کد خبر: ۱۱۵۳۰۴
تاریخ انتشار: ۲۱:۰۲ - ۲۶ مهر ۱۳۹۶
دبیر هفتمین شب شعر عاشورایی عشایر کشور:
دبیر هفتمین شب شعر عاشورایی عشایر کشور از برگزاری این شب شعر در آخرین پنج شنبه ماه محرم در شیراز خبر داد.

آخرین پنجشنبه ماه محرم نغمه‌های عاشورایی شاعران عشایر در صدرا طنین‌انداز می‌شودبه گزارش شیرازه، دکتر امین الله قربانی کشکولی در جمع خبرنگاران گفت: به دنبال برگزاری شش دوره شب شعر عاشورایی عشایر کشور در شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی هفتمین دوره این آیین مذهبی پنج شنبه هفته جاری برگزار می شود.

قربانی کشکولی هدف از برگزاری این آیین را تقویت انسجام اقوام و شناسایی و ساماندهی شعرای عشایری عنوان کرد و افزود: برگزاری این شب شعر در حقیقت باعث می شود برخی از خلأها در معرفی جامعه عشایری را که از زوایای دیگر قابل ارائه بود پر کند.

وی ادامه داد: شب شعر عاشورایی در ابتدا یک نهال نوپا بود اما با گذشت چند دوره از برگزاری آن امروزه درخت تنومندی شده است که علاوه بر استان فارس عشایر کشور نیز در آن مشارکت می کنند.

وی بیان کرد: در دوره های گذشته تا کنون قریب سیصد شاعر شناسایی شده اند و از این تعداد 750 شعر جمع آوری شده است؛ اما به نظر می رسد همچنان شاعران زیادی وجود دارند و باید شناسایی شوند.

دبیر هفتمین شب شعر عاشورایی کشور اظهار کرد: اقوام عشایری همواره در برابر نظام و اسلام سرتعظیم فرود آورده اند و باید از ظرفیت های این قوم استفاده کرد و به آن توجه نمود در غیر این صورت دشمن منتظر فرصت است که از این ظرفیت ها استفاده کند.

قربانی کشکولی افزود: با توجه به تهاجم فرهنگی دشمنان و اقداماتی که غربی ها و به خصوص انگلیس که از اقوام عشایری ضربه خورده اند بر علیه کشورمان تدارک می بینند باید فرهنگ عشایر را به صورت مناسب معرفی کنیم که برگزاری شب شعر عاشورایی عشایر نیز در همین راستا است.

وی بیان داشت: هر ساله در آخرین پنجشنبه ماه محرم این شب شعر برگزار می شود و امسال نیز روز پنج شنبه همین هفته بعد از نماز مغرب و عشا مجموعه فرهنگی مذهبی عشایر استان فارس واقع در شهر صدرا میزبان شاعران و علاقه مندان به ادب و فرهنگ خواهد بود.

قربانی کشکولی در خصوص آثار ارسالی به دبیرخانه این شب شعر نیز گفت: 140 شعر در قالب دوبیتی، غزل و شعر از 40 شاعر به دبیرخانه ارسال شده است و از این میان هیئت هفت نفره‌ای داوری 12 اثر برگزیده را انتخاب کرده اند که در این مراسم ارائه خواهند شد.

وی با اشاره به حضور مجموعه فرهنگی و مذهبی عشایر استان فارس در شهر صدرا بیان کرد: تلاش داریم این شهر را به عنوان شهر عاشورایی در کشور معرفی کنیم.

انتهای پیام/


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: