مشبک های حجاری شده است در قسمت جنوبی هم اتاقی کوچک و سرویس بهداشتی مشاهده می شود.

بصیری افزود: کف فرش حیاط سیمانی و حوض قدیمی در آن قرار دارد.همچنین می توان گفت آینه کاری در تالار شمالی ، طرح های ساده آجرکاری در نما ، حجاری در نورگیر زیرزمین و پنجره های فلزی فرنگی پیچ از عناصر تزئینی بنا است .این اثر در سال ۸/۵/۱۳۸۱ با شماره ۶۰۶۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی به اعتبار تخصیص یافته برای مرمت این خانه تاریخی اشاره کرد و افزود: هزینه مرمت خانه عمویی از محل اعتبارات ملی با هزینه ای بالغ بر ۳۲۰ میلیون ریال تخصیص داده شده است.

مسئول فنی اداره کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: تخصیص اعتبارات ملی در قالب مشارکت در راستای حمایت مالکین و متصرفین بناهای تاریحی با مشارکت مالکین اقدام به مرمت در قالب عقد تفاهم نامه انجام می شود.

بصیری در پایان گفت: اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، از مالکین خانه های تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور دعوت می کند به منظور تامین بخشی از هزینه های مرمت و حفاظتی خانه خود با مراجعه به معاونت میراث فرهنگی این اداره کل به ادرس-شیراز پشت ارگ کریم خانی ، خیابان ۲۲ بهمن ، خانه محتشم ، نسبت به عقد تفاهم نامه اقدام کنند.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: