کد خبر: ۱۰۹۸۳۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶
واکنش آیت الله کلانتری به اظهارات وزیر علوم:
آیت الله کلانتری طی نامه ای سرگشاده به وزیر علوم نوشت:جای بسی تاسف است که به جای آنکه حضرتعالی مدافع حقوق یکی از اعضای هیات علمی زیر مجموعه خود باشید و خواسته مشروع او را منصفانه مورد بررسی قرار دهید در اقدامی عجولانه به حمایت از ایشان برخاسته و به راحتی سخن بنده را تکذیب می کنید.
به گزارش شیرازه، پس از افشاگری دانشجویان ایرانی مقیم امریکا درباره رساله دکترای حسن روحانی که در آن تصریح شده بود بخشی از این رساله از کتاب حکم ثانوی در تشریع اسلامی تالیف آیت‌الله علی‌اکبر کلانتری، دانشیار دانشگاه شیراز و نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان کپی شده، این موضوع با اعتراض رسمی نامبرده مواجه شد.
آیت‌الله کلانتری در نامه‌ای رسمی خطاب به رئیس کمیسون آموزش مجلس، رسما به این سرقت علمی اعتراض کرده و خواستار رسیدگی قانونی به این کار غیر اخلاقی و شرعی شده است.

اما سخنان روز گذشته وزیر علوم دولت روحانی مبنی بر اینکه برداشت شاکی اشتباه بوده و دکتر روحانی از هر منبعی که استفاده کرده به منبع اصلی، آن را ارجاع داده است، با واکنش نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان روبرو شد.

آیت الله کلانتری طی نامه ای سرگشاده به وزیر علوم نوشت:«جای بسی تاسف است که به جای آنکه حضرتعالی مدافع حقوق یکی از اعضای هیات علمی زیر مجموعه خود باشید و خواسته مشروع او را منصفانه مورد بررسی قرار دهید در اقدامی عجولانه به حمایت از ایشان برخاسته  و به راحتی سخن بنده را تکذیب می کنید»

متن نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
جناب آقای دکتر فرهادی
سلام علیکم
با کمال تاسف اطلاع یافتم در خصوص اتهام وقوع کپی برداری در تز منسوب به جناب آقای روحانی از کتاب این جانب، سخنانی ابراز نموده اید که فاقد هرگونه وجاهت علمی و به وضوح غیر کارشناسانه است.
جای بسی تاسف است که به جای آنکه حضرتعالی مدافع حقوق یکی از اعضای هیات علمی زیر مجموعه خود باشید و خواسته مشروع او را منصفانه مورد بررسی قرار دهید در اقدامی عجولانه به حمایت از ایشان برخاسته  و به راحتی سخن بنده را تکذیب می کنید ( کاری که خود ، اتهام زنی به بنده است. )
آیا معنای حقوق شهروندی شما این است؟ فصل های متعدد تز آقای روحانی به کپی برداری از کتاب های دیگران متهم است ولی همه سخن این جانب ناظر به فصل چهارم این تز است که بر اساس تحقیقات گسترده و بر پایه اظهار نظر کارشناسان متعدد، بیش از هفتاد درصد آن کپی شده از کتاب این جانب با عنوان حکم ثانوی در تشریع اسلامی است آن هم بدون رفرنس به این کتاب.
کمترین انتظار از وزیری که در راس یک مجموعه علمی قرار دارد آن است که به دور از هرگونه حب و بغض سیاسی و صرفا بر اساس عدالت و تقوا به احقاق حق اعضای زیر مجموعه خود بپردازد و مسائل علمی را تنها با نگاه علمی و نه از نگاه سیاسی و حزبی بررسی نماید تا بدین وسیله مورد اعتماد جامعه دانشگاهی قرار گیرد.

با اطمینان می گویم اگر این گونه تخلفات علمی که در تنافی آشکار با اخلاق و حقوق شهروندی است توسط صاحبان قدرت انجام شود و سپس از سوی کسانی چون جنابعالی توجیه گردد، این امر، موجب تجری دیگران شده و ضربه جبران ناپذیری بر وجهه علمی دانشگاه وارد خواهد نمود و از همین رو بنده مصمم به پیگیری حقوقی و قضایی این موضوع در زمان مناسب هستم.
والسلام                               
علی اکبر کلانتری                           
دانشیار دانشگاه شیراز و نماینده فارس در مجلس خبرگان رهبری

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: