کد خبر: ۱۱۰۴۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۶
آخرین وضعیت دریاچه های فارس
بررسی آخرین وضعیت دریاچه های فارس نشان می دهد که با شروع فصل گرما، اغلب این دریاچه ها خشک شده اند.
به گزارش شیرازه، با فرا رسیدن فصل گرما و ادامه آن وضعیت تالابها و دریاچه های استان فارس نیز دستخوش تغییرات جدی شد به گونه ای که دریاچه مهارلو نیز که تا حدودی آب داشت سطح آب عقب نشینی کرده است.

در حال حاضر بیش از ۱۱ سال است که از خشک شدن دریاچه های استان فارس می گذرد و هنوز اقدام مناسبی از سوی مسئولان استانی برای برون رفت دریاچه ها از این معضل انجام نشده است.

در حالی که دریاچه بختگان به عنوان دومین دریاچه بزرگ کشور بعد از ارومیه محسوب می شود اما هنوز برای احیای این دریاچه اقدامی نشده و فقط گنبدهای نمک از این دریاچه باقی مانده است.

دیگر دریاچه های استان فارس نیز مانند پریشان و کافتر شرایط بهتری نسبت به پریشان نداشته و این دریاچه ها نیز کاملا خشک هستند به گونه ای که فقط بستری از خاک از آنها باقی مانده است.

در این رابطه سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: در حال حاضر با توجه به شدت گرما در این استان تمامی دریاچه های استان به طور کامل خشک شده و این امر ناشی از دمای زیاد هواست.

سیاوش محمدی بیگدلی با اظهار نگرانی از وضعیت دریاچه های استان فارس افزود: طی مدت اخیر گرمای زیاد هوا منجر به تبخیر زیاد آب در دریاچه ها شده به همین دلیل با توجه به اینکه دریاچه ها ورودی آب نداشته اند به طور کامل خشک شده و حتی دریاچه مهارلو که تا حدودی آب داشت سطح آب عقب نشینی کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر دریاچه های بختگان، پریشان و کافتر به طور کامل خشک هستند و وضعیتشان بسیار نگران کننده است.

سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص دریاچه طشک نیز بیان کرد: در این دریاچه فقط چشمه گمبان که همیشه آبدار بوده نیز تا حدودی آب دارد و مابقی دریاچه خشک است.

وی به تشریح وضعیت دریاچه بختگان پرداخت و گفت: این دریاچه بعد از دریاچه ارومیه دومین دریاچه بزرگ کشور است که در شرایط آب و هوایی استان تاثیر زیادی داشته اما طی چند سال گذشته به طور کامل خشک شده است.

محمدی گفت: در حال حاضر به دلیل خشک شدن دریاچه و بالا رفتن شوری آب در اطراف دریاچه بختگان و مهارلو شاهد وجود گنبدهای نمکی زیادی هستیم که به دنبال وزش باد نمکها از سطح دریاچه به سمت مزارع می روند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت دریاچه بختگان بحرانی است، افزود: متاسفانه از سوی مسئولان کشوری برای احیای این دریاچه تاکنون اقدام مناسبی انجام نشده در حالی که دریاچه بختگان برای فارس نیز مانند ارومیه مهم است.

سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: دریاچه پریشان در کازرون و کافتر در اقلید نیز شرایط مشابهی مانند دریاچه بختگان دارند از این رو باید هر چه سریعتر برای احیای دریاچه های فارس اقدام کرد زیرا در حال حاضر خشک شدن دریاچه ها در تغییر اقلیم نیز تاثیر زیادی داشته است.

وی با انتقاد از عدم توجه به احیای دریاچه های فارس گفت: به عنوان نمونه در سال گذشته برای دریاچه ارومیه ۲.۵ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده در حالی که برای تمامی دریاچه های فارس در سال گذشته فقط ۲۵۰ میلیون در نظر گرفته شده بود.

محمدی تاکید کرد: مسئولان کشوری باید هرچه سریعتر برای احیای دریاچه های استان چاره اندیشی کنند.

منبع: مهر

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: